Nedeľa, 30. jún 2024

Filip Polášek vo finále grandslamu

FOTO TASR/AP

Slovenský tenista Filip Polášek s Chorvátom Ivanom Dodigom postúpili do finále štvorhry na grandslamovom Australian Open.

muži – štvorhra – semifinále:

Ivan Dodig, Filip POLÁŠEK (Chor./SR-9) – Nikola Mektič, Mate Pavič (Chor.-2) 4:6, 6:4, 6:3


Vo štvrtkovom semifinále zdolali turnajové dvojky Nikolu Mektiča a Mateho Paviča z Chorvátska 4:6, 6:4, 6:3. O celkový triumf zabojujú proti úspešnejšej dvojici z duelu Jamie Murray, Bruno Soares (V. Brit./Braz.-6) – Rajeev Ram, Joe Salisbury (USA/V. Brit.-5).

Prvý slovenský grandslamový finalista

Polášek dosiahol životný úspech a stal sa vôbec prvým slovenským grandslamovým finalistom v ére samostatnosti.

Medzi ženami sa to podarilo vo dvojhre Daniele Hantuchovej, ktorá si v Melbourne zahrala o trofej v rokoch 2002 a 2009, a Dominike Cibulkovej (2014). Hantuchová dokázala v roku 2002 triumfovať v miešanej štvorhre spoločne s Kevinom Ulliettom zo Zimbabwe.

Polášek s Dodigom majú za účasť vo finále istú finančnú prémiu 264.000 amerických dolárov a 1200 bodov do renkingu.

Vyrovnané chorvátske semifinále

V zápase rozhodli maličkosti, obe dvojice si držali svoje podanie, no Mektič s Pavičom sa dokázali vyhnúť nevynúteným chybám, v prvom sete spravili jedinú v porovnaní so šiestimi zo strany súperov. Kľúčová bola piata hra, keď slovensko-chrovátska dvojica stratila podanie a súperi dokázali brejkbal pretaviť do zisku setu.

V druhom dejstve síce zasypali Polášeka s Dodigom štrnástimi víťaznými údermi, ale nevyhli sa chýbám. Priebeh bol naďalej vyrovnaný, rozuzlenie priniesla až desiata hra, keď si Polášek s Dodigom vypracovali pri servise súperov vedenie 40:0 a premenili druhý brejkbal.

Vyrovnanie Chorvátov rozhodilo a rozhodujúci set mal jasný priebeh. Prišli o svoje prvé podanie v tejto časti a Polášek s Dodigom si postupne vypracovali náskok 4:1, ktorý už z rúk nepustili. Zápas uzavrel pri svojom podaní Polášek, ktorý postupom do grandslamového finále dosiahol najlepší kariérny výsledok.

Chorvátskej dvojici oplatili finálovú prehru z januára v Antályi a stali sa ich prvými premožiteľmi v tomto roku.

Finále na tretí pokus

Bolo to moje tretie grandslamové semifinále a prvýkrát som uspel. Som nesmierne šťastný. Bol to výborný zápas, súperi boli vynikajúci a rozhodlo iba pár bodov, takže sa teším, že v náš prospech,” prezradil po zápase Polášek.

Jeho deblový partner Dodig už cennú trofej z grandslamu priniesol. Na Roland Garros ju vybojoval s partnerom Marcelom Melom. “Dnes rozhodli maličkosti. Nedarovali sme im ani bod zadarmo a to bol kľúč k úspechu. Som naozaj šťastný z tohto triumfu,” uviedol chorvátsky tenista.

Ďalšie články o tenise

[show_minuta_po_minute] (C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

      

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Minúta po minúte

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera