Štvrtok, 23. máj 2024

Prvý medzi rovnými. Djokoviča čakajú v Austrálii ťažké časy

SITA/AP Photo/Ben Curtis

Neférovosť, facka, výsmech. Aj také silné slová používajú tí, čo chcú opísať výnimku z povinného očkovania pre Novaka Djokoviča. Tenisová komunita s nevôľou prijala správu, že srbský tenista dostal zelenú pre grandslamový turnaj Australian Open, ktorý sa začína 17. januára.

Stráži si súkromie

Nad účasťou Dokoviča na prvom grandslamovom turnaji sezóny dlho visel otáznik. Líder svetového rebríčka ATP odmietal povedať, či je zaočkovaný proti koronavírusu, čo je podmienka hostiteľského štátu Viktória. Deväťnásobný šampión tvrdí, že táto informácia je jeho súkromnou záležitosťou.

Riaditeľ Australian Open Craig Tiley povedal pre austrálske média, že organizátori neprejavili voči Srbovi žiadnu špeciálnu láskavosť: „Pri udeľovaní lekárskych výnimiek sa vychádzalo z nezávislých protokolov. Nebol to žiaden špeciálny druh láskavosti voči Novakovi. Ako športová organizácia sme urobili všetko pre to, aby boli dodržané stanovené podmienky. Novak bol jedným z 26 hráčov, ktorí požiadali o výnimku. O jej udelení rozhodli lekárski experti a my to rešpektujeme.”

Peniaze

Novak Djokovič je jasným súčasným tenisovým kráľom a možno najlepším tenistom histórie. To on láka fanúšikov na tribúny a kvôli nemu sa televízne spoločnosti predháňajú v sumách za vysielacie práva. Bez neho by melbournska show nemala grády.

Naviac, ak by Srb vyhral, svojim 21. grandslamovým titulom by sa odpútal od dvojice svojich veľkých rivalov Rogera Federera a Rafaela Nadala.

Dvojaký meter

O podmienke účasti na prestížnom turnaji sa vedelo vopred. Napríklad Grék Stefanos Tsitsipas sa dlho k vakcíne staval odmietavo, ale prijal ju, lebo vedel, že sa bez nej nezaobíde. Naopak, mladá domáca nádej Olívia Gadecká odmietla divokú kartu kvôli neochote očkovať sa.

Iný problém mala Ruska Natalia Vichľancevová. Tenistka je zaočkovaná vakcínou Sputnik V, ktorá v Austrálii neprešla registráciou a Ruska sa na turnaji nepredstaví.

Myslím, že keby som nebol očkovaný ja, tak by som výnimku nedostal,“ nechal sa počuť 19. deblista sveta Jamie Murray, brat kedysi veľkého Dokovičovho rivala Andyho Murrayho. Práve Andy Murray patrí k najväčším podporovateľom očkovania na okruhu a vyzýva ostatných hráčov, aby sa zaočkovali. Sám už je očkovaný trikrát.

Až 95 hráčov z prvej svetovej stovky je zaočkovaných proti koronavírusu.

Rovnejší

Všetci sme si rovní, ale niektorí sme si rovnejší. Najsledovanejšia kauza tenisovej zimy síce spoznala svoj verdikt, ale riešiť sa bude ďalej.

Pre tenisový turnaj je skvelé, že svetová jednotka zabojuje o rekordný grandslamový titul, na druhej strane pôsobí podozrivo, že výnimku dostal práve prvý hráč sveta. Novak Djokovič bude najbližšie dni pravdepodobne pod paľbou kritiky a uštipačných poznámok od súperov.

Nič zadarmo nedostane ani od austrálskych fanúšikov, ktorí sú povestní nulovou toleranciou k akémukoľvek odchýleniu od zásad fair play. Výnimka im naviac pripomenie, čo si museli aj oni kvôli prísnym protipandemickým opatreniam vytrpieť.

Napríklad, desaťminútové prerušenie v treťom kole Australian Open 2021 práve počas päťsetovej drámy Novaka Djokoviča s Američanom Taylorom Fritzom. Vo štvrtom sete museli organizátori poslať divákov domov, pretože v štáte Viktória začal od polnoci platiť päťdňový lockdown.

Facka do tváre

Pre milióny Austrálčanov je to facka do tváre. Nikde na svete sa proti vírusu nebojovalo tak tvrdými opatreniami ako v Melbourne. Hranice krajiny boli zvarené 19 mesiacov, desaťtisíce Austrálčanov sa nemohlo vrátiť do vlasti, rodiny boli rozdelené. A teraz môže privilegovaný zdravý tenista priletieť vďaka špeciálnemu povoleniu?!

A ako bude postupovať Djokovič ďalej? Bude žiadať o výnimku na každom turnaji?

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera