Sobota, 18. máj 2024

V zmiešanej štafete na 4×400 metrov sa Poliakom podaril háklivý experiment

Martin Petro Martin Petro 30.09.2019
SITA/AP Photo/Martin Meissner

V katarskej Dauha práve prebiehajú najabsurdnejšie MS v histórií atletiky.

Poriadne zmiešaná štafeta

Už cca štyri mesiace tam neklesla teplota pod 30°C. Nehovorí sa teda o rekordoch, ale o tom, koľko maratóncov a chodcov odniesli od vyčerpania na nosidlách.

Môj obľúbený moment sa však prihodil v nedeľu pri 4×400 Mixed Relay. Prvýkrát sa na MS zaradila disciplína kombinovanej štafety, ktorá je založená na peknej a inšpiratívnej myšlienke cross-džendžerovej kooperácie.

Poľský experiment

Osvedčené poradie pri tomto behu je také, že začína muž, potom beží žena, ešte raz žena a finišuje väčšinou najrýchlejší šprintér zostavy. Minimálne mne veľmi sympatickí Poliaci do toho išli po svojom: prvých dvoch poslali chlapov.

To, samozrejme, zapríčinilo kurióznu a celkom vtipnú situáciu. Biely Európan v nerovnom boji obieha skupinu kolegýň tmavšej pleti, ktorým nedáva absolútne žiadnu šancu. Podľa očakávania si Poliaci po dvoch behoch vypracovali obrovský náskok.

Skutočne vtipné to však začalo byť až potom, keď si ten náskok mala poľská zostava udržať. Ako posledná prebrala štafetu Justyna Święty-Erseticová, ktorá je v tejto disciplíne majsterka Európy a je to jedna mimoriadne rýchla a šikovná ženská.

Paradox doby korektnosti

V dnešnej dobe, ktorá je tak háklivá na korektnosť, teda diváci na celom svete v úplnom závere tohto preteku sledovali, ako drobnučkú plavovlásku naháňa sedem nabušených, nadupaných, prudko muskulatóznych borcov pri jej márnej snahe dosiahnuť na nepravdepodobný úspech, zatiaľ čo to z maximálneho komfortu svojho výhľadu sledovali aplaudujúci Arabi, ktorí si zaplatili, aby sa takéto “divadlo” konalo u nich v obývačke.

Blondínu ako prvý dobehol vysekaný černoch Mike Cherry zo zostavy USA, ktorý okolo nej následne preletel ako na motorke.

No proste dokonalé.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera