Štvrtok, 23. máj 2024

Päť otázok pred tretím kolom Majstrovstiev sveta v šípkach

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 26.12.2021
Foto: SITA/Zac Goodwin/PA via AP

Milióny ľudí po celom svete si už zimné sviatky bez šípiek nevedia predstaviť. Ikonická aréna Alexandra Palace v Londýne už tradične v týchto dňoch hostí najlepších šípkarov sveta, aby odpovedala na novoročnú otázku – kto vystúpi na samotný šípkarsky vrchol a bude vlastniť ročné „bragging rights“?

Pred začiatkom tohtoročných MS sme ponúkli to najdôležitejšie a rovnako tak nechýbali ani „fun facts“. V pokračovaní si v piatich otázkach rozoberieme to, čo nás v najbližších fázach čaká. Na začiatku ich bolo 96, dnes je ich 32. Pred nami je tretie kolo a množstvo atraktívnych súbojov. Poďme na to!

Kto z favoritov vypadne pred bránami osemfinále?

Nasadení hráči (TOP 32 sveta) nastúpili až do druhého kola. Drvivá väčšina z nich zvládla rolu favorita a postúpila ďalej. Mierne nahnuté to mal Gerwyn Price. Svetová jednotka a obhajca víťazstva z minulého roka prehrala prvý set proti Edhousovi a jednoduché to Walesan nemal ani v sete číslo dva. V ďalšej fáze zápasu ale predsa len pretavil svoju extratriedu do víťazných setov a po výhre 3:1 ide ďalej. Jeho kolega, Jonny Clayton, má za sebou fantastický rok a množstvo veľkých víťazstiev (vrátane výhry v Premier League). Mladík Keane Barry hral ale fantasticky a už dokonca viedol 2:1 na sety. Jonny ale v ostatných dvoch setoch predviedol famózne šípky, na ktoré by nestačil ani Price. Ďalej ide aj Van Gerwen, Wright, či Michael Smith, ktorý v druhom kole predviedol zatiaľ najvyšší priemer (106.32).

Na strane druhej je už mimo hru Dimitri van den Bergh. Svetová päťka a minuloročný šampión World Matchplay narazil na fantastickú hru Floriana Hempela. 31-ročný Nemec zatváral famózne a potrestal každú menšiu chybu Belgičana. Tomu nestačil na postup ani priemer 101+.

V treťom kole to môže mať nahnuté James Wade, De Sousa, Aspinall, Gary Anderson, či Rob Cross. Posledný menovaný porazil v druhom kole Van Barnevelda, ten mal po zápase pozitívny test na Covid. Pevne tak veríme, že Cross bude môcť nastúpiť do zápasu proti Gurneymu.

Tip na prekvapenia v treťom kole: Vypadnutie Wada, Aspinalla a Andersona

Ako sa bude dariť škótskej trojici hráčov?

Škótskych hráčov spomínam samostatne, pretože fanúšikovia v Londýne sa tento rok z nejasného dôvodu rozhodli otočiť chrbtom škótskym hráčom a popevkom (či pokrikom) „Scotland get battered everywhere they go“ im hrajú pekne na nervy. Popevok patrí skôr na futbalové štadióny, no nemalá časť fanúšikov šípiek si to neodpustí ani tu. Pre mňa a pravdepodobne i väčšinu ostatných to je veľmi nesympatické, no aj takéto veci patria ku fandeniu. Od Borlanda či Soutara sme videli, že si rozhodne nenechajú brnkať po nose a pri viacerých príležitostiach svojimi oslavami víťazných legov dali týmto fanúšikom patrične najavo, že sú na svoj škótsky pôvod hrdí.

V nasledujúcich kolách môžeme očakávať, že si čo to zlíznu aj Wright a Anderson. Bolo by veľkým prekvapením, ak by sa niekto zo škótskych hráčov stal v tomto roku šampiónom. Clayton, Van Gerwen, ale aj Price sú tento rok v lepšej forme. Je zaujímavé, že sa veľmi pravdepodobne majstrom sveta opäť nestane žiaden Angličan. O to viac pikantné môžu byť záverečné kolá.

Tip na škótske výsledky: Anderson a Soutar vypadnú v treťom kole, Wright skončí v semifinále na šípkach Van Gerwena

Kto z nefavoritov sa dostane najďalej?

Každý ma skupinu favoritov určenú inak. Z môjho pohľadu, do skupiny favoritov musíme zaradiť Van Gerwena, oboch waleských hráčov (Price a Clayton) a Petra Wrighta. Vzhľadom na dlhodobé kvality (nie vzhľadom na formu) tam podľa mňa stále patrí aj Anderson či Wade. Okrem nich tam na základe výkonu v prvom kole musíme zaradiť aj Michaela Smitha, svoje miesto si nájde aj De Sousa.

Hráči ako Cross, Van Duijvenbode, Chisnall, Humphries, Cullen, Searle, White, či Aspinall sú pre mňa tesne za hranicou skupiny favoritov. Niektorým (Cross, White či Chisnall) chýba forma a zároveň dlhodobými kvalitami nie sú tak vysoko ako Anderson či Wade. Iným zas forma nechýba, no vzhľadom na rebríčkove postavenie nepatria k skupine favoritov (Searle či Humphries).

Keď sa pozrieme na štvrtiny pavúka, najprechodnejšia je určite druhá štvrtina. V nej prekvapivo v druhom kole vypadol Van den Bergh a Ratajski. Wade je, zdá sa, dosť mimo a potom je to veľmi otvorené. Skvelú príležitosť má pred sebou nenasadený Hempel, ktorý bude v treťom kole čeliť Raymondovi Smithovi. Reprezentant Nového Zélandu ostáva jediným medzinárodným kvalifikantom v hre. Šancu určite cíti aj Joe Cullen, ktorému sa tu dlhodobo nedarí, no teraz mu konečne praje aj šťastie na žreb. V tretej štvrtine to má solídne rozbehnuté Callan Rydz, v štvrtej si určite verí Humphries a Cross.

Tip na čierneho koňa: Postup Cullena do semifinále a Hempela do štvrťfinále

Ktorý zápas bude označovaný ako „predčasné finále“?

Takmer každý turnaj má svoje predčasné finále a MS tomu svojim formátom a atraktivitou nahrávajú. Druhá štvrtina nám takmer určite prinesie veľké prekvapenie, ale predčasné finále tam neočakávajme. Zaujímavá je tretia štvrtina, kde sa schyľuje k súboju Wrighta a De Sousu. Portugalčan je ale dosť nevyspytateľný a v druhom kole porazil Angličana Lowa s dávkou šťastia. Wright takisto nie je v TOP forme a aj keď by som si tento duel rád pozrel, je dosť možné, že na neho ani nedôjde. De Sousa do ďalšieho kola asi postúpi, no potom bude dosť možno čeliť rozbehnutému Rydzovi. Wright zas v treťom kole narazí na Austrálčana Hetu, ktorý mu nejaké tie problémy, pravdepodobne, narobí. Aj on asi postúpi ďalej, no potom môžeme očakávať súboj Wright vs. Searle. Aj tam to má potenciál predčasného finále.

A čo štvrtá štvrtina? Okrem Van Gerwena sa tam nachádza Humphries, Chisnall (ktorý Holanďana minulý rok porazil šokujúco 5:0 na sety), Anderson, či Cross. Najväčší predfinálový súboj nás ale pravdepodobne čaká v prvej štvrtine. Okrem majstra sveta (Price) je tam Jonny Clayton a tiež Michael Smith, ktorý ak je mentálne v pohode, je prinajhoršom tretím najlepším hráčom na svete. Predčasné finále tak môže byť už osemfinálový súboj medzi Claytonom a Smithom.

Tip na predčasné finále : Štvrťfinále medzi Pricom a Claytonom

Uvidíme veľké finále medzi Pricom a Van Gerwenom?

Každý (nie len) individuálny šport má svoje obrovské rivality, ktoré sú o niečo väčšie ako tie ďalšie v poradí. Vlhová vs. Shiffrin, Ronaldo vs. Messi, Nadal vs. Federer, Taylor vs. Van Barneveld. V šípkach to je dnes obrovská rivalita medzi Pricom a Van Gerwenom. Iste, niektoré rivality živia fanúšikovia viac ako samotní hráči, no aj to k tomu patrí. Medzi šípkarskymi hviezdami to je opačné. Price a Van Gerwen si už poslali navzájom viaceré štipľavé odkazy. Obaja hrajú tzv. „mind games“ a veria, že sa dostali do hlavy tomu druhému. Väčšina z nás by rada videla toto finále.

Okrem nich tu ale máme viaceré TOP hviezdy tohto krásneho športu. Nech to už dopadne akokoľvek, najbližšie dni budú patriť šípkarskym borcom a my sa na to mega tešíme!

Tip na finále : Clayton vs. Van Gerwen

Pár bodov na záver

Tri najvyššie priemery doterajšieho priebehu (jeden zápas): Smith (106.32), Clayton (103.70), Rydz (102.73)

Čech Benecký nečakane potrápil favorita: Ryan Joyce patril medzi najťažších možných súperov pre prvé kolo. Benecký mal katastrofálny štart, prehral úvodné dva sety. Aj v treťom to s ním vyzeralo zle-nedobre, ale Joyce ho podcenil a český mladík začal hádzať 180ky a solídne zatvárať. Zápas šiel do rozhodujúceho legu v piatom sete, tam bol žiaľ úspešnejší Joyce.

Sklamania prvých dvoch kôl: atmosféra na niektorých zápasoch bola slabučká, okrem toho sklamal výkon Wada, Whitlocka, Petersena a čiastočne aj Ratajskeho. Sklamaním bola aj neprofesionalita anglických komentátorov v zápase medzi Beatonom a Fallon Sherrock.

TOP moment doterajšieho priebehu: „Deviatka“ Borlanda v prvom kole v rozhodujúcom legu zápasu proti Brooksovi

TOP obrat: Soutar proti Suljovičovi prehrával 2:0 na sety a 2:0 na legy. V zápase čelil siedmim match-darts, no napokon v rozhodujúcom piatom sete zvíťazil a postúpil ďalej

Napriek prehre zanechali veľmi pozitívnu stopu: Fallon Sherrock, Danny Lauby Jr., Keane Barry, Roman Benecký, Jason Lowe, Rusty-Jake Rodriguez

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera