Piatok, 17. máj 2024

Peter Sagan nemusí už nikomu nič dokazovať. Štyri tituly majstra sveta ale ešte nemá nik

Foto: SITA/AP Photo

Majstrovstvá sveta v cyklistike vyvrcholia v nedeľu pretekmi elite. Máme v nich aj my, už tradične, to najhorúcejšie želiezko v ohni. Ako veľmi bude naše železo horúce, ukážu samotné preteky.

Šampionát oslavuje storočnicu na najviac cyklistickom mieste. V Belgicku, krajine Edieho Mercxa, ku ktorému sa snažili neúspešne prirovnávať okrem Sagana už viacero cyklistov. Z výpočtov sme zistili, že prvé majstrovstvá sveta sa uskutočnili v roku 1921, dnes ich majú v živých spomienkach odhadom len desiatky ľudí. Ak ich v tej dobe bez fejsbuku samozrejme vôbec postrehli.

Jedno pekné videjko, v ktorom sa mihne aj náš cyklista:

Profil trate

Belgičania pripravili na flámskych cestách atraktívnu trať, ktorá nevedie cez známe bergy z veľkých jarných klasík ani monumentu Okolo Flámska. Na cyklistov čaká skoro 268 kilometrov, celkovo vyšliapu 2 562 metrov. Je rozdelená na dva okruhy, jeden je v regióne vo Flámsku, druhý okolo mesta Leuven, v ktorom bude aj cieľ pretekov.

Profil majstrovskej trate.

Najmä vo flámskej časti čakajú na cyklistov väčšie bergy, nepôjde o žiadne dlhé stúpania, ale dĺžka trate a niekoľko prejazdov strmých stúpaní a kockových úsekov značne preriedi štartovú listinu. A my sa môžeme tešiť na klasikársky súboj toho najlepšieho, čo dve kolesá bez motora a motorčeka na ceste ponúkajú.

Sagan v širšom okruhu favoritov

Netreba si klamať, medzi najväčšie mená Peter Sagan patriť nebude. Hlavné sólo sa očakáva predovšetkým od Belgičanov, ktorí svojou osemčlennou formáciou vzbudzujú rešpekt nielen na papieri. Čo meno, to na tomto type trate pojem. Najväčší favorit je aj podľa stávkových kancelárií Wout Van Aert, ktorý je šialene silný na všetkých profiloch. Ostatní sa majú pozerať viac menej z úzadia, no čo je na papieri, nemusí v pretekoch znamenať vôbec nič.

Mathieu van der Poel, Alaphilippe, životne jazdiaci Sony Colbrelli, to sú spolu s Belgičanom najväčší favoriti zajtrajška.

Peter Sagan má za sebou úspešnú previerku na domácej tour, z ktorej si do Belgicka doviezol žlté tričko. Ani na slovenských cestách však nedokázal v záveroch etáp poraziť konkurentov o etapu a na MS ho v cieli čakajú mená, ktoré sú ešte o level vyššie. Základom bude odolať tvrdému tempu silných tímov, ktoré budú na bergoch trhať reťaze, vybrať si správny útok, a v cieli mať dobré nohy. Všetko od gauča znie jednoducho.

Výsledok do prvej desiatky bude fajn, medaila skvelá a štvrtý titul? Nemožné nie je nič. Srdce fanúšika vo mne žije stále, no kým v minulosti potreboval aj kus šťastia, teraz ani to stačiť nemusí.

UCI pripravila pre fanúšikov k storočnici pekný rozhovor:

Slovensko už jedno veľké umiestnenie má, získal ho štvrtým miestom Martin Svrček v pretekoch juniorov. Či pridá ďalšie aj Peter, uvidíme. Nemusí síce už nič dokazovať, no štyri tituly nemá ešte nikto.

Jedna z posledných príležitostí štartuje v nedeľu od 10:25, dojazd sa očakáva okolo 17:00. Nalaďte RTVS alebo Eurosport.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera