Pondelok, 29. apríl 2024

Pondelkové Tréneroviny – Aký mal Jano víkend? Celkom ušiel

Ideme do finále. Nie, toto nie je motivačný obraz s podobizňou pána Sotáka v sprchách Podbrezovej. Do konca ligy už len pár kôl a boj o vyhnutie sa play-off vrcholí. Košice ozbíjali Trenčín, Skalica Michalovce a Jano Kozák môže kľudnejšie spávať. A v predzápasových rozhovoroch sa nechovať ako urazená influencerka, ktorej niekto zrušil spoluprácu.

FC Spartak Trnava – ŠK Slovan Bratislava 1:2, 8037 divákov

Očenáš, ktorý si na ihrisku. Ďalšie derby je za nami, v tomto roku asi dvadsiate. Oživením bola uzatvorená severná tribúna, ako symbol vďaky futbalového zväzu za ochotu držať akú-takú návštevnosť ligy. Slovanisti vycestovali do Trnavy s titulom vo vrecku, Spartak s istotou finále a preto sa čakalo, že by si to konečne mohli rozdať. Len bohužiaľ mužstvá zle zosynchronizovali polčasy, v ktorých hrali futbal. Trnava si zobrala prvý, Slovan ten druhý.

Spartak naozaj odohral pomerne dobrý prvý polčas. Slovanisti boli všade neskoro ako slovenské vlaky, jediný s iskrou na kopačke bol Tigran a ten mohol ďakovať tomu, že chlapci z VARu boli na cigánskej. Stačil ale jeden center Mikoviča a Ďuriš poslal Bajriča naspäť na hosťovanie. Výborne fungoval Azango s Oforim a Bolajim, až kým prišiel druhý polčas. V kabíne belasých sa asi podávali jonťáky Vladovej domácej výroby a do druhého polčasu vybehol iný Slovan. Najprv Tigran vyrovnal a Trnava znervóznela. Ak dobre počítam a to človek, ktorý videl veľa zápasov Ružomberka, musí počítať so všetkým, v druhom polčase bez strely na Borjana. Korunu tomu všetkému nasadila ulička slávy, ktorú Vojtkovi doprial Martin Šulek.

FK Železiarne Podbrezová – MŠK Žilina 1:2, 645 divákov

Sen Podbrezovej o finále Slovnaft Cupu proti Ružomberku sa rozplynul ako cukry v organizme pána Sotáka. V odvete semifinále si prišiel Spartak odbrániť remízu 0:0 vrámci prípravy na Ružomberok, čo si odniesol tréner Skuhravý ako kleptoman Horalku z potravín. Ten síce nedávno podpísal s klubom novú, dlhoročnú zmluvu, ale ak to takto pôjde ďalej, pribalí sa Kováčikovi do batožiny.

Stretli sa dve mužstvá s rovnakými športovými ambíciami v našej lige. Obidve okrem záľuby v exporte hráčov spájala aj tragická forma v zakončení. Žiline sa tú jej trojzápasovú sériu bez gólu podarilo pretrhnúť, potešila sa ale aj hŕstka domácich fanúšikov, ktorých tentokrát z fabriky nedoviezli v takom počte, ako v stredu. Ale čo z toho, keď Kabongo len korigoval na 1:2. A čo z toho, že Podbrezová znovu dominovala, keď sa lopta dvakrát dostala k Sauerovi a ten už vedel, čo s tým. Pre labužníkov odporúčam pozrieť si nezahoditeľnú šancu Okunolu. Za tým musí byť veľa práce na tréningoch.

DAC Dunajská Streda – MFK Ružomberok 0:0, 4651 divákov

Ružomberok sa v týždni prekúskal až do finále Slovnaft Cupu. Prehra 0:1 doma s Lipanmi, ktoré naňho vytiahli vlastnú medicínku, nemusí pod Čebraťom nikoho trápiť. Už som ale pochopil koncept trénera Smetanu. Jeho mužstvo robí v posledných mesiacoch všetko pre to, aby predalo jedného z brankárov. Zaťažkávacou skúškou momentálne prechádza Tomáš Fruhwald a určite sa zaradil medzi 50 hráčov, ktorých skautuje neexistujúce skautské oddelenie na Slovane.

Obrana Ružomberka je síce stále pevná, ale súperi v nej už dokážu nájsť diery ako Mihál v Zákonníku práce. A potom je tam práve Fruhwald, ktorý privádza tých istých hráčov do zúfalstva. Na Žitnom ostrove sa uskutočnil jeden nezaujímavý polčas, v ktorom domáci neukázali nič a hostia to s pokorou prijali. V druhom DAC naskočil do tempa, búšil do obrany hostí, ale nepomohla ani účasť domáceho kotla. Lavičky očividne už stihli zaschnúť. Nečakaná remíza 0:0 teda bola na svete.

AS Trenčín – MFK Košice 1:2, 708 divákov

Trenčín sa znovu vrátil do starých koľají. Ono nie každý deň je nedeľa a nie každý víkend hráte doma proti ViOnu. Tento víkend ich doma vykradli Košice. Mužstvo, ktoré podľa reakcie svojho pána trénera vôbec nie je pod tlakom, pretože síce prišlo do ligy s veľkými ambíciami a novým štadiónom, ale je úplne okej, že pred týmto kolom ich preskočili aj Michalovce, ktoré na jeseň nazbierali menej bodov ako Majo Kotleba v Scrabble.

Zápasy AS Trenčín majú rovnaký dej ako OC Dunaj. Dlho dlho sa nič nedeje a potom tiež nič. Až na malé výnimky, ako bola táto. Trenčín dominoval a Košice iba odkopávali loptu. Fabišov odkop našiel Qoseho a ten to upratal s veľkým prehľadom. Donkor dokázal po minúte na ihrisku vyrovnať, to sa písala 90. minúta a útočník AS sa pri góle zrazil s kolenom brankára Košíc. Ale futbal je krásny v tom, že Jones ušiel obrane domácich ako tréner Kozák z predzápasového rozhovoru, našiel Fabiša a Ilja Stolica si utekal do lekárničky pre dva Ibalginy.

MFK Zemplín Michalovce – MFK Skalica 1:3, 986 divákov

Séria Michaloviec bez ligovej prehry skončila rovnako, ako neprestrieľnosť Žigu. Nie Petra, ale Freliha. Skalica patrí medzi nenápadné, ale o to väčšie prekvapenia jari a kade chodí, tam kosí bodové nádeje svojich súperov. Michalovce hrali prvýkrát pod tlakom, kedy museli hájiť svoju pozíciu pred Košicami, navyše s vedomím, že Franz Straka poslal životopis do Ugandy a bude čakať, či ho lokálny futbalový zväz zavolá na pohovor. Čas na Antona Šoltisa?

Bol to iný zápas z pohľadu Michaloviec. Tie rýchlo zaskočil gól Černeka po peknom signále z rohu a aj keď na spoluprácu Van Kessel – Niarchos je spoľah ako na Instagram ministerky Dolinkovej, v sobotu to nestačilo. Martin Černek má výbornú formu a sám vyrobil gól pre Smékala. A keď si niekto z domáceho mužstva veril na to, že zápas aspoň zlomia na remízu, prišla malá domov Vaška, ktorá našla na mieste trvalého bydliska iba Adama Moronga.

ViOn Zlaté Moravce – MFK Dukla Banská Bystrica 0:1, 604 divákov

Keď dostanete jeden gól, na víťazstvo potrebujete streliť dva”, Dušan Uhrin mladší. Je to tak, táto múdrosť stojí na pevných nohách. Narozdiel od hry ViOnu. Tomu sa už míňajú šance na to, aby aspoň raz v sezóne vyhral. Klub si podľa rôznych zdrojov vybral už aj trénera, ktorý by si mal užiť druholigové pôsobenie a obrany budúcich súperov sa už teraz tešia na to, ako proti nim ViOn bude zahadzovať šance.

Dukla pravdepodobne už udrží siedmu priečku, keďže väčšina ligových mužstiev robí všetko pre to, aby sa tak stalo. Proti ViOnu ale predviedla výkon, ktorý urýchľuje zotavenie Roba Polievku. Dukla bez neho vyzerá ako ViOn v bielej sade dresov a v sobotu mohla ďakovať Považancovi. A celej obrane ViOnu, ktorá sa okolo neho tak biblicky rozostúpila, že Konferencia biskupov Slovenska pridá do nášho kalendára ďalší štátny sviatok a o rok organizuje novú púť do pokutového územia ViOnu.