Nedeľa, 19. máj 2024

Frajer Clayton, čotišibe moment aj tichý režim kvôli princovi Phillipovi. Premier league šípkárov začala zhurta

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 10.04.2021
Photo: Sven Mandel / CC-BY-SA-4.0

Máme za sebou prvú štvrtinu tohtoročnej Premier League a veru bolo sa na čo pozerať.

Charakteristická je zatiaľ obrovská vyrovnanosť, keď osem z desiatich hráčov je v rozmedzí dvoch bodov (za výhru sú dva body, za remízu jeden) a po piatich kolách je každý hráč aspoň raz porazený. V nasledujúcich odstavcoch si zhrnieme to najdôležitejšie a najzaujímavejšie z prvých piatich hracích dní.

Najväčší frajer

V Premier League sú len tí najlepší hráči sveta a nečudo, že často je to súboj testosterónov. V tomto roku je ho v PL o čosi menej, keďže bývalý rugbista a svetová jednotka Price je kvôli Covidu-19 doma v izolácii, no prehnane priateľské to nie je ani tentoraz. Najväčším frajerom prvých dni je Jonny Clayton.

Postaral sa o jeden z dvoch perfektných 9-šípkových legov, so siedmimi bodmi vedie priebežné poradie, má celkovo najvyšší priemer (100,9), dva-krát získal ocenenie „výkon večera“ a má aj najlepšie skóre (+7). Kompletné a hlavne správne štatistiky nájdete tu.

TOP výkon a TOP zápas

Dve kategórie som spojil do jedného chlievika, keďže sa jedna o dvoch hráčov v jednom zápase. TOP výkon predviedol práve spomínaný Jonny Clayton, ktorý pokračuje vo fantastickej forme a extrémne vysoko nastavenej latke.

V tretí deň a teda v stredu hral proti De Sousovi, ktorému na diaľku fandí aj José Mourinho. Jonny vyhral 7:3, hodil päťkrát 180, pripísal si priemer 105,26, parádne zatváral (77,78% úspešnosť) a hodil aj 9-šípkový leg.

A teraz sa podržte – José mal priemer 108,48, čo je zatiaľ najvyšší priemer, no v kľúčových chvíľach zaváhal a Walesan nekompromisne trestal.

Najviac nevyspytateľný hráč

Pri sympatickom Portugalcovi ešte ostanem. V tabuľke je po piatich kolách až deviaty. Na konte má štyri body a prvý zápas vyhral až proti Dimitrimu z Belgicka, ktorý bol v prvých štyroch kolách neporazený. Šípkarsky „The Special One“ má pritom druhý najvyšší priemer (100,49), proti Aspinallovi vyrovnal rekord v počte 180ok v jednom PL zápase (11), no zároveň je druhý od konca v úspešnosti zatvárania (36,49%).

Nie nadarmo sa hovorí, že 180ky sú pre divákov (v tejto dobe aspoň pri TV), no trafené doubly vám vyhrávajú turnaje a peniaze.

ČoTiŠibe moment

Aby vám Josého nebolo málo. Víťaz Grand Slamu sa aj viackrát prerátal. Darmo na neho z komentátorského boxu kričí Wayne Mardle, nech sa rozhodcu spýta na zostatok, José si v tomto verí, aj keď často zlyháva a to ho niekedy stojí aj celý zápas.

Jeden z týchto momentov predviedol aj proti Aspinallovi. V úvodnom legu si zle spočítal 82, aby neskôr nevyužil šesť šípiek na double. Ukážku nevyspytateľnosti ale ukázal hneď v ďalšom legu, keď zavrel na deväť šípiek a predviedol tak druhý perfektný leg tohto sezónnej PL.

Sedem zaujímavosti úvodnej štvrtiny dvoma vetami

1. Najzaujímavejšie momenty sa nám spájajú s Claytonom a De Sousom. PL hrali ale aj iní hráči, fakt.

2. Suverénne najhorším z nich bol obhajca titulu Glen Durrant, ktorý sa od nákazy Covidom-19 (posledná jeseň) nevie dostať z krízy a po piatich kolách je bez bodu, so skóre 11:34 (-24). Jeho priemer je suverénne najhorší (87,36), podobne je to pri (ne)úspešnosti zatvárania (23,91%).

3. Dlhoročná svetová jednotka a najväčší favorit Van Gerwen je zatiaľ „len“ štvrtý, keď má na konte šesť bodov, rovnako ako Van den Bergh, Aspinall a Wright. Jeho skóre je 29:24 (+5), priemer zatiaľ drží tesne pod stovkou (99,08).

4. Dva najhoršie priemery majú zatiaľ Durrant (87,36) a Wade (92,23), ktorý nahradil Prica. Obaja pritom túto prestížnu súťaž v minulosti vyhrali (Glen 2020 a James 2009)

5. Výkon večera tento rok v PL sponzoruje TOYO TIRES. Počas prvých piatich dní ho získal Clayton, De Sousa (po dva-krát) a Van den Bergh.

6. Pred jedným z večerov sa dohrala aj menšia kontroverzia medzi komentátorom a bývalým šípkarom Mardlom a Robom Crossom. Robovi sa nepáčil Waynov komentár k jeho štýlu hry a vyzval ho, nech mu zaplatí účty a potom bude hrať tak, ako chce on.

7. Posledný deň sa hral v „tichom režime“, keďže v piatok zomrel Princ Filip – vojvoda z Edinburghu a manžel kráľovnej Alžbety II, ktorých manželstvo trvalo úctyhodných 73 rokov. Princ Filip zomrel vo veku 99 rokov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera