Sumár tretieho dňa Australian Open: Z hry vypadlo niekoľko zvučných mien

Sumár tretieho hracieho dňa na Australian Open.

Novak Djokovič (Srb.-1) – Frances Tiafoe (USA) 6:3, 6:7 (3), 7:6 (2), 6:3

„Veľmi ťažký zápas,“ zhodnotil objaca titulu Djokovič.

Nole v treťom kole

Obhajca titulu Novak Djokovič postúpil na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne do 3. kola dvojhry. Nenasadený Američan Frances Tiafoe nasadenej jednotke vzdoroval, no srbský tenista napokon zvíťazil v štyroch setoch 6:3, 6:7 (3), 7:6 (2), 6:3.

Dvadsaťtriročný Američan, číslo 64 rebríčka ATP a štvrťfinalita podujatia v roku 2019, ukázal svoje kvality najmä v druhom sete, v ktorom obaja hráči ani raz nestratili svoje podanie a Tiafoe ovládol tajbrejk v pomere 7:3. Vyrovnaný bol aj tretí set, Djokovič prelomil podanie súpera pri prvej možnej príležitosti, no Američan sa nevzdal a dokázal súpera tiež brejknúť. Skrátenú hru už si svetová jednotka postrážila lepšie, vyhrala ho 7:2.

„Keď slnko svietilo na kurt, bolo mimoriadne teplo. Duel mal množstvo rýchlych výmien. Frances bojoval skvele, z jeho strany to bol výborný zápas. Nebolo to však prvýkrát, čo som bol v takejto situácii. Viem, ako si v nich poradiť,” vyhlásil po prvom meraní síl s americkým súperom Djokovič.

Suverénny Thiem

Rakúsky tenista Dominic Thiem si suverénnym spôsobom zabezpečil postup do 3. kola dvojhry. Nasadený hráč číslo tri prešiel cez Nemca Dominika Köpfera v troch setoch 6:4, 6:0, 6:2.

Ľavoruký Nemec Köpfer nikdy nezdolal hráča z prvej päťky rebríčka a Rakúšanovi odolával iba v prvom sete. Sedemdesiaty hráč rebríčka ATP napokon podľahol za hodinu a 39 minút. Thiem dominoval na podaní, kvalitne returnoval a získaval body hrou zo základnej čiary.

Bolo to výborné. Mám rád tento kurt, mám tu dobré štatistiky. Som rád, že som sa sem mohol vrátiť. Toto bol môj najlepší zápas tento rok tu v Austrálii,” neskrýval spokojnosť finalista predchádzajúceho ročníka Thiem, ktorého v ďalšom zápase čaká Nick Kyrgios.

Wawrinka sa porúča

Druhé kolo znamenalo stopku pre trojnásobného grandslamového šampióna Stana Wawrinku. Tridsaťpäťročný Švajčiar nasadený ako číslo 17 podľahol Mártonovi Fucsovicsovi z Maďarska po päťsetovej dráme 5:7, 1:6, 6:4, 6:2, 6:7 (9). Wawrinka tak nezopakuje štvrťfinálovú účasť z minulého roku. Švajčiar mal v tajbrejku piateho setu tri možnosti ako ukončiť zápas vo svoj prospech, no nevyužil ich.

Práve teraz sa cítim, akoby som umieral. Som naozaj veľmi unavený,” hľadal slová po 4 hodiny a 3 minúty trvajúcom zápase pod horúcim slnkom švajčiarsky veterán. “Bol to veľmi dlhý zápas. Vedel som, že sa súper môže vrátiť do hry, je to mentálne aj fyzicky silný hráč,” vzdal Wawrinka úctu maďarskému tenistovi, ktorého v treťom kole čaká nasadená štrnástka Miloš Raonič z Kanady.

Ďalej iba jedna Williamsová

Bez problémov postúpila desiatka nasadená Američanka Serena Williamsová. Tridsaťdeväťročná veteránka si poradila so Srbkou Ninou Stojanovičovou 6:3, 6:0 za 69 minút. V zápase predviedla 27 víťazných úderov. “Momentálne to je u mňa hľadanie rovnováhy. Hrala som úplne uvoľnená, o hre som zbytočne nepremýšľala, najmä v druhom sete,” vyjadrila spokojnosť 23-násobná grandslamová šampiónka.

Čistou hrou v druhom sete zaznamenala 75. výhru 6:0, čím sa posunula na druhé miesto v historickom rebríčku.

Jej sestra Venus má už naopak pôsobenie v Melbourne Parku za sebou, proti Talianke Sare Erraniovej uhrala iba jednu hru. Štyridsaťročnú Američanku pri svojej rekordnej 21 účasti na Australian Open trápil zranený členok. “Nerada vyhrávam takto. Je mi jej veľmi ľúto. Nie je jednoduché hrať proti zranenej súperke,” priznala po zápase Erraniová.

Halepová utiekla hrobárovi z rakety

Nasadená dvojka Simona Halepová z Rumunska postúpila do 3. kola dvojhry na tenisovom grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne až po trojsetovej dráme. Domácu Ajlu Tomljanovičovú zdolala 4:6, 6:4, 7:5.

Obe hráčky mali počas celého súboja problém udržať si podanie. Tomljanovičová si v prvom sete neuhrala servis dvakrát, no Halepová to nezvládla hneď trikrát a preto prehrala set 4:6. V druhom sete nedokázali hráčky získať bod pri vlastnom servise v úvodných štyroch hrách. Rumunka ďalšie už nepustila a keďže domáca hráčka zaváhala v siedmom geme, stav sa vyrovnal.

V rozhodujúcom sete Tomljanovičová prelomila druhýkrát protivníčke servis v šiestej hre a neskôr za stavu 5:3 podávala na víťazstvo. Lenže hru prehrala 15:40. V desiatej bola pri súperkynom podaní dve loptičky od triumfu, no nedostala sa k mečbalu, v ďalšom geme prišla o servis a duel prehrala.

Očakávala som náročný zápas, ale nie, že to bude až také zložité. Rozhodujúce bolo, že som v závere bola mentálne silnejšia, mala veľkú túžbu zvíťaziť a nevzdávala sa,” zhodnotila svoje vystúpenie svetová dvojka, ktorú v 3. kole čaká Ruska Veronika Kudermetovová.

Nasadená osmička je z hry

Kanadská tenistka Bianca Andreescuová vypadla v 2. kole dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne. Tridsaťpäťročnej veteránke z Taiwanu Su-Wei Hsieh podľahla nasadená osmička hladko 3:6, 2:6.

Andreescuová pre zranenie kolena nenastúpila na žiaden zápas v roku 2020 a do súťažného diania sa v Austrálii vrátila po 15 mesiacoch. Aj preto nedokázala zdolať Taiwančanku v druhom vzájomnom meraní síl. Sedemdesiataprvá hráčka rebríčka WTA si tak mohla pripísať siedme víťazstvo nad hráčkou z top 10 na major podujatí z deviatich zápasov.

Stopka pre Kvítovú

Druhé kolo sa stalo konečnou aj pre nasadenú deviatku Petru Kvitovú. Dvojnásobná grandslamová víťazka nestačila na Rumunku Soranu Cirsteovú 1:6, 6:1, 4:6. Kvitová vyprodukovala v zápase 44 nevynútených chýb a sedem dvojchýb. Celkovo šesťkrát stratila svoje podanie. “Úžasné, nečakala som to. Hrala som v pohode a uvedomila som si, že môžem súperku zdolať,” tešila sa po zápase Rumunka, ktorú v 3. kole čaká ďalšia Češka Markéta Vondroušová.

Kvitová nastúpila proti súperke s aktívnou zápasovou bilanciou 5:2, pred 30-ročnou Rumunkou sa však tentokrát musela skloniť. “Dnešný duel bol ako na kolotoči. Nepodarilo sa mi využiť šance k zisku prvého setu a to bolo kľúčové. V druhom sete som síce hrala veľmi dobre, no boli to veľmi tesné hry, ktoré často dospeli do zhody. Potom vzala súperka zápas do svojich rúk. Mala dnes veľmi dobrý deň,” ocenila kvality Cirsteovej 30-ročná Češka.

Posledná Slovenka v poli

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová prehrala v 2. kole dvojhry s nasadenou dvadsaťsedmičkou Ons Jabeurovou 3:6, 2:6. Slovensko tak už nemá v Austrálii zastúpenie vo dvojhre.

Slovenská dvojka sa s Tunisankou stretla na okruhu premiérovo a v úvode s ňou hrala vyrovnanú partiu. Prvýkrát sa Jabeurová dostala k brejkbalu v piatej hre prvého setu, no Schmiedlová gem uhrala. Nepodarilo sa jej to až v siedmej hre, v ktorej Tunisanka využila prvý brejkbal. Slovenka si potom neudržala ani nasledujúce podanie a prehrala prvý set 3:6, keď Jabeurová premenila hneď svoj prvý setbal.

V tretej hre druhého setu sa Schmiedlová dostala prvýkrát v zápase k brejkbalu, no nevyužila ho a ihneď v ďalšej hre podanie stratila. V piatej hre mala jednu šancu na rebrejk, no ani tú sa jej nepodarilo zužitkovať. Tunisanka ešte raz prelomila podanie súperky v záverečnom geme zápasu a využila hneď prvý mečbal v zápase.

Schmiedlová neprekonala prah 2. kola ani na tretí pokus. V rovnakej fáze turnaja skončila aj v rokoch 2014 a 2015.

[show_minuta_po_minute] (C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.