Štvrtok, 23. máj 2024

Peter Sagan ostro kritizoval mladších cyklistov. Chýba im rešpekt, každý na každého močí, hnevá sa majster sveta

SITA

Slovenský fenomenálny cyklista Peter Sagan sa pre belgické noviny Het Nieuwsblad posťažoval na premenu profesionálneho pelotónu. Podľa neho prestali platiť gentlemanské dohody, ktoré všetci rešpektovali.

Pri spomienke na svoje začiatky Slovák tvrdí, že jeho skúsenosti sa úplne líšia od toho, čoho je svedkom teraz. Mladší cyklisti ignorujú nepísané pravidlá a vytvárajú anarchiu.

Mladým chýba rešpekt

Jeden z najväčších talentov svetovej cyklistiky v jej histórii má na svojom konte víťazné etapy na všetkých Grand Tours (12 Tour de France, 4 Vuelta Espaňa, 2 Giro d’Italia). Vyhral aj jarné monumenty Paríž-Roubaix a Okolo Flámska. Vo svojich prvých piatich účastiach na Tour de France získal zelený dres pre najlepšieho šprintéra a je trojnásobným majstrom sveta z rokov 2016-2018.

Keď Peter Sagan prenikol v roku 2009 do seniorskej cyklistiky, situácia počas pretekov bola úplne iná, ako je dnes. „V pelotóne sa rozprávali iba starší jazdci, teraz to už robia aj tí mladší. Mladej generácii skrátka chýba rešpekt. Je to vidieť aj cítiť. V minulosti boli počas pretekov nepísané zákony. Na to teraz môžeme zabudnúť. Je tam úplná anarchia,“ posťažoval sa 32-ročný rodák zo Žiliny.    

Koniec cikpauzám

Situácia sa zmenila aj pri vykonaní základnej ľudskej potreby – pri močení. Cyklisti na veľkých pretekoch šliapu do pedálov päť, až šesť hodín. Za ten čas dostanú do seba litre tekutín, iontových nápojov či tekutú stravu. Príroda sa nedá oklamať a keď príde potreba odskočiť si, nedá sa ujsť. Jednoducho sa vyhlásila cikpauza, kto chcel mohol zastaviť a zvyšok peletónu z rešpektu spomalil.

Slovenský cyklista tvrdí, že dnes už nie je možné vykonať potrebu pri krajnici, pretože to znamená stratu pozície. V dôsledku toho pretekári močia počas jazdy. „Prvýkrát som si to všimol, keď som ako líder v etapových pretekoch zastavil, aby som si mohol odskočiť. Ostatní ale stále útočili,“ krútil hlavou Sagan.

Prestávka na močenie už neexistuje. Znovu som sa o tom presvedčil na Haut Var. Kedysi sme mali na spoločné močenie pevne stanovený čas. Teraz to robia všetci priamo na bicykli. Je to normálne? Každý na každého ciká. Hnusné. A keď niečo poviem, tak sa na teba osočia, že si arogantný a nemám rozhodovať, čo robí niekto iný,“ hnevá sa Slovák.

Cyklistov pri vykonávaní verejnej potreby počas pretekov organizátori často prísne pokutujú. Nesmú tak robiť na miestach, kde sú fanúšikovia.  

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera