Nedeľa, 19. máj 2024

Našich desať naj. Tipujeme poradie šípkarskej Premier league

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 05.04.2021
SITA/Mark Kerton/PA Wire

Vitajte opäť pri šípkach! V minulom článku som vám predstavil, čo náš v tomto roku čaká a neminie v šípkarskej Premier League. Žiaľ, dnes nás prekvapila nečakaná správa. Svetová jednotka a čerstvý majster sveta, Gerwyn Price, bol pozitívne testovaný na Covid-19 a bol tak nahradený Jamesom Wadeom.

Je to obrovská škoda, Gerwyn bude chýbať, ale show must go on a aj bez neho uvidíme množstvo parádnych zápasov. Gerwynovi prajeme ľahký priebeh.

Podľa mnohých je Premier League ešte náročnejšia ako majstrovstvá sveta, nakoľko formu a kvalitu musíte potvrdzovať pravidelne a nie „len“ na jednom turnaji. Kto Premier League vyhrá a kto neuspeje? Poďme si zatipovať.

10.miesto – Glen Durrant

Glen je trojnásobným šampiónom (dnes už neexistujúcej) BDO a je to jeden z najskúsenejších borcov na okruhu. Svoje najlepšie šípky v PDC doteraz predvádzal práve na minuloročnej Premier League, kde v nervóznom finále porazil Nathana Aspinalla (11:8), pričom v ešte viac nervóznom a nekvalitnom semifinále porazil Garyho Andersona (10:9). Po prekonanom koronavíruse ale márne hľadá formu a podľa tohtoročných štatistík je v tomto roku najväčším outsiderom.

9.miesto – Dimitri van Den Bergh

Sympatický belgický mladík a víťaz minuloročného a nesmierne prestížneho turnaja World Matchplay je jedným z troch nováčikov a rozhodne to nebude mať jednoduché. Koleno už má operované a limitovať by ho to nemalo. Tento rok má však hrozivú štatistiku – tri výhry a desať prehier. V prvom kole vypadol i na UK Open, kde prekvapivo podľahol Woodhousovi (5:10). Rola nováčika a slabšia forma rozhodne nie sú dobrou kombináciou.

8.miesto – Rob Cross

Po deviatich kolách vypadnú dvaja, po ďalších siedmich nám ale ostanú už len štyria. Bývalý majster sveta Cross sa už dlhšie trápi. Na posledných MS smolná prehra v prvom kole, nedarilo sa mu ani na UK Open či Masters, odkiaľ odišiel domov bez výhry. Podľa vlastných slov sa mu v tréningoch vracia stará dobrá forma, pomaličky to začínajú ukazovať aj štatistiky. Na postup do TOP4 je ale ešte priskoro.  

7.miesto – Nathan Aspinall

Minuloročný finalista a dvojnásobný semifinalista z MS, Nathan Aspinall, nie je v takej kríze, ako už spomínaný Durrant. Anglický skoro tridsiatnik ale v poslednej dobe nemal veľa športových dôvodov na radosť. Svetová desiatka síce rok začala dvomi semifinále, potom ale prišlo päť prehier po sebe. V nabitej konkurencii mu podľa mňa bude chýbať sebavedomie, to si môže čiastočne napraviť v prvom kole práve proti Durrantovi.

6.miesto – Gary Anderson

Gary je dvojnásobný majster sveta i šampión PL. Dnes je ale aj menej vyspytateľným hráčom a pri vypätých zápasoch je niekedy takmer neznesiteľný. Na MS síce prehral až vo finále, tento rok ale zatiaľ veľa zápasov nevyhral. Minuloročné semifinále podľa mňa škótska legenda nezopakuje.

5.miesto – José de Sousa

Portugalskému šípkarskemu „The Special One“ po víťazstve na minuloročnom Grand Slame osobne zablahoželal aj José Mourinho, ktorý je ešte špeciálnejší „The Special One“. De Sousa síce ešte v TOP10 svetového rebríčka nie je, no formu má stále veľmi solídnu a miestenku si zaslúžil. Šípim, že mašina na 180-ky bude robiť problémy mnohým hráčom a ostane tesne za bránami play-off

4.miesto – Peter Wright  

Po základnej časti by sa mal s odretými ušami dostať do play-off aj Peter Wright. Škótsky showman síce vyhral posledný turnaj, no formou za tými najlepšími v tomto roku zatiaľ zaostáva. Peter je ale čerstvou svetovou dvojkou, ktorej menej úspešne idú „mind games“ proti Van Gerwenovi, ktoré si neodpustil ani tentoraz.

3.miesto – James Wade

„The Machine“ tu pôvodne nemal figurovať. Žiaľ, Covid-19 spôsobuje aj takéto rošády na poslednú chvíľu. Majster sveta a svetová jednotka Price bude dozaista chýbať, James je ale veľmi dôstojnou náhradou. Práve Wade sa nedávno dostal do TOP4 hlavného PDC (Order of Merit) rebríčka, odkiaľ vypadol Rob Cross. 37-ročný skúsený Angličan je nedávnym víťazom UK Open, kde okrem iného porazil aj svetovú jednotku Prica (11:6) a vo finále mladého Humphriesa. Na predposlednom turnaji výhru nad Humphriesom zopakoval, vyradil ho až vo finále skvelo hrajúci Clayton.

2.miesto – Jonny Clayton

Síce bol nominovaný ako posledný (pôvodná nominácia) a z pomedzi hráčov Premier League je najnižšie postaveným hráčom, jeho forma je dych berúca. Na všetkých turnajoch Super Series odohral suverénne najviac zápasov (39), keďže postúpil do štyroch finále, z ktorých dve aj vyhral. A to ešte pred tým vyhral Masters, kde porazil aj Wrighta či Van Gerwena. Práve týmto víťazstvom získal miestenku do PL.

1.miesto – Michael van Gerwen

Pri každej svojej účastí do roku 2019 (dokopy sedem-krát) vyhral základnú časť. Holanďan šípkam kraľoval od roku 2013/2014, pričom o post svetovej jednotky prišiel až po posledných MS, teda v úvode tohto roka. Minulý rok sa ale viac-krát s TOP formou nekamarátil a dokonca mu v PL ušlo play-off, keď skončil až šiesty. Pôvodne som ho mal na druhom mieste, bez Prica to ale podľa mňa zvládne a vyhrá základnú časť.  

Kto vystúpi až na vrchol?

Bez Prica je to ešte viac vyrovnané a šance šli výrazne hore najmä Van Gerwenovi a v parádnej forme hrajúcemu Claytonovi. Odpísať ale nemožno ani „Snakebita“ Wrighta, ktorý je na papieri favoritom č.2. Ak sa mi podarí uhádnuť v presnom poradí TOP4, vo finále to podľa mňa bude bitka medzi Van Gerwenom a Claytonom, pričom tam by som viac veril predsa len Holanďanovi.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera