fbpx
nedeľa, 24. januára 2021
IAAF
SITA/AP Photo/Martin Meissner
Video

V zmiešanej štafete na 4×400 metrov sa Poliakom podaril háklivý experiment

V katarskej Dauha práve prebiehajú najabsurdnejšie MS v histórií atletiky.

Poriadne zmiešaná štafeta

Už cca štyri mesiace tam neklesla teplota pod 30°C. Nehovorí sa teda o rekordoch, ale o tom, koľko maratóncov a chodcov odniesli od vyčerpania na nosidlách.

Môj obľúbený moment sa však prihodil v nedeľu pri 4×400 Mixed Relay. Prvýkrát sa na MS zaradila disciplína kombinovanej štafety, ktorá je založená na peknej a inšpiratívnej myšlienke cross-džendžerovej kooperácie.

Poľský experiment

Osvedčené poradie pri tomto behu je také, že začína muž, potom beží žena, ešte raz žena a finišuje väčšinou najrýchlejší šprintér zostavy. Minimálne mne veľmi sympatickí Poliaci do toho išli po svojom: prvých dvoch poslali chlapov.

To, samozrejme, zapríčinilo kurióznu a celkom vtipnú situáciu. Biely Európan v nerovnom boji obieha skupinu kolegýň tmavšej pleti, ktorým nedáva absolútne žiadnu šancu. Podľa očakávania si Poliaci po dvoch behoch vypracovali obrovský náskok.

Skutočne vtipné to však začalo byť až potom, keď si ten náskok mala poľská zostava udržať. Ako posledná prebrala štafetu Justyna Święty-Erseticová, ktorá je v tejto disciplíne majsterka Európy a je to jedna mimoriadne rýchla a šikovná ženská.

Paradox doby korektnosti

V dnešnej dobe, ktorá je tak háklivá na korektnosť, teda diváci na celom svete v úplnom závere tohto preteku sledovali, ako drobnučkú plavovlásku naháňa sedem nabušených, nadupaných, prudko muskulatóznych borcov pri jej márnej snahe dosiahnuť na nepravdepodobný úspech, zatiaľ čo to z maximálneho komfortu svojho výhľadu sledovali aplaudujúci Arabi, ktorí si zaplatili, aby sa takéto “divadlo” konalo u nich v obývačke.

Blondínu ako prvý dobehol vysekaný černoch Mike Cherry zo zostavy USA, ktorý okolo nej následne preletel ako na motorke.

No proste dokonalé.