Piatok, 24. máj 2024

Svetový pohár v šípkach sa začína a Česi majú znovu nepríjemný žreb

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 09.09.2021
SITA/Kieran Cleeves/PA via AP

World Cup of Darts je pred dverami, dnes večer to vypukne. Jediný šípkarsky turnaj, v ktorom hráči nereprezentujú v prvom rade seba, ale krajinu. 32 tímov sa predstaví v prvom kole, celý turnaj sa hrá systémom KO, pričom za každú krajinu sa predstaví dvojica hráčov.

Hráči sú vyberaní na základe profi PDC Order of Merit rebríčka. Ak zúčastnená krajina nemá dvoch hráčov v rebríčku, sú vyberaní inou metódou, väčšinou na základe domácej kvalifikácie. Veľmi dobre tento systém poznajú českí borci, tento rok už žiadna kvalifikácia potrebná nebola. Čo sa pred pár rokmi zdalo ako scifi, dnes je realitou. Česká republika má v šípkach dvoch profesionálov.

Skúsenejší a starší Karel Sedláček získal profi (PDC) kartu minulý rok, tínedžer Adam Gawlas ju získal v úvode roka 2021. Karel je na rebríčku 66., blízko dvojročnej obhajoby profi karty. Adam je obrovský mladý talent, juniorský vicemajster sveta, pričom zažiaril i na minulotýždňovom European Tour v Budapešti.

Opäť nepríjemný žreb pre Česko

Slovensko zatiaľ nemá hráčov, ktorí by mohli zamiešať karty na PDC turnajoch a preto ani tento rok nemáme na World Cupe svoje zastúpenie. Rok 2010 tak zostáva jediným rokom so slovenskou účasťou. Jednalo sa o premiéru turnaja, na ktorom nás reprezentovala dvojica Peter Martin/Oto Zmelík. Naši nehrali veľmi dobre, priemer 74,90 bol však vyšší ako priemer Írov, ktorí boli v zápase favoritmi. Skúsenosti hrali v zápase kľúčovú rolu, dvojica McGowan/O´Connor zvíťazila 6:3 na legy.

Česko na úvodnom turnaji pôvodne tiež nechýbalo, napokon sa im do Anglicka nepodarilo doraziť kvôli zlému zimnému počasiu. Turnajovou súčasťou sú nepretržite od roku 2015. Väčšinou však nemali šťastie na žreb. Raz sa im do cesty postavila nenasadená Čína, tú dvojica Kočík/Drtil nezdolala. Inak je k ním osud krutý, do cesty sa im postavil Van Gerwen s Barneveldom i Cross (v tom čase majster sveta) s Chisnallom.

V prvom kole tohtoročnej edície sa im do cesty postaví Krzysztof Ratajski s menovcom Kciukom. Prvý menovaný je svetovou jedenástkou a tento rok sa dostal napríklad do semifinále prestížneho World Matchplay. Medzi nenasadenými tímami je Poľsko jedným z najlepších. 

Obhajcovia z Walesu sú nasadenou dvojkou, chýba Gary Anderson

Obľúbený Gary Anderson už patrí medzi žijúce legendy, na turnaji bude chýbať. V pokročilom veku a pri súčasnej pandemickej situácii už mimo Britské ostrovy väčšinou necestuje. Škótsko budú reprezentovať Peter Wright a John Henderson a sú nasadenou šestkou turnaja.

Wales minulý rok dominoval. Gerwyn Price je úradujúcim majstrom sveta i svetovou jednotkou. Jonny Clayton je zatiaľ „iba“ nasadená trinástka, tento rok už vyhral Premier League a je vo famóznej forme. Wales je aj tento rok najväčším favoritom na zisk prestížnej trofeje.

Na strane druhej nesmieme zabudnúť na Anglicko, ktoré je nasadenou jednotkou, aj keď v TOP3 nefiguruje žiaden anglický hráč. Za Pricom je Wright a za nimi Van Gerwen. Anglicko tento rok reprezentuje James Wade (svetová štvorka) a Dave Chisnall (svetová sedmička). Nathan Aspinall (svetová jedenástka) si ešte minimálne rok bude musieť na svoju šancu počkať. Na turnaji bude chýbať i Michael Smith, ktorý je nasadenou deviatkou.

Novú dvojičku má aj Holandsko. Famózneho van Gerwena doplní extravagantný Dirk van Duijvenbode (svetová 21-ka), milovník baklažánov a hardstyle hudby.

Kedy, kde a s kto s kým

Zápasy prvého kola sú na programe dnes a zajtra (štvrtok/piatok), celý turnaj vyvrcholí nedeľným finále. Ten hostí nemecká Jena, ktorá je na východe Nemecka blízko Lipsku. Prvé kolo sa hrá systémom 2 na 2, od druhého uvidíme aj súboje jednotlivcov.

V úvodnom kole púta pozornosť súboj medzi Írskom a Portugalskom (piatok od cca 20:10), za ktoré sa predstaví José de Sousa, svetová osmička a víťaz Grand Slamu. Česi hrajú proti poľskej dvojici už dnes (štvrtok od cca 19:40), domáce Nemecko odohrá duel s Kanadou (piatok 21:40).

Obhajca z Walesu na úvod privíta Fínsko (štvrtok 22:00), Anglicko si to rozdá s Brazíliou (piatok 22:00), za ktorú hrá sympatický Diogo Portela. Holandská nová dvojica narazí na Dánov (štvrtok 21:40) a Škóti budú čeliť čínskej reprezentácii (štvrtok o 21:10).

Všetky zápasy odvysiela, už tradične, stanica Nova Sport 2.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera