Pondelok, 13. máj 2024

Pondelkové Tréneroviny – Skolaudované

364 dní a nový kalendár ViOnu Zlaté Moravce je na svete. Toľko dní totiž ubehlo od ich poslednej prvoligovej výhry, kým skolaudovali novú futbalovú arénu v Košiciach. Tá už dostala licenciu UEFA 4, vhodnú na koncerty, prehry s vypadávajúcimi tímami, baráž s Prešovom a druhú ligu.

DAC Dunajská Streda – ŠK Slovan Bratislava 5:3, 8834 divákov

Pred zápasom uviedli fans hostí do siene slávy futbalu na Žitnom ostrove čalamádu a to nevedeli, že v nej za hodinu skončia tiež. Slovanisti už bez zraneného Kucku, asi odcestovaného Borjana a oddychujúcich Gruzíncov poslali do hry aj svoju posilu zo žlto-modrého klubu, trójskeho koňa Risvanisa. Ten už za prvý polčas ukázal, prečo ho Kucka hneď na prvom tréningu zranil. Kým DAC v prvom polčase valcoval, hráči hostí bojovali o nové zmluvy a budúcnosť. Ale asi sa im tiež nechcelo, ako Spartaku v Žiline.

Trusa a Vitális boli hlavnými postavami prvého polčasu. Útočník stál tam, kde útočník stáť má a bol odmenený. Vitális si zase povedal, že zo zápasu urobí mikrosúboj proti Trnovskému. Prvý priamy kop bol exkluzívny ako štvorvrstvový toaleťák, ďalšie pokusy tiež neboli márne. Slovan bránil v deviatich, aj keď slovo bránil tu naberá úplne iný význam. Ja by som nechcel ísť do polčasovej kabíny, to muselo byť najdlhších 15 minút v živote človeka. V tej šatni musel plynúť čas ako vo vesmíre. Po zmene strán dal štvrtý klinec a hetrik Trusa a potom DAC poňal zápas uz exhibične. Xiscovi muselo jemne zvierať jeho zvierač, keď Tolič znížil na 3:4. Ale znovu laxnosť v rozohrávke, tentokrát Risvanisovho dvojníka s copom, využil po akcii na jeden dotyk Redzic. Ale stane sa, keď sa stretne mužstvo, ktoré by už najradšej dovolenkovalo s mužstvom, ktoré musí vyhrať všetko, aby sa vyhlo dovolenke na Balatone.

MFK Košice – ViOn Zlaté Moravce 0:2, 9027 divákov

ViOn v týždni oznámil dlhoočakávané meno. Mužstvo bude v druhej lige trénovať Roman Hudec zo Skalice. Dušan Uhrin mladší už totiž nie je najmladší a mužstvo bude potrebovať trocha iskry. Atlernatív bolo podľa slov klubu viac, čomu vzhľadom na počet trénerov v tejto sezóne veríme. Košice “otvárali” skolaudovaný štadión, na lavičke už aj s Mohom a slovami promotérov Oktagonu, atmosféra ich zožrala. Pritom nič lepšie, ako utrápený ViOn sa vám na otváračku nemôže stať.

Košice pred týždňom v Trenčíne dvakrát dostali loptu do šestnástky súpera a strelili dva góly. Ale život je ako Sociálna poisťovňa. Občas dá, ale viac zoberie. A tak sa ViOn dostal dvakrát k strele a Kuzma s Brenkusom zarobili na dobrú tlačovku. Kozákovi mladšiemu nepomohol ani Moha v zostave, ktorý už stihol odpísať firemné belasé auto a vrátiť opratú šušťákovú súpravu a preto je víťazom víkendu znovu Franta Straka.

MŠK Žilina – FC Spartak Trnava 2:0, 2061 divákov

Ako by povedal asistent Vlada Weissa staršieho, tento zápas mal byť Kitka o druhé miesto, ale nebolo tomu tak. Ak existuje v tejto krajine niekto, kto sa okrem funkcionárov SFZ nevie dočkať zrušenia umelých povrchov, je to Spartak Trnava. Zakaždým, keď príde na umelku do kraju tresky, pôsobia jeho hráči, ako keby valec s bagrom trénovali na Let’s dance. V Žiline to Spartak pre istotu vzdal hneď po druhom góle.

Respektíve inak. Podľa slov Miša Gašparíka to hráči vzdali už cestou v autobuse, pretože sa im na umelke v Žiline pár dní pred finále hrať nechcelo. Ak to bol cieľ, tak vyšiel dokonale, pretože presne toto sa dalo z ich pohybu vyčítať. Azango zlomil zápas penaltou po ruke, ktorú keby si dovolil mladší žiak, je to ešte ako-tak okej. No a keď v druhom polčase Javorček krížne našiel Iľka, začali sa postupne hostia pýtať do šatne.

MFK Ružomberok – FK Železiarne Podbrezová 3:2, 965 divákov

Komu sa pred finále hrať chcelo, bol Ružomberok. Na domácom povrchu pripomínajúcom futbalový trávnik vykopal hlbšiu jamu pred Podbrezovú. Tá síce dvakrát skórovala, čiže problém so strieľaním gólov pomaly odchádza, ale tréner Skuhravý znovu nedostal rešpekt od útočníkov súperovho mužstva, ktorí jeho brankára prekonali trikrát.

A aký poetický zápas to mohol byť. Nie veľakrát počujete v jednej vete slová ako múdry a Danko. Nakoniec sa viac tešil domáci záložník Timo Múdry. Adam Danko v bránke hostí robil, čo sa dalo, ale keď potreboval pomôcť, Bakala nechal Pištovi Gerecovi až priveľa priestoru na otočenie. Ale inak pekný zápas, netradične ofenzívny na to, že v ňom figuroval Ružomberok.

MFK Zemplín Michalovce – MFK Dukla Banská Bystrica 2:0, 907 divákov

Bič plieska na konci, ale kto sa smeje naposledy, ten verí odhadom exit pollov. Dukla si pricestovala na východ republiky pomaznať sa trochu s loptou. Zemplín má do konca ligy už len tri kolá a keďže ani tam sa nepije tak, aby ľudia očakávali prehru Košíc s ViOnom, boli tri body proti Bystrici nevyhnutnosťou.

Straka vie, že Dukla vonku je lepšia, ako Dukla doma. Ale najlepšia Dukla je porazená. Dlho sa hostia nedostali ani ku strele a keď to vyšlo, pískal sa koniec polčasu a Žiga Frelih bol rád, že sa po trištvrte hodine znovu stretol s loptou. Gól by na východe nepadol asi ani do opätovného príchodu Cyrila s Metodom, ak by Považanec neodkopol Arevalovi achilovku. Matúš Marcin z penalty jari nezaváhal a druhý gól Bahiho už bol do prázdnej Hruškovej pri vabanku hostí.

MFK Skalica – AS Trenčín 0:4, 763 divákov

Odveta za domáci zápas Trenčínu vyšla nad očakávania. Naposledy strelilia partička okolo Ilju Stolicu štyri kúsky oslabeným Košiciam a ViOnu. V Skalici jej okrem hry proti vetru vyšlo asi všetko, na čo siahla. Záhoráci majú už dlho isté vábivé deviate miesto v lige a môžu ju s vedomím toho, že prišli o Hudeca, už len dohrávať. Tomu aj zodpovedajú návštevy na miestnom štadióne.

Trenčín sa oklepal z minulotýždňovej traumy proti Košiciam a za 20 minút zápas vybavil ako nový pas pred letnou dovolenkovou sezónou. Najprv Kozlovský, ktorého Hrádecký bránil tak, ako keby ešte včera s bratom oslavoval titul Leverkusenu a potom Gong, keď útočníci hostí ukázali Skalici, že šprint v plnej rýchlosti je možný aj s loptou na nohe. Strelu do bočného sita oslávil saltom Emeka, ale ešte do polčasu sklepol za Junasa center Skovajsa. Skovať sa nemusel Emeka, ktorý síce krkolomne, ale aspoň nejako dostal loptu do brány.