Nedeľa, 19. máj 2024

Už je ich len osem. Z Premier league vypadol obhajca aj bývalý majster sveta

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 24.04.2021
Sven Mandel / CC-BY-SA-4.0

V minulom článku sme vás informovali o nabitom štarte v šípkarskej Premier League. Tá sa tento rok hrá znova bez divákov. V Európe však vidíme celkové zlepšovanie situácie a všetci pevne veríme, že už niekedy v lete sa vidíme na štadiónoch a v krčmičkách.

V tomto článku si rozoberieme to najdôležitejšie z druhej časti prvej fázy, budeme reflektovať posledné štyri hracie dni. Tak, aby ste boli v obraze po deviatom odohranom kole prestížnej šípkarskej ligy.

Obhajca víťazstva a bývalý majster sveta sú von z hry

Na prvé počutie sa jedna o veľké prekvapenie. Glen Durrant a Rob Cross však boli pred začiatkom tohtoročnej Premier League najväčšími adeptami na zostup a po deviatom kole sa tak aj stalo. Štvrtok mal mať prívlastok „Judgement Night“, no rozhodnuté bolo už v stredu. Glen a Rob to potom dohrali vzájomným zápasom.

Prekvapenie sa nekonalo. Rob vyhral 7:5, obaja hrali jasný podpriemer a Glen zostal napokon bez bodu. Je tak prvým hráčom v histórii, ktorému sa to „podarilo“. Durrant ale pred polrokom prekonal Covid-19 a odvtedy márne hľadá stratenú formu. Ostatní hráči mu sympaticky vyjadrujú podporu. Cross skončil so siedmimi bodmi deviaty. S celkovým priemerom na úrovni 96 bodov a skóre 49:52 sa ale rozhodne nemá za čo hanbiť. Naopak, do sezóny mu to môže dodať stratené sebavedomie.

Na špici predbiehačka medzi Aspinallom a Van den Berghom

Dimitri, Dimitri, Dimitri, Nathan. Takto sa medzi sebou striedali Dimitri Van den Bergh a Nathan Aspinall. Napokon je po deviatom kole na špici Nathan Aspinall, čo je teda obrovské prekvapenie. Minuloročný porazený finalista pred štartom nebol v optimálnej forme a skôr bol odpisovaný na boj o záchranu. Div sa svete, „happy wife, happy life“ (ako sám povedal v rozhovore po poslednom zápase) a hneď je 29-ročný „The Asp“ na prvom mieste.

Angličanovi na chrbát dýcha práve mladý Belgičan Dimitri, obaja majú zatiaľ trinásť bodov. Sedem kôl pred koncom sú tak v skvelej pozícii a dnes je už pravdepodobné, že oboch uvidíme v play-off. Tam sa dostanú štyria najlepší.

Vyrovnaný boj o TOP4

Už prvých päť kôl nám naznačilo, že tohtoročná Premier League bude vyrovnaná ešte viac ako obvyčajne. Dvaja vyššie spomínaní šípkari síce mierne vyleteli, no za nimi je to veľmi nabité. S jedenástimi bodmi je tretí Michael van Gerwen, dlhoročné numero uno. Holanďan je ale zatiaľ nesmierne nevyspytateľný. Prehral napríklad proti Claytonovi 3:7, pričom mal priemer len 91+. Len o jeden deň predtým vyhral nad De Sousom 7:4 a mal priemer tesne pod 105. Takéto výkyvy máva pravidelne. Apropo, Clayton. Walesan bol po piatich kolách prvý, dnes je piaty. Paradoxne, má stále najvyšší celkový priemer (101+) a pravidelne aj solídne zatvára. Problém je mierny pokles formy i to, že niektorí súperi proti nemu hrali ako legenda Phil Taylor v najlepších časoch.

Wade budiaci strach a tí ďalší   

Opomenúť nemôžme ani Jamesa Wada, ktorý hral v posledných štyroch zápasoch famózne (najnižší priemer na úrovní 103 bodov). Jeho mega-priemery budia strach, keďže James je známy tým, že dokáže porážať najlepších aj s priemerom okolo 95 (keďže skvele zatvára a je majster v tom, že „udrie“ keď najviac treba). Šiesty De Sousa zatiaľ teší častými 180-kami, minule sme spomínali aj jeho perfektný 9-šípkový leg.

Sklamaním sú Škóti Wright a Anderson, ktorí potrebujú viac zabrať, inak nebude mať Škótsko v TOP4 svoje zastúpenie.

Pár ocenení na záver

Najväčší frajer – Dimitri Aspinall. Obaja si to zaslúžia rovnako, tak som ich spojil do jedného mega frajera.

Ocenenie TOP výkon – PDC ocenenie od TOYO TIRES tentoraz získali Aspinall (2x), Van Gerwen a James Wade

Najviac nevyspytateľný hráč – De Sousu strieda Van Gerwen

ČoTiŠibe moment – Dimitri hrá skvele, no proti Garymu sa obaja trápili a to najmä na doubloch. Dimitri minul 24, Gary 22 šípiek na double. V jednom legu minul Belgičan hneď osem, napokon však zápas predsa len vyhral 

Najväčší smoliar – Jonny Clayton je napriek celkovo skvelým štatistikám zatiaľ „len“ piaty – Aspinalla aj Van den Bergha „brejkol“ finishom 121, obaja mu to ale hneď o leg neskôr kruto vrátili (checkout 121, resp. 124)

Zdroj foto: Sven Mandel / CC-BY-SA-4.0

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera