Piatok, 24. máj 2024

Na zoznam nešťastných pribudne ďalší Slovák. Prehrať finále Stanley Cupu je v hokeji najkrutejšia bolesť

Jakub Halák Jakub Halák 03.07.2021
FOTO TASR/AP Photo/Gene J. Puskar

Nech finále skonči akokoľvek, na konci sezóny bude jeden Slovák na pohári a druhý slovenský hokejista poriadne sklamaný. Kto to bude, ešte nevieme, ale isté náznaky už máme. Tampa Bay vyhráva sériu proti Montrealu 3:0 na zápasy a ešte v nej ani sekundu neprehrávala.

Existuje viacero sklamaných Slovákov, môžete si pozrieť ich zoznam.

Róbert Švehla – 1996

Bol to obranný pilier mladého progresívneho klubu, ktorý sa dostal do play-off prvýkrát vo svojej krátkej existencii. A hneď vyhrali tri série s postupom do priamo do finále. Po Bostone a Philadelphii sa im podarilo vyradiť Pittsbugh prešpikovaný legendami ako Jágr, Francis a Lemieux. Vo finále to však bolo sklamanie na plnej čiare. Štyri prehry po sebe a Švehla sa balil domov. Finále vtedy pre Avalanche rozhodol Uwe Krupp, legenda Buffala Sabres.   

Florida odvtedy nevyhrala ani jednu sériu v playoff.

Peter Bondra, Richard Zedník – 1998

Opäť jeden klub, ktorý hral finále prvýkrát v histórii. Písal sa rok 1998 a vo Washingtone Capitals hrali prvé husle Richard Zedník a Peter Bondra. V playoff predtým zbúrali Boston, Ottawu a Buffalo. Vo finále ich však na štyri zápasy zastavil Detroit Red Wings. Trpký záver pre tím, ktorý čakal na ďalšie finále 20 rokov.

Miroslav Šatan – 1999

Tichý zabiják naštartoval svoju kariéru v Amerike do nových výšin práve v Buffale. Čo dnes znie ako oxymoron, bolo v roku 1999 realitou. Buffalo malo Hašeka a rok predtým vypadli až vo finále konferencie, práve s vyššie spomínaným Washingtonom. V danom roku vyradili Boston, Ottawu aj Toronto a hopsa-horsa do finále. Narazili na Dallas a nakoniec prehrali v šiestich zápasoch. Čo vyvoláva otázky dodnes, je víťazný gól Bretta Hulla v treťom predĺžení. V tej sezóne platilo pravidlo, že hráč pri strelení gólu nemôže mať v brankovisku nič. Môžete si pozrieť nejaké vysvetlenie vo videu.

Nebolo to prvé finále Buffale, ale posledné.

Andrej Meszároš – 2007

Andrej ako plnohodnotný člen obrany Ottawy Senators zakúsil finále  v roku 2007. Tím poskladaný veľmi dobre vyraďoval postupne Pittsburgh, New Jersey a Buffalo vždy 4:1 na zápasy. Nehrať sériu dlhšie ako päť zápasov im zrejme zostalo v dlhodobej pamäti. Presne toľko zápasov stačilo, aby svoje jediné finále, ktoré hrali, premrhali. Stačí pripomenúť slávny vlastný gól Chrisa Phillipsa v rozhodujúcom zápase sezóny.

Marián Hossa – 2008

Marián Hossa chcel pohár. Tesne pred koncom sezóny v roku 2008 požiadal o trejd a v tragickej Atlante mu vyhoveli. Išiel do Pittsbughu a s ním zrušili Washington, Philadelphiu a Carolinu. Vo finále narazili na Detroit Red Wings. I keď Hossa hral spoločne s Malkinom a Crosbym prvé husle, prehrali v siedmich zápasoch.

Tomáš Kopecký a Marián Hossa – 2009

Hossa po sezóne vymenil dres za Detroitský. Vsadil na predošlého víťaza a všetko vyzeralo dobre. Porazili Columbus, Anaheim, Chicago a vo finále ich čakal Pittsburgh. A čo čert nechcel, Hossa znova prehral na sedem zápasov. V tíme Detroitu pôsobil v tejto sezóne aj Tomáš Kopecký.

Zdeno Chára – 2013

Zdeno Chára už predtým ako kapitán priviedol Boston k poháru v roku 2011. Rovnaký plán mal aj v roku 2013. Stačilo len vymazať Toronto, Pittsburgh a New York Rangers. Vo finále narazili Bruins na Chicago, kde Hossa prelomil svoju kliatbu. Po šiestich zápasoch bolo jasné, že Hossa, už finále neprehrá. Škoda pre Cháru.

Tomáš Tatar – 2018

Tomáš prestúpil pred koncom sezóny 2017/2018 z Detroitu do Vegas. To, čo malo byť posilnením kádra Knights, sa nakoniec ukázalo ako trápenie pre Tomáša. Vegas prehralo finále s Washingtonom v pomere 4:1 a slovenský forward toho veľa nenahral. Po sezóne ho vymenili spolu s mladým Suzukim do Montrealu.

Zdeno Chára – 2019

Zdeno Chára už predtým ako kapitán priviedol Boston k poháru v roku 2011. Rovnaký plán mal aj v roku 2019, nechcel ani pomyslieť na rok 2013. Medvede sa do finále prebojovali cez Toronto, Columbus a Carolinu. Vo finále boli však nad ich sily na sedem zápasov borci zo St. Louis Blues. Napriek faktu, že Zdeno nastupoval aj so zlomenou čeľusťou.

Andrej Sekera – 2020

Zatiaľ posledným sklamaným Slovákom je Andrej Sekera. Dallas minulú sezónu vyradil Calgary, Colorado a Vegas. Vo finále stroskotal na Tampe v šiestich zápasoch. Možno prvá a posledná šanca Andreja na Stanley Cup.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera