Streda, 31. júl 2024

Súboj bývalých spolubývajúcich vyhral majster sveta zo Škótska

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 26.07.2021
SITA/Steven Paston/PA Wire

Peter Wright a Dimitri Van den Bergh sa dobre poznajú, strávili spolu tri mesiace. Minulý rok sa počas pandémie a lockdownu stali spolubývajúcimi. Mladý Belgičan býval u manželov Wrightovych a spája sa to aj s vtipným príbehom „o sprche“, keď mal dnes 27-ročný rodák z Antverp minúť na sprchovanie toľko vody, že Peterovi sa po rannej makačke na záhrade už žiadna teplá voda neušla.

V rámci finálového večera druhého najväčšieho turnaja na svete museli na chvíľu zabudnúť na vzájomne dobré vzťahy a dostať sa do módu, kedy si nič nedarujú a to s jediným cieľom – dvihnúť nad hlavu prestížnu trofej Phila Taylora, ktorý tento turnaj v ikonickej Winter Gardens aréne vyhral neuveriteľných šestnásťkrát. Víťazom sa napokon stal (na pódiu) extravagantný Škót, ktorý vo veku 51 rokov dokráčal na ďalší šípkarsky vrchol.

Finále vo Wrightovej réžií, rozhodovali doubly

Pred štyrmi rokmi sa stal víťazom práve legendárny Phil Taylor. Najväčší šípkar všetkých čias vtedy vo finále porazil Peter Wrighta. Bolo to veľmi zvláštne finále. Kvalitou nijako nezaostávalo za tohtoročným vyvrcholením a priebeh zápasu bol podobne jednoznačný. Na strane druhej, už pred zápasom vyzeral Wright tak, akoby ani na chvíľu neveril, že legendu šípiek môže poraziť. Pre Phila Taylora to bol posledný World Matchplay a jeho kariéra sa chýlila ku koncu. Wright sa dokonca rozhodol darovať Taylorovi nástup (aby mohol ísť druhý a vychutnať si podporu divákov) a celkovo bolo počas finále cítiť zo strany škótskeho rodáka príliš veľa rešpektu a emócií. Paradoxne, končiaci Taylor udržal nervy na uzde a aj pod ťarchou záveru kariéry dokázal svoje veľké majstrovstvo.

Vo včerajšom finále to bolo diametrálne odlišné. Dimitri si aj celkom veril, no minul veľké množstvo doublov, po desiatich legoch vyhrával Wright 8:2 a to bolo rozhodujúce pre celý zápas. Celkovo Dimitri minul 24/33 pokusov na double, Wright ich minul len 13/31. Celkovo tak mal Škót aj o päť bodov lepší priemer (105,9 vs. 100,88) a súpera porazil výsledkom 18:9.

Dimitri neobhájil, no získal si srdcia mnohých

Van den Bergh je jeden z tých hráčov, ktorí veľa hejterov nemá. Nie každý ho má v obľube (viď pán komentátor Nova Sport) pre jeho „herecké výkony“. Niekedy svoje hody, no najmä prestávky medzi nimi prehnane dramatizuje a pravdupovediac ani mne sa tento štýl veľmi nepáči. Dimitrimu aj ja uznávam jeho skvelé herné schopnosti, ktoré sú doplnené o jeho ochotu tvrdo drieť a tiež schopnosť si získať divákov na svoju stranu. V tom je doslova majster. Nedosahuje to len jeho tradičným nástupom, keď si na skladbu „Happy“ pred divákmi zatancuje, ale čoraz častejšie aj pozitívnymi príhovormi smerom k divákom a obrovskými ďakovačkami a hecovačkami, ktoré sú tiež smerované k publiku.

Neironicky si myslím, že by sa „The DreamMaker“ uživil aj v zábavnom priemysle. Minulý rok vyhral aj bez podpory divákov a pred turnajom som prízvukoval, že jeho víťazstvo nemôžeme prisudzovať absencii diváckej prítomnosti. Dimi je jeden z tých hráčov, ktorým divácka podpora pomáha. Tentokrát to na víťazstvo nevyšlo, no finálová účasť je veľkým úspechom. Na jeho miesto si robili zálusk hráči ako De Sousa, Price, Clayton, Van Gerwen, Anderson či Aspinall. Van den Bergh opäť raz ukázal, že so svojou veľkou mentálnou silou vie týchto skvelých borcov porážať.

Pár čísel a štatistík na záver

Peter Wright predviedol v semifinále proti Van Gerwenovi najlepší výkon na turnaji. S priemerom 110,37 a 45,95% úspešnosťou na doubloch nedal svojmu súperovi veľa šancí na úspech. Napriek tomu ide „len“ o siedmy najlepší priemer v histórii World Matchplay. Pred ním je s TOP priemerom Adrian Lewis (110,51 z 2014), Van Gerwen (110,93 z 2015) a na prvých štyroch miestach sú TOP priemery Phila Taylora (najlepší je 114,99 z 2010). Na MS to tak jednoznačné pre Taylora nie je (historicky TOP priemer MS má Van Gerwen – 114,05 zo semifinále 2017 proti Van Barneveldovi), no aj táto štatistika pri tohtoročnej kríze holandského šampióna  dáva do ruky silný argument o tom, že Phil Taylor je najlepší hráč všetkých čias a to z viacerých uhlov pohľadu.

Najviac 180ok na turnaji hodil Van den Bergh (49), za ním nasleduje čerstvý šampión Wright (41). Na treťom mieste je semifinalista Ratajski (22). Zaujímavé je, že na šiestom mieste je v tejto štatistike Humphries (14), aj keď vypadol už v druhom kole. Rovných štrnásť 180ok dal Van den Bergh v jedinom zápase (druhé kolo), čo aj bolo v predmetnom kole novým rekordom na World Matchplay. Najlepšie na turnaji zatvárali hráči, ktorí vypadli už v druhom kole. Najvyššie je prekvapivo Dave Chisnall (18/28 a teda 64% úspešnosť na doubloch), ktorý je známy skôr priemerným zatváraním a fantastickým skórovaním. Nad 50% evidujeme ešte Joea Cullena (15/29 = 52% úspešnosť). Veľmi vysoko je aj víťaz Peter Wright, ktorý sa celý turnaj držal na svetových 45%+.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera