Pondelok, 15. apríl 2024

Wales, Anglicko, alebo niekto iný? Kto získa World Cup v šípkach?

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 18.06.2022
Foto: SITA/Steven Paston/PA via AP

Ak ešte nemáte plány na víkend, nerobte si žiadne starosti. Šípky svetovej úrovne prinesú bohatý víkendový program.

V prvé dva hracie dni World Cup of Darts sa odohrali zápasy prvého kola. Jednotliví favoriti si počínali skúsene a postúpili podľa očakávaní do ďalšej fázy. Slovenská účasť je zatiaľ v nedohľadne, no aj naša krajina si v posledných dňoch pripísala jeden veľký úspech. Len 12-ročný Dominik Kočík vyhral prestížny turnaj Dutch Open (kategória chlapcov do 14 rokov) a potvrdil tak obrovský talent a nezanedbateľné kvality vo veľmi mladom veku. Možno to bude práve on, kto Slovensko privedie na prestížny PDC turnaj krajín prvýkrát od roku 2010. Jeho výkony a tiež výkony českých borcov v PDC môžu tiež motivovať ďalších slovenských hráčov.

Čo sme videli v prvom kole World Cupu

Len ťažko nájdete jednotlivca či tím (v ktoromkoľvek športe) s takou veľkou smolou na žreb, ako práve Česko. Naši bratia sa turnaja pravidelne zúčastňujú od roku 2015 a v prebiehajúcej edícií narazili po druhýkrát na Anglicko. Nasadená jednotka neostala nič dlžná svojej povesti a predviedla výkon na hranici najvyššej svetovej úrovne. Česi v prvom kole predviedli lepší výkon ako Škóti, Poliaci, Severní Íri, Holanďania či domáci Nemci. Skvelo hrajúci Michael Smith a James Wade ich napriek tomu pustili len k jednému legu. Pár netrafených doublov zo strany Gawlasa/Sedláčka a šanca na víťazstvo bola definitívne preč.

Z herného hľadiska sme veľa parádnych výkonov nevideli, čo sa pri párových zápasoch aj dalo očakávať. Vôbec najpresvedčivejší výkon predviedla dvojica z Walesu (Price/Clayton), ktorá tu obhajuje víťazstvo z predminulého roku. Obhajcom je zas škótska dvojica (Wright/Henderson). Presvedčivý postup z výsledkového hľadiska zaznamenali aj Holanďania (Noppert/Van Duijvenbode – MVG bol na operácii pre syndróm karpálneho tunela na pravej ruke), Škóti či Austrálčania. S odretými ušami postúpili domáci Nemci, Poliaci či Rakúšania, ktorí sa minulý rok dostali prekvapujúco až do finále.

Čierne kone turnaja

Pred prvým kolom boli za čierneho koňa označovaní reprezentanti z Kanady i Českej republiky. Oba reprezentácie nezvládli svoj úvodný duel a svoju rolu budú chcieť oživiť o rok. Zatiaľ čo česká dvojica môže byť so svojim výkonom pomerne spokojná, kanadská dvojica hrala priemer len tesne nad 80, čo je na ich pomery slabé.

Z nenasadených tímov predviedlo najlepší výkon Lotyšsko (Razma/Gleglu). Jednotkou lotyšskej dvojice je Madars Razma, ktorý sa dokázal etablovať medzi profesionálmi. 42.hráč sveta si tento rok už pripísal jedno turnajové finále a ak predvedie svoj TOP výkon aj proti Anglicku, bez šance na postup nie sú ani proti nim. Bacha treba dať tiež na Poliakov. Poľská dvojica (Ratajski/Bialecki) postúpila cez USA s odretými ušami (5:4), no majú dostatok kvalít na to, aby narobili veľké problémy favorizovaným Belgičanom. Ratajski má na konte už osem víťazstiev na PDC turnajoch a drží sa v TOP 16 rebríčka Order of Merit. Bialecki má len osemnásť rokov a je poľskou šípkarskou vychádzajúcou hviezdou.

Ktokoľvek z ostatných tímov sa môže stať čiernym koňom. Slušný potenciál k tomu má portugalská dvojica (De Sousa/Jerónimo) či domáci Nemci (Clemens/Schindler), ktorí nepatria k najväčším favoritom, no do tretieho kola by mali postúpiť bez väčších problémov.

Obhajoba titulu? Nepravdepodobná

Keď sa pred dvoma rokmi z titulu tešila dvojica z Walesu, Jonny Clayton začal naberať na obrátkach aj na ďalších turnajoch a v posledných dvoch rokoch je jedným z najlepších hráčov na svete. Minulý rok sa z titulu po boku Petra Wrighta tešil John Henderson. Obľúbený Škót však na individuálnej úrovni nezaznamenal progres. Na posledných dvoch turnajoch sa mu darilo nadpriemerne, celkovo je to stále pod úrovňou udržania si statusu profesionála. 49-ročný rodák z Aberdeenu prehral na väčšine turnajov po víťazstve na World Cupe v prvom kole a v rebríčku zaznamenal prepad. Aj preto je Škótsko len nasadenou osmičkou.

TOP favoritom je Wales, ktorému bookmakeri dávajú najväčšie šance na historicky druhé víťazstvo. Favoritom číslo dva je anglická dvojica, ktorá vyhrala naposledy v roku 2016, keď šípkarsku veľmoc reprezentoval Phil Taylor a Adrian Lewis. Bez van Gerwena je Holandsko len tretím najväčším favoritom. Dvojica Noppert/Van Duijvenbode si rozhodne verí, obaja majú veľmi solídnu formu.

Nech už vyhrá ktokoľvek zo spomínaných či nespomínaných, cez víkend sa môžeme tešiť na veľkú porciu zábavy. Šípky bavia a World Cup je výnimočný turnaj. Hráči prežívajú jednotlivé legy, uvedomujúc si že hrajú nie len za seba, ešte emotívnejšie než obvykle. Atmosféra býva takisto skvelá, diváci skandujú, mnohí majú masky a my si môžeme dať pivo na diaľku spolu s nimi.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera