Streda, 17. júl 2024

Molčan predviedol v prvom kole obrovskú bojovnosť, v záverečnom tajbrejku s ním trpel súper i diváci

FOTO TASR/AP Photo/Hamish Blair

Bez ohľadu na to, kam sa Alex Molčan prepracuje na tohtoročnom Australian Open, srdcia tenisových fanúšikov po celom svete si získal už výkonom v úvodnom kole proti Rusovi Romanovi Safjullinovi. Dvadsaťštyriročný rodák z Prešova bojoval od záveru tretieho setu s kŕčmi v stehne. Napriek bolestivým grimasám sa mu podarilo vyhrať tajbrejk štvrtého dejstva a premiérovo postúpiť do druhého kola austrálskeho grandslamu.

Pre fanúšikov, ktorí dlhé roky sledujú slovenský tenis, môže byť istým prekvapením, že našim rebríčkovo najlepším hráčom je aktuálne práve stále pomerne neznámy Alex Molčan. Zverenec Karola Becka, s ktorým spolupracuje od začiatku roka, je vo svetovom rebríčku na 74. mieste a mal tak garanciu účasti v hlavnej súťaži Australian Open. Na druhej strane kurtu mal proti nemu stáť ôsmy muž „pavúka“ Casper Ruud. Nórsky tenista sa ale na poslednú chvíľu pre zranenie členka z turnaja odhlásil. Jeho náhradníkom bol „lucky loser“ Rus Roman Safjullin.

Pripravený napriek zmene na poslednú chvíľu

Pre Molčana je tento Australian Open výnimočný. Premiérovo sa dostal do hlavnej súťaže niektorého z turnaja veľkej štvorky bez potreby prejsť kvalifikáciou. Úspešne sa mu podarilo prebojovať z kvalifikačnej fázy grandslamu zatiaľ len raz – vlani predviedol spanilú jazdu až do tretieho kola US Open, kde ho zastavil Diego Schwartzman 4:6, 3:6, 3:6.

Napriek tomu, že sa na poslednú chvíľu zmenil jeho súper, Molčan bol na kurte pripravený na všetko. Súpera v úvode hneď brejkol a poľahky získal úvodný set 6:3. V druhom dejstve predviedol talentovaný Slovák prvýkrát veľkú bojovnosť. Za stavu 2:5 pre Rusa sa nenechal vyviesť z vlastného tempa a hry a nakoniec slávil úspech po tajbrejku. V treťom sete sa však prvýkrát ozvalo stehno. Safjullin si pre seba zabezpečil aspoň jeden set vďaka brejku za stavu 5:5 a po triumfe 7:5 bol späť v zápase.

Pochybnosti mali už aj najvernejší

Molčana musel navštíviť zdravotnícky odborník, na ktorého privolanie na kurt majú právu všetci tenisti skrz takzvaný medical timeout. Masírovanie tvrdnúceho svalu však príliš nepomohlo. Slovenský tenista mal pritom počas celého zápasu navrch. Svoje podania si dokázal zvyčajne udržať a to v niektorých prípadoch dokonca expresne rýchlo. Veď neraz ukončil gem na servise za menej než dve minúty.

Ukončenie trápenia mohlo pre Molčana prísť už za stavu 5:3, no pri svojom podaní zlyhal a s narastajúcou bolesťou rástla aj frustrácia. Bolo treba sa upokojiť a nepodľahnúť okolnostiam. S Prešovčanom postupne začínali súcitiť nielen prítomní diváci v hľadisku či pred televíznymi obrazovkami, ale aj samotný súper. Aspoň tak to vyzeralo, keď sa štvrtý set dostal do tajbrejku. Mnohí Molčanovi vzhľadom na grimasy a viditeľne limitovaný pohyb s boľavým stehnom nedávali šancu.

Aj najvernejší podporovatelia v danej chvíli začínali pochybovať, či Slovák vôbec zvládne dohrať zápas do konca.

Úspešný aj bez poriadneho pohybu

Molčan sa „zakusol“. Na uvoľnenie stehenného svalu robil maximum a využíval na to aj celých 25 sekúnd, ktoré majú tenisti k dispozícii na podanie. Vzhľadom na výraz tenistovej tváre bolo priam zarážajúce, že sa v tajbrejku dostal do vedenia 5:1. Pritom sa už nedokázal poriadne medzi výmenami loptičiek ani hýbať, nie to tradične „poskakovať“. Takmer sa zdalo, že ho Safjullin šetrí a nevyužíva to, že je jeho protihráč pohybovo limitovaný.

Keď sa ale Rus dorovnal na 5:5 a neskôr na 6:6, každý divák musel trpieť so slovenským tenistom. O to väčšie sympatie Molčan získal, keď sa opäť nevzdal. Za stavu 7:6 už bolo na jeho hernom prejave cítiť, že je v ňom veľká túžba ukončiť celý duel. Vykúpenie nakoniec prišlo po chybe ruského tenistu, ktorý zápas rozhodol poslaním loptičky mimo dvorec.

Molčan heroicky od úplného vyčerpania padol na zem. Tešiac sa si vychutnával víťazstvo, ale predovšetkým uvoľnenie. Roman Safjullin sa pred fanúšikmi takisto predviedol, keď za Molčanom po poslednej lopte prišiel a so slovami gratulácie mu pomohol znovu na nohy. Stretnutie tak síce malo oficiálne jedného víťaza, no morálne triumfovali v konečnom dôsledku obaja.

Svedectvá sú ľahko prístupné – stačí si otvoriť ktorúkoľvek sociálnu sieť.

Ďalší zápas už vo štvrtok v noci

Necelé dva dni má Alex Molčan na to, aby sa dal fyzicky do poriadku. Vo štvrtok v noci o jednej v noci nášho času ho čaká duel proti Španielovi Pablovi Andujarovi. Podľa prvotných informácií z Austrálie by v prípade najlepšieho tenistu spod Tatier malo ísť len o kŕče a nie zranenie, takže dobrá regenerácia by mohla byť kľúčom k účasti v treťom kole.

V ňom by Molčana po heroickom výkon v úvodnom dueli radi videli nielen slovenskí fanúšikovia.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera