Štvrtok, 23. máj 2024

Desať rokov a dvesto etáp Petra Sagana na Tour de France

SITA/AP Photo

Keby nebolo sociálnych sietí, ani by sme si nevšimli. Peter Sagan dokončil úspešne už dvesto etáp na najprestížnejších a najsledovanejších cyklistických pretekoch, na Tour de France.

Slovenský cyklista sa zapísal do podvedomia všetkých fanúšikov na svete už pred desiatimi rokmi. Najmä vďaka zeleným dresom vstúpil do obývačiek fanúšikov, neskôr sa stal takým slávnym, že začal vyskakovať z každej chladničky. Obrazne povedané. Málokto si dnes vie predstaviť začiatok leta bez sledovania hlúčiku cyklistov nazvaného pelotón a hľadaním zeleného dresu, alebo toho so slovenským znakom s otázkou: Kde je Sagan?

Desať rokov v živote človeka

Akoby povedal minister hospodárstva, keď chceš poznať čísla, otvor excel. V našom prípade nebolo treba, postačila len stará dobrá kalkulačka a odborné odhady. Dvesto Saganových štartov prinieslo zatiaľ:

  • dvanásť etapových víťazstiev,
  • dvadsaťdva druhých miest,
  • trinásť tretích miest,
  • sedem zelených tričiek.

Spolu 47 pódiových umiestnení v rovinatých a zvlnených etapách. Keď sa zhodneme, že z 200 štartov mohol Sagan reálne uspieť možno v stovke, štatistika vyzerá ešte krajšie. Ani nepočítame umiestnenia v top 10. Jednoducho a stručne povedané, stará dáma vozí na svojich cestách diamant, ktorý bol jednou z jej hlavných postáv skoro celú dekádu.

Za desať rokov sa v našich životoch zmenilo veľa. Niektorí sa oženili, niektorí porodili, niektorí sa znova oženili alebo znova porodili, zmenili robotu, niektorí sa narodili a tak ďalej. Od najlepších športovcov chceme, aby robili tú istú zábavu donekonečna. Prezradím vám tajomstvo: aj telo športovca je z mäsa a kostí.

Na začiatku kariéry a v jej plodných rokoch ho obchádzali ťažké zranenia, či choroby. Sami sme radi písali, že zelené dresy môže vyhrávať aj keby vo Francúzsku traktory padali a monumenty sa budú sypať ako Saharský piesok po Európe. Ani 32 rokov ešte nie je cyklistický dôchodok, mnohí dosahujú vrchol kariéry práve po treťom záreze v letopočte.

Nie je všetko len o veku

Telo si zrejme vypýtalo svoju daň a posledné roky sledujeme ústup z čelných pozícií. Tohtoročná edícia a jeho jedenásta účasť na jednej strane potvrdzuje trend. Na druhej ten však nemusí byť úplne nezvratný. Kým pred dvomi, tromi mesiacmi (až rokmi?) mu zdravie zabraňovalo reálne bojovať o etapové výhry, dnes šprintuje opäť s najlepšími o etapové víťazstvá.

Hoci už nie je najmladší a nebude skákať do každej vody, už teraz fantastickú štatistiku môže v tretej stovke etáp na Tour kedykoľvek vylepšiť. A nemusí to byť ani tento rok. Dokazovať už aj tak nič netreba.

Cestovanie v čase

Okrúhla dvestovka si zaslúži cestovanie v čase na oživenie spomienok pred poslednými etapami tohtoročnej Tour de France, kde budeme stále veriť v zázraky, ako vždy. Toto sú top 3 Saganove výkony v prvej dvojstovke etáp na Tour.

1. Šiesta etapa, akrobatický zjazd a druhé miesto, 2015

2. Jedenásta etapa, útek zeleného so žltým na vetre, 2016

3. Vykopnutie pedálu, tretia etapa, 2017

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera