Nedeľa, 30. jún 2024

Infarktový televízny večer s Viktóriou Kužmovou

SITA/Martin Medňanský

V Bratislave sa cez víkend hrá Fed Cup. Na Slovensko pricestovali Britky, aby skrížili rakety s našimi tenistkami o postup na finálový turnaj družstiev o najlepší tím na svete. Alebo niečo také.

Piatkový televízny večer s Viktóriou Kužmovou bol, nebojím sa napísať, legendárny.

Kužmová – Dart(ová) 6:7, 6:3, 7:5

Kým som sa dostal k ovládaču, prvá Košičanka v repre “tričku” s nápisom Slovakia odohrala víťazný mečbol v zápase proti najlepšej súperke, ktorá na antuku v NTC prišla. Heather (čítaj Hedr) Watson(ovú) porazila 6:2, 6:3 a redaktorovi televízie celá rozradostená zodpovedala pár otázok v rodnom jazyku Východného pobrežia.

Prvý bod teda trochu prekvapivo získali naše borkyne. Druhý mal byť dostupnejší a ešte jednoduchší na získanie. Viki Kužmová mala podľa papierových predpokladov a rebríčkového postavenia (65. vs 143.) vyprášiť z antuky Harrier Dart(ovú).

Popri bežných povinnostiach piatkového večera som sa viac, ako len po očku venoval prvému setu. Dievčiny sa ťahali gem po geme, bola núdza o brejky aj o brejkbaly. Nebola ale o neuveriteľné údery reprezentantky Spojeného kráľovstva. Dart(ová) udierala najmä po čiare bekhendy, ktoré Karin Habšudová a Dominik Kríž označovali za prísne. Lebo boli.

Viktória nevyužila tri setboly a Herriet následne šokovala NTC Arénu ziskom tajbrejku. No nazdar.

V druhom sete som sa opustil

Keď sa druhý set rozbehol presne tak ako prvý, obával som sa najhoršieho. A keď prišlo k dvom brejkbalom v šiestom geme pri podaní Košičanky, opustil som sa a opustil aj druhý program verejnoprávnej televízie. Prepol som, už ani neviem kde. Radšej rozprávka na dobrú noc, ako nervydrásajúci tenis o body pre krajinu.

Vrátil som sa o sedem gemov. A nechápal, prečo hrajú už štvrtú hru rozhodujúceho setu.

Kužmová v čase, keď som bol (televízne) mimo, vyhrala všetky gemy, ktoré som nevidel. Neviem čo sa dialo, ani ako to bolo možné. Viete prečo? Lebo keď som sa do zápasu vrátil, pokračovala dráma z jeho úvodu.

S jedným rozdielom – dievčatá si strácali podania. Ani neviem ako, bolo 5:2 pre Slovenku. Za stavu 5:3 potom prišiel prvý mečbol. Nevyužitý. Predznamenávajúci #ČoTiŠibe momenty, ktoré nesledovali.

Infarkt na krajíčku

V desiatej hre totiž Viktória zahodila štyri loptičky na výhru v zápase. Pri podaní súperky mala 40:0 a neskôr aj mečbol po jednej z výhod. Všetko premárnila. Dve výmeny dokonca od siete, kde jej neuveriteľne bojujúca Dart(ová) vyhodila oblúčiky na smeč.

Keď som mal infarkt na krajíčku ja, čo potom prežívali diváci v hale a najmä nejhrajúci kapitán Matej Lipták? Pred očami sa nám odohrávali neskutočné výmeny, víťazné údery aj chyby, po ktorých sme sa my, priaznivci slovenského fedcupového tímu, chytali za čelá. A za mobily, oslovujúce spolufanúšikov s otázkou, či sa na to dokážu pozerať.

Jasné, že po premárnení takých dobrých príležitostí mala Herriet v jedenástom geme brejkbol, po ktorom mohla podávať na víťazstvo v zápase. Viktória ale nebojovala o nič menej. Zachránila vlastné podanie a v poslednom jej stačil prvý mečbol na výhru a druhý bod.

Rozhovory po zápase

Po výchychu a úľave z možno kľúčového bodu pre Slovensko sa oplatilo zostať pri obrazovke aj na rozhovory z antuky, ktorú už za Tomášom Košecom upravovali upratovači.

Matej Lipták najprv vysvetlil, že Viktória hrala o čosi horšie, ako dokáže. Najmä preto, že bola trochu príliš uponáhľaná na servise súperky. Dvoma vetami vysvetlil takmer trojhodinový zápas tak, že mi bolo hneď jasné, prečo sme videli, čo sme videli. Nie nadarmo je jedným z najlepších ženských trénerov súčasnosti. Je to skutočný guru.

Potom sa na slovíčko zastavila aj víťazka. Po pol vete bolo jasné, že okrem skvele hrajúcej bojovníčky z Anglicka súperila aj sama so sebou. Veď ona bola chorá! Hlasom nenechávajúcim nič na pochybách vysvetlila, že toľko čaju, ako za posledný týždeň, nevypila za dlhý čas.

Choroba zotrela časť tabuľkového rozdielu a na druhej strane hrala možno životný tenis Angličanka, podporovaná hlasnou skupinou fanúšikov z Londýna a okolia. Stačili tri minúty a dianie v NTC mi bolo objasnené do detailov, ktorým musel rozumel každý.

O to väčší klobúk dole pred Viktóriou. Snáď ich v piatok večer zlomila.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera