Štvrtok, 25. júl 2024

Zverev zrušil Djokovičovi Zlatý GrandSlam. Jeho výhra by nemala zaniknúť, aj keď prišla len na olympiáde

Štefan Cebro Štefan Cebro 30.07.2021
SITA/AP Photo/Seth Wenig

Víťazstvo Miloša Mečířa v Soule 1988 je dodnes na Slovensku veľmi cenené, aj keď olympijský tenisový turnaj toľko rešpektu nemá. Pre Mečířa je to však náplasť na to, že sa mu nikdy nepodarilo vyhrať grandslamový titul. Najďalej bol dvakrát vo finále, na Australian Open 1989 a US Open 1988.

Olympijský turnaj je však v každoročne nabitej sezóne trošku nasilu, nikdy nebude mať lesk ako grandslamový triumf. Približoval sa tomu Londýn 2012, keď sa hralo na posvätnej wimbledonskej tráve, ale to je tak všetko. V tenisových kruhoch sa berie olympijský turnaj zhruba ako triumf na niektorej z tisícok. Je to pekné, ale grandslam to nie je. Na druhej strane každý z velikánov chce mať vo svojej zbierke olympijské zlato. Aj v Tokiu sa ukázalo, že často najväčším hráčom uniká.

Tenis bol na olympiáde v pravekých časoch a vrátil sa až v 1988. Zlato z hier chýba viacerým legendám na čele s Petom Samprasom, Rogerom Federerom (ten má aspoň zlatú medailu z deblu) a prekvapujúco aj Novakom Djokovičom, k čomu sa ešte vrátime.

Na OH naopak triumfovali Jevgenij Kafelnikov, ale najmä dvojica Marc Rosset a Nicolas Massú. Prvý menovaný sa v kariére dostal raz do semifinále Roland Garros, na Wimbledone či US Open nikdy neprešiel cez štvrté kolo. Výsledky Čiľana Massúho sú ešte horšie, bol síce raz v semifinále Roland Garros, ale na Australian Open či Wimbledone sa nikdy nedostal za druhé kolo. Za to v Aténach bral zlato v dvojhre aj štvorhre.

Zlato chýba Federovi aj Djokovičovi

Napriek tomu, že tenisti niekedy ohŕňajú nad olympiádou nos, po zlate túžia. Z velikánov ho majú Andre Agassi z Atlany 2006, Rafael Nadal z Pekingu 2008 a Andy Murray dokonca triumfoval dvakrát, keď sa tešil doma v Londýne, ale aj naposledy v Riu de Janeire.

Roger Federer sa márne snažil o zlato. V 2000 ho v semifinále jasne zdolal Tommy Haas, v 2004 prehral prekvapujúco už v druhom kole s Tomášom Berdychom. V 2008 Čecha zdolal, ale vo štvrťfinále ho zas prekvapil James Blake. V Londýne bol najbližšie, ale jasne prehral vo finále so spomínaným Murraym. V Riu už ani neštartoval.

Podobne márne čaká Novak Djokovič. Ten hral na posledných troch olympiádach. V Londýne skončil štvrtý, keď ho v semifinále zdolal Andy Murray, v Riu prehral už v prvom kole s Juanom Martinom del Potrom. Teraz sa dlhšie nevedelo, či kvôli náročnému programu do Tokia vôbec odletí. Turnaj dopredu vzdali Nadal aj Federer.

Djokovič napokon odletel. Bolo to aj logické, keďže hrá životný tenis, keď triumfoval na Australian Open, Roland Garros aj Wimbledone. 20. grandslamovým triumfom dorovnal oboch rivalov. Zdalo sa, že v nezastaviteľnej sezóne ho nemôže nikto stopnúť ani na olympiáde. Srb prechádzal turnajom majestátne, svoju veľkosť ukázal vo štvrťfinále, keď dovolil domácemu samurajovi Keiovi Nišikorimu len dva gemy.

Roztrieskal raketu a začal dominovať

V druhej časti pavúka však bol Alexander Zverev, ktorý prechádzal turnajom podobne jasne. Možno najväčší vyzývateľ legendárnej trojky (reálne už len dvojky, pri všetkej úcte k Federerovi) rovnako nestratil na ceste do semifinále ani set. Svoj najlepší tenis si nechal proti suverénnej svetovej jednotke. Nezľakol sa ani toho, že Djokovič ovládol prvý set pomerom 6:1, pozviechal sa a duel otočil. Pomohol mu asi aj fakt, že sa hrá na dva víťazné sety, aj z toho dôvodu olympiáda nemôže konkurovať grandslamom.

Napriek tomu by Zverevovo víťazstvo nemalo zaniknúť. Djokovič môže dosiahnuť prvýkrát v kariére na GrandSlam, keď vyhrá aj US Open. Automaticky sa pri jeho výkonoch počítalo, že k tomu pridá olympijské zlato. Dvadsaťštyriročný rodák z Hamburgu však povedal nie, keď ukázal svoj najlepší tenis v sezóne. Jeho výhra by nemala zaniknúť v hlušine grandslamov. Musí však k nemu pridať finálový triumf nad Kačanovom. Ak by vyhral Rus, pridal by sa k hráčom ako Rossett, či Massú, aj keď na rozdiel od nich má v 25 rokoch všetko pred sebou a už si zahral dve grandslamové štvrťfinále.

Impozantné bolo, že Zverev vyhral desať z posledných jedenástich gemov, čo sa proti Djokovičovi nepodarilo nikomu v sezóne. Pritom po polovici zápasu to s ním nevyzeralo dobre. Srb po jasnom zisku úvodného setu viedol 3:2 s brejkom. Vtedy dvojmetrový Nemec roztrieskal raketu a začal predvádzať úžasný tenis. Vyhral osem gemov za sebou a svetovú jednotku zdolal po štvrtýkrát v kariére.

Zlatý GrandSlam tak Djokovič nevyhrá (všetky grandslamy a olympiádu). Jediný, komu sa to podarilo, bola nemecká legenda Steffi Graf v 1988. Zlý deň Djokovič dokonal v mixe, kde prehral s krajankou Nikou Stojanovič s ruským párom Aslan Karacev – Elena Vesnina.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera