Štvrtok, 23. máj 2024

Joe Cullen vyhral The Masters, seniori sa chystajú na prvé majstrovstvá sveta a šípky sa vracajú aj do Šamorína!

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 01.02.2022
SITA/Kieran Cleeves/PA via AP

Len pred necelým mesiacom vyvrcholili Majstrovstvá sveta PDC skvelým finále, ktoré lepšie zvládol Peter Wright, ktorý majstrovsky otočil zápas proti Michaelovi Smithovi. Nová sezóna sa pomaly ale isto, rozbieha a spolu s ňou máme vo svete šípiek viacero noviniek.

Ak vás zaujímajú informácie ohľadom februárového turnaja v Šamoríne, výsledky PDC Masters, či novinky týkajúce sa významných zmien v Premier League, ste na správnom mieste.

Cullen vyhral svoje prvé TV finále, Chisnall opäť iba porazeným finalistom

Rok 2022 začal vo veľkom štýle. The Masters nie je rankingový turnaj a nepatrí ani medzi najprestížnejšie turnaje, ktoré voláme „Major“. Je to ale televízny turnaj, ktorý má väčšie meno ako akýkoľvek Players Championship či turnaj European Tour. Tomu zodpovedajú aj „prize money“, víťaz berie slušných 60-tisíc libier. Pre Cullena je to najväčšie víťazstvo v kariére. 32-ročný hráč má ikonický walk-on song („Don´t Look Back in Anger“ od Oasis) a aj vďaka rýchlejšiemu štýlu hry patrí medzi obľúbenejších hráčov.

 „The RockStar“, ako znie jeho prezývka, v minulosti často hovoril o jeho ambíciách dostať sa do Premier League, no chýbala mu konzistentnejšia hra. Svetová jedenástka vypadla na MS už v druhom kole, no na Masters prišiel vo fantastickej forme. S priemerom nad 106 bodov v druhom kole vyprevadil Garyho Andersona (10:1 na legy), v tom treťom na neho nestačil Michael van Gerwen (10:7). Vo finále porazil vyššie spomínaného Chisnalla (11:9), ktorý prehral svoje siedme veľké finále (rátajúc aj MS BDO 2010), veľkú trofej nad hlavu skromný Angličan ešte nedvíhal.

Cullen v emotívnom závere turnaja venoval veľké víťazstvo svojej zosnulej mame, ktorá odišla na druhý svet v októbri minulého roka. Spolu s hrdým otcom na pódiu rozplakali aj fanúšikov pri televíznych obrazovkách. Cullen ukázal obrovskú mentálnu silu a my mu dávame klobúk dole!

Miestenka do Premier League, nový formát a nové terče

Joe Cullen je bezpochyby veľkým víťazom. Minulý rok vyhral Masters Jonny Clayton, ktorý rozhodne nebol kandidátom na Premier League, vďaka nečakanému víťazstvu na Masters si však miestenku tvrdo vybojoval. Podobný scenár sme videli aj tento rok. Cullen ako svetová jedenástka nemal úspešné MS a nebol kandidátom na miestenku v PL. O to viac, že sa počet účastníkov znížil z desať na osem. PDC prišlo aj so zmenou formátu. Osem hráčov začne každý štvrtkový večer (už od 3.februára, play-off finále nás čaká 26.mája) „mini-turnajom“. Štvrťfinálové súboje prinesú štyroch víťazov, ktorí si to následne rozdajú v semifinále a finále. Za postup do semifinále získa hráč dva body, porazený finalista tri a víťaz päť. PDC ponúka zaujímavú a rozhodne netradičnú vec.

Zmene sa nebránim, no nerozumiem zníženiu počtu účastníkov. Svetové šípky každým rokom naberajú na kvalite i atraktivite. Medzi „vyvolenou“ osmičkou je Price, Wright, Van Gerwen, Wade, Clayton, Smith, Anderson a Cullen. Pri desiatich účastníkoch (starý formát) by svoju príležitosť dostal aj niekto z trojice Van den Bergh, De Sousa, Cross. Kvalita a sledovanosť idú hore, počet účastníkov dole?

Na jednej strane je to sklamanie, na strane druhej si pravý fanúšik už tento štvrtok nenechá ujsť prvé kolo vo waleskom Cardiffe. Veľkou novinkou je aj zmena dodávateľov terčov (nielen pre PL). Kritizovaný Unicorn – najmä za časté vypadávanie šípiek – po rokoch končí, nahradí ho obľúbenejší Winmau.

Výnimka PDC a seniorské MS pred dverami

Majstrovstvá sveta WDF (svetová šípkarska federácia) sú pokračovateľom BDO, ktoré sa v roku 2020 rozpadlo. Turnaj sa mal pôvodne konať v januári, no bol presunutý na začiatok apríla. Na turnaji sa predstaví aj sedem hráčov, ktorí získali profi tour kartu vďaka úspechu na januárovej Q-school. Novými profesionálmi sú Cameron Menzies, Nick Fullwell, Ross Montgomery, Brian Raman, Connor Scutt, Mario Vandenbogaerde a Jules van Dongen.

Títo hráči sa kvalifikovali na MS WDF, no hráči PDC sa nemôžu zúčastniť turnajov, ktoré nie sú pod hlavičkou PDC. Profi organizácia sa rozhodla urobiť výnimku a týmto hráčom povolila štart. Šípkarska verejnosť túto novinku privítala pozitívne. Po problémoch s BDO sa zdá, že šípky sú na prvom mieste a to je pre hráčov len dobre.

Ďalšou novinkou sú šípkarske Majstrovstvá sveta seniorov. Veľkým favoritom na víťazstvo je Phil Taylor, najväčšia legenda tohto športu. 16-násobný majster sveta má dnes 61 rokov a v druhom kole sa stretne s víťazom zápasu Peter Manley vs. Deta Hedman. Medzi favoritov  patrí aj Robert Thornton, Martin Adams, posledný víťaz MS BDO – Wayne Warren či Paul Lim, ktorého sme videli aj na posledných MS PDC. 68-ročná legenda zo Singapuru je na okruhu od roku 1980 a šípkami žije celý život. Seniorské MS budú príjemným spestrením šípkarskeho kalendára.

Turnaj v Šamoríne je späť

Pred dvoma rokmi sme sa boli na turnaji pozrieť aj my. Moderný rezort X-bionic sphere poskytol hráčom z celej Európy viac než dôstojné priestory. Na turnaji boli TOP slovenskí i českí borci, vrátane Adama Gawlasa, ktorý je dnes už jedným zo 128 profesionálov. Na turnaji sme mali možnosť vidieť aj slovenskú legendu, Petra Martina. Nechýbali ani popredné ženské hráčky ako Anastasia Dobromyslova či Deta Hedman. Medzi chlapmi vynikal Holanďan Richard Veenstra či Walesan a majster sveta, Wayne Warren. Čerešničkou na torte bola účasť Russa Braya, najznámejšieho rozhodcu PDC.

Žiaľ, pre koronavírus sa turnaj minulý rok nekonal, no tento rok je späť! Na Slovensku opäť uvidíme popredných slovensko-českých i zahraničných hráčov. Pochopiteľne, nejde o turnaj PDC a sám Michael van Gerwen či Peter Wright do Šamorína nezavítajú, no najmä pre hráčov to bude obrovská skúsenosť a súdiac podľa osobnej skúsenosti, aj divák si príde na svoje. Nemusíte ani robiť rozhovory na to, aby ste prehodili pár slov s poprednými hráčmi či hráčkami (len ich nevyrušujte pri hre), ktorí sa s vami radi odfotia a k dispozícii bola naposledy i trofej pre majstra sveta BDO.

Turnaj je na programe 25. – 27. februára. Všetky dôležité informácie nájdete tu.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera