Pondelok, 15. apríl 2024

Čo by sa muselo stať, aby Petra Vlhová nebola Športovkyňou roka

SITA

Anketa Športovec roka je decembrovým vyvrcholením športového roka. Skutoční žurnalisti zhodnotia celoročnú snahu všetkých, ktorí reprezentovali našu krajinu a hlasovaním určia najlepšieho. Galavečer odvysiela televízia.

Ledva máme marec, no hlavného favorita ankety už máme jasného. Petra Vlhová urobila všetko preto, aby ju už nikto nemal šancu predbehnúť. Aby sa tak stalo, museli by jej konkurenti urobiť niečo mimoriadne. Pozreli sme sa, čo presne.

Sezóna snov

Majsterka sveta v obrovskom slalome. Medailistka v kombinácii a slalome. Celkovo druhá vo Svetovom pohári. Na svete je len jedna lepšia lyžiarka, ako Petra Vlhová. Mikaela Shiffrinová bude po skončení kariéry legendou svojho športu porovnateľnou asi iba so Serenou Williamsovou.

Ako jediná dokáže Shiffrinovú porážať, respektíve udržať s ňou výkonnostný krok Slovenka z Liptova. Navyše vo viac, ako v jednej disciplíne. Pokrok, aký urobila Petra v obrovskom slalome, bol v práve skončenej sezóne ohromný. Nie prekročila, priam preskočila aj najsmelšie odhady a plány pred prvými pretekmi na konci minulého roka.

Peter Sagan

Najväčšiu šancu vystrnadiť Petru Vlhovú z trónu naj športovca Slovenska má Peter Sagan. Najslávnejší a asi aj najlepší cyklista planéty ale musí dosiahnuť znova všetky úspechy z minulých rokov a ani to možno stačiť nebude.

Zelený dres berieme ako samozrejmosť, k nemu by mal pribaliť hneď niekoľko dominantných etapových víťazstiev na Tour de France. Jarná klasika nesmie chýbať, bez nej nebude zbierka kompletná. A samozrejme,
ak chce získať viac hlasov ako lyžiarka, štvrtý titul majstra sveta je povinnosťou.

Ľahké to nebude, Tourminátor ale môže získať všetko, čo bude treba. Jediné, čo netreba, je ho odpisovať.

Biatlonistky

Ešte pred koncom roka 2018 bola forma Anastasie Kuzminovej a Pavlíny Fialkovej fantastická. V pretekoch Svetového pohára v Novom meste na Morave skončili na prvých dvoch miestach. Pavlína formu do konca sezóny neudržala, Nasťa vo svojej poslednej sezóne získala titul majsterky sveta vo Švédsku.

Rok 2019 môžeme pre potreby ankety Športovec roka považovať od biatlonistiek za uzavretý. Obhajkyňa vlaňajšieho prvenstva Anastasia Kuzminová má veľkú šancu na umiestnenie do tretieho miesta, Pavlína Fialková bude takmer určite v top 10. Možno v päťke.

Petru Vlhovú ani jedna z nich neohrozí.

Hokejista

Kolektívni športovci to majú náročnejšie. Predsa len, ide o individuálnu súťaž. Hokejisti by napríklad museli na domácich MS získať medailu a zároveň byť vedení výnimočným výkonom jednotlivca. Napríklad ako v roku 2012.

Striebro v Helsinkách bolo nečakané a úžasné. Ján Laco bol MVP celého turnaja a nedostal sa ani do najlepšej desiatky individuálnej kategórie. Zdeno Chára skončil šiesty a Miroslav Šatan ôsmy medzi Športovcami toho roka na Slovensku.

No dobre, medaila by nestačila. Musela by byť zlatá a napríklad Tomáš Tatar by musel vyhrať kanadské bodovanie a streliť zlatý gól vo finále.

Precedens existuje. Peter Bondra bol najlepším športovcom roka 2002.

Futbalista

Futbalisti majú úlohu ešte náročnejšiu. Záverečný turnaj sa nekoná, len kvalifikácia, čo sa začína ešte tento týždeň. Tú by museli zvládnuť bez straty bodu.

K tomu by jeden futbalista musel dosiahnuť niečo galaktické. Žiaden už nehrá v Lige majstrov, môžeme ich teda rovno odpísať.

Súťaž kolektívov ale vyhrať môžu.

Ján Volko

Najrýchlejší Slovák rozbehol svoju sezónu parádne. Majster Európy v najkratšom halovom šprinte má letnú sezónu ešte len pred sebou.

Chcelo by to ale čas na 100 metrov pod 10 sekúnd, na dvojnásobnej trati pod 20 a ešte jednu veľkú medailu. Majstrovstvá sveta sú na prelome septembra a októbra v Dohe, čakať od Volka udalosti z predchádzajúcej vety je asi trúfalé.

Ale bodaj by sa podarilo!

Tenista

Nie, žeby sme tomu verili, ale aj tenista, alebo tenistka, môže vyhrať Športovca roka. Len by musel/musela vyhrať najmenej jeden grandslamový turnaj.

Doteraz sa to podarilo presne nikomu. Dominika Cibulková hrala raz vo finále, to ale bolo tiež už poriadne dávno. Tenista Športovcom roka asi nebude.

Pravdepodobnosť hraničí s istotou.

Niekto iný

Matej Tóth môže získať ďalší titul majstra sveta a zo “zvyšku sveta” má asi najlepšiu šancu ohroziť Petru. Jedna z legendárnych strelkýň (Danka Barteková a Zuzana Rehák-Štefečeková) sú ďalšími, s ktorými treba rátať. V minulosti sa v ankete darilo vodným slalomárom, vizitka Vlhovej ale zaváži v neolympijskom roku asi viac.

Ešte veľa radosti nám slovenskí športovci môžu v roku 2019 priniesť. Bodaj by tlačenica na čele decembrového rebríčka bola čo najväčšia. Na prekonanie hlavnej favoritky bude ale potrebný mimoriadny úspech.

Nech Bože dá.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera