Nedeľa, 30. jún 2024

Prísna karanténa pred Australian Open. Tenisti nevychádzajú z izby a trénujú s posteľou

FOTO TASR/AP

Tenisti pred Australian Open musia absolvovať povinnú karanténa. Štát Victoria, kde sa Melbourne nachádza, nariadil všetkým bez výnimiek dvojtýždňovú izoláciu. Turnaj sa začne 8. februára.

Žiadne úľavy, ani pre Djokoviča

V karanténe sa nachádza 72 hráčov a ich sprievod. Organizátori zaviedli opatrenia po niekoľkých prípadoch ochorenia COVID-19 na troch charterových letoch do dejiska podujatia. Hráči nesmú vychádzať z izieb a trénovať.

Svetová jednotka Novak Djokovič požiadal premiéra Victorie, Daniela Andrewsa, o “špeciálne zachádzanie“. Vypracoval zoznam návrhov, ktoré obsahovali skrátenie izolačného času a tiež poskytnutie lepšieho jedla a viac tréningového vybavenia.

Odpoveď znela “jednoducho NIE“.

Účasť by zvážili

Niekoľko tenistov sa vyjadrilo, že podmienky karantény sa zmenili počas noci. „Plánovala som sa zúčastniť turnaja pretože nám sľúbili päťhodinovú výnimku na tréning počas karantény. Toto bola dohoda pred podpísaním zmluvy…. Pravidlá sa však zmenili zo dňa na deň!“ napísala na twitter bývala 21. hráčka sveta Sorana Cirsteová.

Súhlasila s ňou aj Júlia Putincevová, svetová dvadsaťosmička, ktorú trápia myši na izbe a neochota recepcie. „Nerozumiem prečo nám nikto nepovedal, že ak bude jedna osoba na palube lietadla pozitívna, ostane izolované celé lietadlo. Dvakrát by som si premyslela či prídem, reagovala na svojom twittri kazašská tenistka.

Tréning na izbe

Tenistom neostáva nič iné ako trénovať v uzavretej izbe s vlastnou váhou alebo činkami. Kreativite sa medze nekladú. Hráči využívajú postele na provizórny odraz loptičiek. Niektorým sa podarilo zabehnúť na malom úseku päť kilometrov. Češka Barbora Strýcová si sama zostavila rotoped, ktorý ju udrží v kondícii.

Viktória Kužmová

Slovenská tenistka Viktória Kužmová v dejisku úvodného grandslamu roka Australian Open v Melbourne už začala trénovať. Po dňoch strávených v hoteli sa konečne dostala do klubu a má za sebou prvý tréning. Do Austrálie cestovala s trénerom Tomášom Hrunčákom. Pred prvým grandslamom roka sa predstaví aj na turnaji WTA 500 v Melbourne.

Až na piaty deň po príchode do Melbourne sa slovenská ženská jednotka konečne dostala z hotela a prvý raz si zatrénovala v klube. “V utorok sme opustili izbu po 106 hodinách. Nie je to síce žiadna sláva, máme presne dve hodiny na tenis, následne jeden a pol hodiny na fitko a potom hodinu na jedlo. Tento režim musíme striktne dodržiavať, nikam nemôžeme ísť skôr ani neskôr. Je to presne rozpočítané, mimo izby sme presne päť hodín. Nič viac, nič menej,” citoval Hrunčáka oficiálny web Slovenského tenisového zväzu (STZ).

https://www.instagram.com/p/CKN_pINAfN8/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Čakali pred dverami, aby ich pustili von

“Najhoršia je neinformovanosť. Prvé dni sme naozaj nevedeli nič. Nemali sme informácie, prečo nám rušia tréningy. Niekoľkokrát nás postavili pred dvere, čakali sme oblečení, pripravení, už nám mali klopať a nič. Po hodine sme pochopili, že už asi neprídu a tréning bol zrušený. Prečo, to nevieme doteraz. Testovali nás už trikrát, berú to naozaj veľmi prísne. Jedlo bolo na začiatku tiež veľmi slabé. Väčšinou sme dostali iba sendvič alebo studenú rybu. Potom nám dali 100 dolárov na deň, aby sme si objednávali jedlo cez dodávkovú službu. Takto je to už v poriadku, môžeme si objednať, čo chceme. V porovnaní s US Open je to ale zatiaľ stále veľmi slabé,” opísal Kužmovej tréner.

Kužmová sa pred Australian Open predstaví ešte na jednom z turnajov WTA 500 v Melbourne. “Na oboch turnajoch si zahrá aj štvorhru, dohodnutá je s Ruskou Annou Kalinskou. Po Australian Open ešte zostávame v Melbourne na jeden turnaj WTA 250,” dodal Hrunčák.

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera