Utorok, 21. máj 2024

Šípkari pozor! Druhý najväčší turnaj roka začína v ikonickej Winter Gardens

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 17.07.2021
Photo: Sven Mandel / CC-BY-SA-4.0

Futbalové EURO exspirovalo, no stihlo priniesť množstvo krásnych momentov a príbehov. Hokejoví fajnšmekri ešte spomínajú na finálovú sériu NHL, ktorej dozvuky sa budú odohrávať v Montreali (aka trofej). Športové leto je v plnom prúde, už 23. júla uvidíme otvárací ceremoniál olympijských hier v Tokiu a ako Európania to nebudeme mať jednoduché. Sedemhodinový časový posun nebude hrať do kariet bežnému pracujúcemu ľudu a pri nesúdržnom kolektíve budú hroziť aj rozbroje pre dovolenky.

Ešte pred olympiádou hlási začiatok druhý najväčší šípkarsky turnaj. Prirodzene, majstrovstvá sveta sú tým najväčším a každoročne sa konajú počas vianočných sviatkov. Šípky v slovenských končinách nemajú ani zďaleka takú popularitu ako na britských ostrovoch či v Holandsku, no aj pod Tatrami niektoré deti pred majstrovstvami dostávajú na Mikuláša do čižmy nové šípky. Takýchto rodín bude postupne pribúdať.

Prečo práve World Matchplay?

Majstrovstvá sveta sú jasné. Môžete vyhrať akýkoľvek turnaj zo série Major, no majster sveta je len jeden a jeho meno má najväčší cveng. Po šampionáteje počas roka množstvo major turnajov. World Grand Prix, veľmi prestížny Grand Slam of Darts, UK Open, Players Championship Finals či práve World Matchplay. Ten je výnimočný z niekoľkých dôvodov.

Tým prvým je ikonická aréna Winter Gardens, kde sa turnaj každoročne odohráva. Až na rok minulý, kedy sa kvôli pandémii v blackpoolskej aréne nehralo. Mesto Blackpool roky dozadu zaujalo účasťou vo futbalovej Premier League. Najmä Britom je známy pre ikonickú arénu, v ktorej je divadlo, tanečná sála či konferenčné priestory. Hráči sa na turnaji World Matchplay kochajú krásnou výzdobou, výklenkami a umeleckým historickým plafónom. Aréna je veľkolepá a dychberúca aj zvonka.

Turnaj sa hrá od roku 1994, až 16x vyhral Phil Taylor – najväčšia legenda šípiek, ktorá svoju profi kariéru ukončila v úvode roka 2018. Po ňom je trofej pomenovaná (Phil Taylor Trophy). To podujatiu dáva ešte väčšie meno. V minulosti bol turnaj pre viacerých hráčov vrcholom roka. Tento rok šípkarov čaká 28. edícia.

Ako sú rozdané karty

Na World Matchplay sa predstavia tí najlepší z najlepších. Šestnásť hráčov postúpilo z rebríčka PDC Order of Merit, ktorý je najviac smerodajný a prvý hráč tohto rebríčka je zároveň aj svetovou jednotkou. Ďalších šestnásť hráčov sa kvalifikovalo cez PDC Pro Tour Qualifiers. Odtiaľ sú, prirodzene, vyňatí všetci tí, ktorí sa na turnaj kvalifikovali cez Order of Merit pričom druhý rebríček reflektuje formu hráčov z Pro Tour turnajov za posledných dvanásť mesiacov.

V hre tak teoreticky boli aj dvaja českí profesionáli. Tým sa síce v poslednej dobe nedarí, no ešte pred pár rokmi bola účasť českého či slovenského hráča medzi profíkmi takmer utópia a dnes sú Karel Sedláček a Adam Gawlas plne profesionálnymi hráčmi PDC. Do ďalšieho priebehu im budeme držať palce a snáď ich v TV uvidíme onedlho!

V TOP16 nechýbajú hráči ako Gerwyn Price, Michael van Gerwen, Peter Wright, James Wade, Gary Anderson či čerstvý víťaz Premier League, Jonny Clayton. Medzi široký okruh favoritov rozhodne patrí aj José de Sousa, víťaz Grand Slamu hrajúci v neuveriteľnej forme či Dimitri Van den Bergh, obhajca trofeje. V TOP16 je stále aj Rob Cross (svetová päťka a bývalý majster sveta) či Glen Durrant, ktorý sa dlhé mesiace neuveriteľne trápi (svetová dvanástka).

Pozor na hráčov mimo TOP16!

Belgičan Dimitri sa na minuloročný turnaj kvalifikoval „len“ ako jedenásty nenasadený (z pomedzi hráčov mimo TOP16) a celý turnaj vyhral. Jednalo sa o obrovské prekvapenie. Na jednej strane sa World Matchplay hralo mimo ikonickú arénu a bez divákov, na strane druhej je práve Dimitri jedným z hráčov, ktorý si veľké turnaje s bohatou diváckou podporou užíva a tak nemožno jeho veľký úspech pripisovať tomu, že sa turnaj hral za zatvorenými dverami.

Pred zápasom tanečník a showman, počas zápasu ľadovo pokojný a sústredený profesionál z Antverp. Minulý rok počas pandémie pár mesiacov pobudol v dome manželov Wrightovych. Aj tento „nechcený“ pobyt u škótskeho majstra sveta ho posunul hráčsky dopredu a dnes je svetová osmička.

Mimo TOP16 je najväčším želiezkom v ohni v skvelej forme hrajúci Dolan. Štyridsaťsedemročný Severný Ír bol z 20 turnajov Players Championship 2021 (turnaje mimo TV a bez divákov) dvakrát vo finále a jeden z nich aj vyhral. Taký De Sousa má dokonca štyri účasti vo finále a hneď tri výhry. Jeho korisťou sa stal aj Van Gerwen. Medzi hráčov v TOP forme patrí aj Devon Petersen, Damon Heta či Dirk van Duijvenbode.

Kedy, kde a ako dlho

Úvodný zápas uvidíme v sobotu večer (cca 20:10 stredoeurópskeho času), keď si to medzi sebou rozdajú Dave Chisnall a Vincent Van der Voort. Večerná sobota prinesie ešte tri súboje prvého kola a v akcii uvidíme aj svetovú jednotku a úradujúceho majstra sveta, Gerwyna Pricea. Hneď po ňom je na programe atraktívny duel medzi Claytonom a Van Duijvenbodem, večer ukončí súboj Van den Bergh vs. Petersen.

Súboje prvého kola sa budú hrať aj v nedeľu a pondelok, pričom v nedeľu je na programe až osem zápasov (štyri poobede a štyri večer). Od utorka (20. júla) je na programe druhé kolo a všetko vyvrcholí 25. júla (nedeľa večer), kedy je veľké finále. Live zápasy vysiela Nova Sport. Tak čo, máte už svojho favorita?

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera