Pondelok, 15. apríl 2024

Toto je raj?, pýtal sa Kevin Costner v kukuričnom poli a hráči Yankees a White Sox mu dali jasnú odpoveď

Zápasy pod holým nebom sú čoraz populárnejšie. Nedávno si hokejoví fanúšikovia pochutili na zápase Vegas Golden Knigths – Colorado Avalanche na jazere Tahoe. Bejzbalisti ale vo štvrtok posunuli aj tento žáner na ďalší, vyšší level.

Field of Dreams

Pred vyše tridsiatimi rokmi bol Kevin Costner hlavnou hviezdou jedného z najznámejších športových filmov, ktoré Hollywood natočil. “Field of dreams” preložili ako “Hřiště snů” a určite ste ho videli aj v našich televíziách. Na čsfd.cz má 72% hodnotenie a nasledovný popis:

“(Kevin Costner) je se svou manželkou a malou dcerkou na vlastní farmě v Iowě. Vede spořádaný rodinný život a pečlivě se věnuje svému hospodářství. To se však změní ve chvíli, kdy k němu začne v kukuřičném lánu promlouvat tajemný hlas. Ray si obsah sdělení vykládá tak, že má na svém poli zbudovat baseballové hřiště. Jeho bláhovému nápadu se nejprve všichni vysmívají, on je však odhodlaný naplnit svůj životní sen.”

Po tridsiatich rokoch sa MLB, profesionálna liga najlepších bejzbalistov, rozhodla Costnerov filmový sen splniť. Postaviť v Iowe, kde sa dej filmu odohrával aj nakrúcal, skutočné ihrisko a odohrať na ňom jeden zápas. Skutočný, do tabuľky, o body.

White Sox vs Yankees

Ihrisko pripomínalo staré časy, dobovú realitu filmu. Žiadnen moderný stánok, prepchatý technológiami. Výsledková tabuľa či stena, za ktorou mali padať homeruny, vyzerali ako z minulého storočia. Alebo predminulého. Postavili ho vedľa toho, na ktorom nakrúcali filmové scény a prepojili ich chodníkom. Zápas sa pôvodne mal odohrať už vlani, kvôli pandémii sa nakoniec presunul na tento týždeň.

Voľba účastníkov bola prispôsobená televíznemu marketingu. Televízia Fox zvolila kluby z veľkých televíznych trhov, ktoré majú fanúšikov po celej Amerike. Chicago White Sox a New York Yankees.

Yankees sú jedným z najznámejších športových klubov na svete, ich klubovú šiltovku možno v lete nosíte a ani o tom neviete. Najslávnejšia bejzbalová franšíza nezažíva najlepšie obdobie, ale stále to sú Yankees. Real Madrid a Barcelona dohromady. Dnes za nich hrajú hviezdy ako Aaron Judge, Giancarlo Stanton, alebo najnovšie Joey Gallo, ktorého pred pár týždňami vytrejdovali z Texasu.

White Sox majú pre zmenu parádnu sezónu. Klub, ktorý prišiel legendárny manažér Tony La Russa prebudovať je prekvapivo s veľkým náskokom prvý v Centránej divízii Americkej ligy. 76-ročný matador sa slávnosti nemohol pre pohreb zúčastniť, zastúpil ho asistent Miguel Cairo. Opory Jose Abreu, Eloy Jimenez, či nadhadzovač Liam Hendricks sa všetci dostali počas zápasu k slovu.

Filmový scenár

Zápas otvoril Kevin Costner. Prišiel na ihrisko z kukurice, podišiel k mikrofónu a opýtal sa “Je toto raj?”. Za ním postupne vychádzali hráči a odpovedali mu v nasledujúcich minútach a hodinách. Zápas pred osem tisíc divákmi napísal skutočne priam až hollywoodsky scenár.

V tretej zmene skórovali Yankees tri body, hneď po nich v spodnej polovici inningu Sox štyrmi vrátili vedenie na svoju stranu. Pred posledným, deviatym, bolo 7:4 pre Chicago. Spomínal som už, že oba tímy mali pri špeciálnej príležitosti retro dresy z minulého storočia?

Keby scenáristi, platení za spôsobovanie zimomriavok divákom predpísali Yankees štyri body, odpálené homerunmi napriek tomu, že na kopci stál jeden z najlepších closerov v hre, bolo by to pochopiteľné. Judge a Stanton, dve top ofenzívne mená Newyorčanov v situácii, keď zostávalo vyautovať posledného pálkara, otočili skóre aj v skutočnom živote.

Vo filme by to ale nebolo všetko, a nebolo ani vo štvrtok v Iowe. White Sox boli napísaní ako domáci a mali prevahu aj v hľadisku. Ako sa to teda skončilo? Tim Anderson, s jedným spoluhráčom na prvej méte, odpálil další homerun do kukurice a spustil ohňostroj. White Sox vyhrali 9:8 posledným úderom pálky, takzvaným walk-off homerunom. Dokonalé.

Zápas bol najsledovanejším televíznym programom štvrtkového večera v Amerike. Videlo ho 5,2 milióna divákov. Ostatným o ňom budú rozprávať ešte veľmi dlho.

Vy si pozrite si aspoň rozšírené hajlajty. Garantujem, že budete mať zimomriavky.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera