Piatok, 24. máj 2024

Odišla legenda a gentleman šípkarského športu

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 16.07.2021
Wikimedia/Ruben Meijer

Šípkarsky svet včera zasiahla veľmi smutná správa. Vo veku 59 rokov zomrel Andy Fordham, ktorý znamenal pre tento šport veľmi veľa. Hráč a človek, na ktorého nepovedal nikto nič zlé, gentleman ktorý miloval šípky, ale zároveň bojoval s viacerými „démonmi“, ktorí ho sprevádzali takmer celý život.

Legenda Bobby George o ňom napísala, že Andy bol nežný obor, ktorý bol milovaný všetkými. Bol to hráč starej garnitúry, ktorá nebola plne profesionálna, no o to viac si užívala samotnú hru, podporu divákov a šancu hrať na najväčších turnajoch ako majstrovstvá sveta. Ľútosť vyjadrila celá plejáda hráčov, príkladom sú bývalí svetoví šampióni Adrian Lewis a Rob Cross. Majster sveta z roku 2018 napísal, že Andy je skutočná legenda a gentleman šípkarského športu.

Problémy mimo šípiek

Futbaloví fanúšikovia veľmi dobre poznajú Chartlon Athletic F.C. Futbalový klub z juhovýchodného Londýna bol začiatkom tohto storočia účastníkom Premier League. Práve v Chartlone sa narodil Andy Fordham, ktorý mal neskôr veľmi peknú kariéru. Ruka v ruke s kariérou v šípkach šli aj nemalé problémy. Fordham bol ako mládenec vášnivým atlétom a fyziologicky tak veľmi nemal predpoklady na to, aby v budúcnosti trpel morbídnou obezitou. Pravidelne hrával futbal a do 26 rokov nemal s nadváhou problém.

Práve vtedy prišlo zranenie chrbta, Andy ležal tri mesiace a začal priberať. Potom to, zo zdravotného hľadiska, začalo ísť so šípkarom z Londýna dole kopcom. Všeobecne známa je najmä jeho neuveriteľná konzumácia alkoholu. Pred turnajom/veľkým zápasom bol schopný vypiť fľašu brandy a 24 pív. To, pochopiteľne, obrovsky ničilo jeho pečeň a výrazne prispelo k ďalšiemu a ďalšiemu priberaniu. Andy sa nevyhováral, aj keď dosť možno trpel aj psychickými problémami. Povedal, že jednoducho „bol dobrý v pití“.

„The Viking“, ako znie jeho prezývka, si na nezdravý životný štýl až príliš zvykol a doktori v roku 2007 konštatovali, že jeho pečeň je na 75% „mŕtva“. Práve v tomto roku dostal pred zápasom MS infarkt. Andy sa zúčastnil aj TV reality show na chudnutie. Dokázal schudnúť vyše 63 kíl a s váhou sa snažil bojovať, ale jeho zdravotné problémy pretrvávali. K tomu prišiel prekonaný Covid, ktorý ho ešte viac oslabil.

Majster sveta a šampión World Masters

Andyho kariéra v BDO začala v roku 1990. Prvé roky nebol na výslní, no na menších turnajoch zbieral potrebné skúsenosti a dostával sa postupne v rebríčkoch vyššie. Viaceré víťazstvá prišli po štyroch až piatich rokoch, keď v roku 1994 zvíťazil na Swiss Open a Finnish Open a o rok na to bral trofej na British Matchplay, Isle of Man Open, Norway Open a WDF World Cup Pairs. Práve posledný titul má dodnes svoj cveng.

Oveľa väčší úspech prišiel na konci minulého storočia, keď v roku 1999 zvíťazil na prestížnom major BDO turnaji World Masters. Na ceste za veľkou trofejou porazil Mensura Suljoviča, Mervyna Kinga či Wayne Jonesa a teda hráčov, ktorí dlhé roky hrávajú v PDC. BDO mala vtedy veľmi slušné meno a na turnaji sa vtedy zúčastnil aj Raymond van Barneveld, Andy Jenkins, Co Stompe, John Part či Steve Beaton.

Ešte viac sa do pozornosti šípkarskeho sveta dostal na MS BDO 2004, na ktorých sa stal majstrom sveta. Aj vtedy malo BDO dobré meno. Rok pred ním sa šampiónom stal Van Barneveld, ktorého v semifinále Fordham porazil, aby neskôr vo finále zdolal aj Kinga ako nenasadený hráč. Na turnaji boli aj mená ako Ted Henkey, James Wade, Stephen Bunting či Gary Anderson. Iste, mnohí hráči vtedy boli „slabí“, no dnes je konkurencia oveľa väčšia a v porovnaniach štatistík treba byť preto veľmi opatrní.

Smrť blízkeho človeka vás veľmi zasiahne. Niekedy človek nemusí byť váš blízky, ale máte k nemu rešpekt a sympatie. Andy Fordham takým človekom bol pre tisíce a tisíce ľudí. Veľmi pozitívne odkazy nie sú len „slušnou formalitou“. O Andym bolo dlhodobo známe, že sa správa ako gentleman a je ku každému veľmi milý. Žiaľ, trpel aj viacerými problémami, z ktorých vyčnieval veľký problém s alkoholizmom a morbídnou obezitou, Fordhamovi ešte ublížil aj zákerný vírus.

R.I.P „The Viking“!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera