Slovenská atletika prežíva nástup novej generácie. A treba povedať, že je z čoho vyberať. Hoci v minulej sezóne zažiarila viac bežkyňa na 800 metrov Gabriela Gajanová, v tej aktuálnej ju zatienila výbornými výkonmi prekážkarka Emma Zapletalová.
Dvadsaťjedenročná rodáčka z Nitry minulú sobotu vyšperkovala prípravu na tokijskú olympiádu zlatom z majstrovstiev Európy do 23 rokov v Tallinne, kde triumfovala na 400 m v novom slovenskom i šampionátovom rekorde 54,28 sekundy. Pritom nechýbalo veľa a dnes by sme tieto riadky azda vôbec nepísali. Alebo by sme v súvislosti s talentovanou športovkyňou hovorili o inom športe.
Začiatok na spojke
Ako píše portál atletika.sk kráľovná športu nebola u dvanásťročnej Emmy prioritou číslo jedna. V tom veku u nej dostala prednosť hádzaná. V družstve UDHK Nitra cibrila svoje športové zručnosti na pozícii spojky. Beh však patril do jej základnej výbavy. A tak to pred deviatimi rokmi skúsila v základnom kole populárnej celoslovenskej súťaže Hľadáme nových olympionikov. V behu na 600 m prekvapivo len tesne prehrala so špecialistkou atlétkou.
Ako to už býva zvykom, takéto súťaže slúžia práve na prezentáciu talentovaných športovcov. V Emme Zapletalovej bezpochyby driemal atletický talent. A zbadal to na spomínanej súťaži aj jej súčasný tréner Peter Žňava. S pozvánkou na návštevu atletického tréningu dostal rázne košom od Emminej babičky. „Tak to teda nie! Emmka hrá hádzanú, ona žiadna atlétka nebude!“ dostal Žňava odpoveď na svoju prvú ponuku.
S prekážkami sa najskôr nekamarátila
Existujú ľudia, ktorí slovo nie ako odpoveď neberú, ale Žňava k nim nepatrí. Ak niekto nechce, nebude ho nútiť. V prípade Zapletalovej však urobil výnimku a skúsil to dokonca až trikrát! „Nikdy v živote som nikomu, kto moju ponuku odmietol, neoponoval. Neviem prečo, vtedy som to však urobil. Nepochodil som ani druhý raz, ale starej mame som dal aspoň rozpis tréningov pre prípad, že by si to vnučka rozmyslela. Ešte v ten istý deň sa mi ozvala Emmina mama, že dcéra to predsa len skúsi,“ spomína si Žňava pre atletika.sk na úvod svojej spolupráce s nádejnou bežkyňou.
Hoci to Emma skúsila aj s atletikou, dlho si povinnosti delila aj medzi hádzanú. Až v roku 2014 sa konečne rozhodla, že sa bude sústrediť iba na jeden šport. Vybrala si atletiku a odmena prišla v krátkom časom. Na jeseň obsadila v medzištátnom žiackom stretnutí na 300 m tretie miesto časom 40,53 s. Progres prichádzal s každými ďalšími pretekmi. Čoskoro začala poškuľovať aj po prekážkach. „Ibaže som sa s nimi príliš neskamarátila,“ citoval Zapletalovú portál atletika.sk.
Postupne si však k sebe našli cestu. Na ME 2016 do 18 rokov si Emma zvolila beh na 400 m prekážok ako doplnkovú disciplínu a prišlo prekvapenie. Dosiahla v nej o dve miesta lepší výsledok ako na hladkej štvorstovke (22. a 24.). A už to predznamenalo, že Zapletalová potrebuje mať v behu prekážky, aby dosahovala čo najlepšie výkony. O dva roky 2018 už venovala pozornosť len tejto disciplíne.
Tokijský limit splnila dvakrát!
Tak ako všetci športovci, aj Emma Zapletalová sa v uplynulých rokoch sústredila predovšetkým na to, aby sa kvalifikovala na olympiádu do Tokia 2020. Leto toho roku mala výborné. Na 400 m dvakrát zlepšila slovenský rekord a na národných majstrovstvách v Trnave (55,19 s) dokonca o 21 stotín pokorila prísny olympijský limit! Lenže Svetová atletika od apríla do decembra zmrazila kvalifikačný proces a z istej miestenky do Japonska nebolo nič.
Zapletalová sa však nevzdala a na olympijský limit pomýšľala naďalej. Šiesteho júna 2021 sa jej vytrvalosť a tréningová drina zúročila. V holandskom Hengele zabehla čas 55,29 a kým krátko predtým na domácom mítingu P-T-S v Šamoríne to na Tokio o päť stotín nestačilo, tentokrát naň mala 11 stotín k dobru (55,40). Stala sa tak po chodcoch Matejovi Tóthovi a Michalovi Morvayovi treťou atlétkou, ktorá splnila olympijský limit.
„Konečne mi to padlo!“ sprostredkoval šťastné emócie nitrianskej atlétky skrz videa na svojom facebookovom profile Slovenský atletický zväz. „Som rada, že som potvrdila čas z roku 2020 a dostala sa na olympijské hry. Som nesmierne šťastná, aj keď viem, že som porobila chybičky. Verím, že raz prídu preteky, kde ich nespravím a bude to veľmi pekný výkon.“
Celé Slovensko sa nádeja, že tie preteky by mohli prísť už čoskoro práve pod piatimi kruhmi v Tokiu. Olympijské ambície však úspech na ME do 23 rokov v Tallinne v žiadnom prípade nezmenil. „Budeme sa snažiť udržať formu tak, aby sa v Tokiu predviedla v dobrom svetle. Náš cieľ na OH sa ani po tomto úspechu nemení. Ak by Emma postúpila do semifinále a skončila okolo 16. miesta, bol by to pekný úspech,“ vyjadril sa tréner Peter Žňava na tlačovej konferencii po návrate jeho zverenky z Estónska.
Komentáre