Pondelok, 15. apríl 2024

Antivírus Ibra, brusič z Wimbledonu aj Pelé medzi fašistami

Former Skyblue Former Skyblue 16.04.2021
SITA/Jonas Ekstromer/TT via AP

Nedávno preletela médiami správa, že Zlatan Ibrahimovič by sa mal objaviť v najnovšom pokračovaní série Asterix a Obelix pod názvom Hodvábna cesta. Jeho postava už má aj meno: Antivírus. Ibra však nie je zďaleka prvým známym futbalistom, ktorý sa postaví pred kamery.

David Artuš

Zatiaľ posledným príspevkom do kinematografie, v ktorej sa objavila známa postava z trávnikov, je Kráľ Artuš: Legenda o meči (King Arthur: Legend of the Sward) z roku 2017. V historickom akčnom fantasy snímku sa premiérovo prezentuje futbalovo – modelingová ikona David Beckham. A prečo nemohol hrať strážcu meča nejaký skutočný herec? Mohol, ale producenti si dobre spočítali, čo urobí so záujmom divákov meno bývalého kapitána anglickej reprezentácie. A David je predsa za každú „špatnosť“. Hlavne, keď nie je zadarmo…

Basic Stan   

Kto nevidel aspoň raz kultový Základný inštinkt  s „hot“ Sharon Stoneovou, je buď filmový ignorant alebo kazateľ náboženskej sekty.  V druhom pokračovaní (Basic Instinct 2) z roku 2006 si tu malú postavu strihol bývalý reprezentant Albiónu Stan Collymore. Útočník Liverpoolu a Aston Vily si počas krátkej divokej jazdy v aute (nie, fakt to nie je Vin Diesel) užil zatiaľ svoju prvú aj poslednú filmovú rolu.

Kráľ futbalu a tí ostatní

Doteraz najznámejšou snímkou, dokonca na futbalovú tému, je Escape to Victory z roku 1981, ktorú na našom území poznáme pod názvom Víťazstvo. Odohráva sa počas obdobia II. svetovej vojny a sleduje tím spojeneckých väzňov, ktorí využívajú exhibičný zápas ako príležitosť na útek pred nemeckými únoscami.

Pelému v ňom z veľkých hereckých mien pod režisérskou taktovkou chýrneho Johna Houstona sekundovali napríklad Silvester „Rambo“ Stallone, Michael Caine či Max von Sydow. Z futbalistov si tu ešte zahrali Bobby Moore aj Paul van Himst.

Brusič z Wimbledonu

Bol raz jeden klub, ktorý mal rovnaký názov ako najznámejší tenisový turnaj sveta. Síce ho nepoznalo toľko ľudí ako Federera či Djokoviča, ale v druhej polovici 80. rokoch mútil vodu v najvyššej anglickej súťaži (vtedy ešte Division One, nie Premiér League) a dokonca vyhral aj najvyššie cenený FA Cup. Vo finále v roku 1988 zdolal tých, ktorí nikdy nekráčajú sami a užil si svojich päť minút slávy vo Wembley pred kráľovskou rodinou.

Ich futbal sa dal nazvať všelijako, len nie pekným. A jedným z hlavných nositeľov tohto drsného štýlu bol „mäsiar“ Vinnie Jones,  postrach všetkých súperov. Svoj imidž nekompromisného brusiča s kukučom Lucu Brasiho sa neskôr rozhodol speňažiť vo filmovom priemysle. A na rozdiel od jednorázových „štekov“ svojich kolegov sa jeho meno objavuje v desiatkach filmov a seriálov – čo na tom, že väčšinou „béčkových“ …

Debutoval v roku 1998 vo filme, ktorý poznáme aj u nás pod názvom Zbaľ prachy a vypadni! (Lock, Stock and Two Smoking Barels). Čo tam po tom, že kritika ho do filmovej siene slávy určite nenavrhne. Vinnie na rozdiel od iných kolegov plynule preplával z jednej kariéry do druhej a nemusel dumať nad všednými starosťami futbalistov na penzii. 

Aj „ostrovní“ Francúzi

Bývalý obranca Chelsea Frank LeBoef je zatiaľ jediným mužom z trávnikov, ktorý získal titul majstra sveta (1998) a zároveň sa objavil v snímku nominovanom na Oscara. Stopér si po boku Eddieho Redmayna zahral švajčiarskeho doktora v snímke The Theory of Everything (2014) o živote postihnutého vedca Stephena Hawkinga.

Film Looking for Eric (2009) je zasa výletom do fantázie depresívneho poštára, ktorý sníva o bývalej legende Manchestru United Ericovi Cantonovi, aby unikol z reality. Eric, ktorý sa samozrejme objaví vo filme, mal však už aj lepšie kúsky. A nielen na trávniku. Azda najznámejším je video, v ktorom po vypadnutí Angličanov s Islanďanmi na ME 2016 paroduje Roya Hodgsona a sám sa ponúka za nového trénera Albiónu.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera