Štvrtok, 23. máj 2024

Prvým majstrom sveta v novom roku je Peter Wright, šípkarsky gentleman

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 04.01.2022
Foto: SITA/Steven Paston/PA via AP

To čo bolo! Formulové heslo Števa Eiseleho sa dokonale hodí na včerajšie finále medzi Petrom Wrightom a Michaelom Smithom. 31-ročný Angličan prehral svoje ďalšie veľké finále a nezaradil sa tak medzi veľké mená tých, ktorí sa navždy zapísali do šípkarskej histórie

Naopak, Peter Wright vyhral svoj druhý majstrovský titul. Posledné roky patria jemu. 51-ročný rodák zo škótskeho Livingstonu sa stal majstrom sveta po prvýkrát v úvode predminulého roka a šípkarsky svet mu patrí aj v úvode toho nového. Svojim druhým zápisom sa do historických tabuliek zaradil ku Garymu Andersonovi, k Johnovi Partovi a Adrianovi Lewisovi.

Nervózny prvý set a viditeľná únava

Úvodný set bol plný nervóznych momentov zo strany oboch hráčov. Najviac sa to prejavilo v závere druhého legu, keď sa obaja aktéri finále obrovsky trápili na doubloch. Leg napokon urval Michael Smith, ktorý trafil D1 28. šípkou, čo je na tejto úrovni veľmi zriedkavé.

Nasledujúce legy patrili Wrightovi. Zatiaľ čo u Smitha pokračovala vyššia miera nervozity, Wright sa, pomaly ale isto, dostával do zápasu. Úvodné dva sety šli zaslúžene na jeho stranu. Nasledovala prestávka, po nej bol už mladý Angličan ako vymenený. Smith triafal jedno maximum (180) za druhým a zápas začal pripomínať semifinálovú fázu Garyho Andersona, keď dobiehal Wrighta a ten sa len prizeral súperovej genialite. V piatom sete síce druhý najlepší hráč sveta Angličana zastavil, ďalšie dva sety patrili opäť porazenému finalistovi.

Po siedmom sete sa zdalo, že Wrighta začína dobiehať nesmierne vyčerpávajúci semifinálový duel a že o 20 rokov mladší súper má výrazne viac energie, ktorá rozhodne o majstrovskom titule. Škótsky borec sa ale vrátil a návrat nastal aj za stavu 5:4 na sety, 2:0 na legy (z pohľadu Smitha). Iste, Michael mu dal do rúk šance, no len skutočný majster sveta za takého nepriaznivého stavu vo finále otočí osud vo svoj prospech.

Je to o to viac obdivuhodné, že Peter musel byť poriadne unavený a situáciu mu neuľahčovali ani nešportoví fanúšikovia, ktorý na neho viackrát mohutne bučali. V samotnom závere bol už „bez nervov“, svojou bezchybnou hrou umlčal aj hlučnejšie skupiny anglických divákov prítomných v Ally Pally.

Titul v správnych rukách

Peter Wright predviedol v úvodných dvoch setoch tretieho kola (proti Hetovi) podpriemerný výkon nehodný svetovej dvojky. Jeho ťažšie šípky (ala „Whitlockovky“) rýchlo vymenil a stavil na svoje osvedčenejšie, jemu bližšie, náčinie. Rozhodnutie to bolo správne a v predmetnom zápase kľúčové.

Heta mu síce nenarobil veľa problémov, no Wright obratom ukázal svoju obrovskú mentálnu silu. Pred dvoma rokmi sme vám po úspešnom prvom finále na MS priblížili jeho neľahký osud a príbeh, ktorý stojí za pripomenutie. Nie, dnes už Peter spolu s jeho úžasnou manželkou netrú biedu a nemusia sa strachovať o to, z čoho zaplatia najbližšie účty. Obaja si týmto obdobím prešli a nebolo veru krátke. O to sladšie sú odmeny, ktoré spoločne v posledných rokoch získavajú.

Peter Wright je nie len skvelý šípkar, ukazuje sa aj ako pravý gentleman, citlivý a empatický človek. Slzám sa neubránil ani po včerajšom finále, keď slová chvály a obrovského uznania venoval svojmu súperovi. Počas viacerých zápasov sa nevyhol mohutnému bučaniu zo stany mnohých anglických fanúšikov. Napriek tomu im vždy len slušne poďakoval a ani počas osláv nikoho zbytočne neprovokoval, aj keď by to bolo pochopiteľné a väčšina dnešných hráčov by si to neodpustila.

Majstrom sveta sa stal hráč v najlepšej forme, rozumný človek s inšpiratívnym životným príbehom. Šípky ponúkli veľké množstvo skvelých a krásnych momentov, ktoré si spoločne zhrnieme v zajtrajšom článku.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera