Piatok, 19. apríl 2024

Dôležitý odkaz, alebo prázdne gesto? Kto na šampionáte pred zápasom pokľakne a kto nie?

AP Photo/Ian Walton, Pool

Celú minulú sezónu sme pred úvodným výkopom v zápasoch Premier League videli hráčov pokľaknúť na znak boja proti rasizmu. Ako sa na tribúny vracali fanúšikovia, z častí hľadiska sa začalo ozývať pískanie a bučanie. Angličania priniesli tento zvyk aj do reprezentácie. Situácia sa opakovala.

Prázdne gesto?

Obe prípravné stretnutia s Rakúskom a Rumunskom pred EURO 2020 tím z Ostrovov vyhral 1:0. Nesúhlasná reakcia publika pri geste proti rasizmu bola jednoznačná. Hráčov podporila iba malá časť hľadiska. Odpor vo futbalovom svete rastie. „Gesto sa vyprázdnilo,“ znie najčastejšia kritika.

Angličania sú odhodlaní v tom pokračovať, to isté sa očakáva od hráčov Walesu a Škótska. UEFA necháva rozhodnutie o tom, ako sa jednotlivé tímy a hráči pred zápasom zachovajú, na národných asociáciách. Škótsko potvrdilo, že na EURO 2020 nepokľakne a miesto toho bude vystupovať proti rasizmu v stoji.  

Aktualizované (11.6. o 16:45)
Škótski futbalisti si pred svojím druhým zápasom na ME vo Wembley proti Anglicku (v piatok 18. júna) kľaknú. Chcú prejaviť solidaritu so súpermi, ktorí pravidelne týmto spôsobom protestujú proti rasizmu. V zvyšných zápasoch D-skupiny Glasgowe s Českom a Chorvátskom však zostanú stáť. “Všetci spoločne sa v Hampden Parku postavíme proti rasizmu a vo Wembley budeme stáť proti rasizmu a kľačať proti ignorancii,” citoval web BBC vyhlásenie Škótov.

Situácia sa vyostruje

Do úplne inej dimenzie zaviedol tému maďarský premiér Viktor Orbán. „Politika nemá v športe miesto. Maďar pokľakne iba pred Bohom, svojou krajinou a pokiaľ žiada ženu o ruku,“ uviedol deň pred úvodným zápasom. V Budapešti sa majú odohrať štyri stretnutia atraktívnej skupiny s Francúzskom, Portugalskom a Nemeckom.

Olej do ohňa prilial aj rumunský reprezentant Nicolae Stanciu, ktorý v prípravnom zápase proti Anglicku odmietol pokľaknúť. Spoluhráč Ondřeja Kúdelu zo Slávie vyjadril protest voči 10-zápasovému trestu pre českého reprezentanta. „Dostať desať zápasový trest bez dôkazov. Neverím, že pokľaknutie je riešenie,“ odôvodňoval svoj čin pred kamerami.

Rozhodnutie krajín na EURO 2020

Britský Dailymail zhrnul, od ktorých tímov sa čaká, že postoj proti rasizmu budú deklarovať pokľaknutím a od ktorých nie:

Skupina A

Turecko – nepotvrdené, v predchádzajúcich zápasoch nepokľakli
Taliansko – nepotvrdené, v predchádzajúcich zápasoch nepokľakli
Wales – pokľakne
Švajčiarsko – nepotvrdené, v predchádzajúcich zápasoch nepokľakli

Skupina B

Dánsko – pokľakne
Fínsko – pokľakne
Belgicko – pokľakne
Rusko – nepokľakne

Skupina C

Holandsko – nepotvrdené, hráči vyjadrili podporu Black lives matter
Ukrajina – nepotvrdené
Rakúsko- pokľakli v prípravnom zápase s Anglickom na znak solidarity
Severné Macedónsko – nepotvrdené, v predchádzajúcich zápasoch nepokľakli

Skupina D

Anglicko – pokľakne
Škótsko – nepokľakne
Chorvátsko – nepotvrdené, v predchádzajúcich zápasoch nepokľakli
Česko – Nepokľakne

Skupina E

Španielsko – nepotvrdené, v predchádzajúcich zápasoch nepokľakli
Švédsko – nepotvrdené, v predchádzajúcich zápasoch nepokľakli
Poľsko – nepokľakne
Slovensko – nepokľakne

Skupina F

Maďarsko – nepokľakne
Portugalsko – nepotvrdené, v predchádzajúcich zápasoch nepokľakli
Francúzsko – nepotvrdené, hviezdy tímu súhlasia s pokľaknutím
Nemecko – nepotvrdené, v predchádzajúcich zápasoch nepokľakli

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera