Pondelok, 15. apríl 2024

Aký otec, taký syn? Schmeichelovci sa pretekajú v úspechoch v národnom tíme aj na klubovej úrovni

Ján Janočko Ján Janočko 19.07.2021
SITA/Andy Rain/Pool via AP

Nejedna futbalová dušička poskočila v časoch, keď sa reprezentácia Dánska dostala do bojov o medailový úspech na EURE. Na mysli mám aj rok 1992, aj rok 2021. Oba úspešné výbery spájala výrazná opora v bráne. Zhodou okolností hovoríme o otcovi a synovi.

Páni medailisti

Obaja sú brankári, obaja majú na konte medailu z Majstrovstiev Európy vo futbale a obaja majú priezvisko Schmeichel. Ten starší si užíva dôchodok, ten mladší neustále dokazuje, že čosi predsa len po otcovi podedil. Obaja navyše priniesli krajine, ktorá dala svetu Madsa Mikkelsena a Hansa Christiana Andersena, veľký a nečakaný futbalový úspech.

V roku 1992 povolali Dánov z dovoleniek, aby zastúpili na šampionáte Juhosláviu. O takmer 30 rokov neskôr si veľa európskych futbalistov dovolenku nebookovalo – konal sa šampionát s 24 účastníkmi. Medzi nimi bolo aj Dánsko, ktoré hneď v prvom zápase prišlo o najväčšiu hviezdu. Možno práve vtedy sa začala písať veľká futbalová rozprávka, ktorá by si zaslúžila zhmotniť v podobe sochy hneď vedľa Malej morskej víly v Kodani. Čo sa dialo po Eriskenovom kolapse vieme. A vieme aj, že okrem silnej tímovej mentality rozhodovali individuálne kvality.

Gólman, ktorý je menovcom slávneho ducha z animovaného seriálu, je svojmu otcovi v mnohom tak veľmi podobný a tak veľmi odlišný zároveň. Svojimi výkonmi začal pútať pozornosť v meste, v ktorom jeho otec dosiahol najväčšie úspechy. Lenže v tíme, ktorý je najväčším rivalom. Pravdou je, že Kasper začínal v Manchestri City v čase, keď arabskí šejkovia mali tento klub len na wishliste. Tu mal mladý Schmeichel lepšiu šancu ukázať sa a dostať sa do brány. A dať jasne najavo, že nič také, ako protekcia, ho do základnej jedenástky netlačí.

Špeciálne povolenie na tréningy

Od svojho otca, majstra Európy, dostal miesto “tlačenky” to najlepšie možné futbalové vzdelanie. To klasické dostal v anglických školách, no popri tom mal aj špecálne povolenie na sledovanie otcových tréningov priamo od vedenia United. Gólman s poľskými koreňmi sledoval každý jeden zápas svojho veľkého vzoru a miesto akadémie trávil čas na súkromných školeniach s legendou Red Devils.

Prvýkrát si porovnával sily s rovesníkmi až v Portugalsku, kam sa presťahoval v momente, keď jeho otec prestúpil na Pyrenejský polostrov. Neskôr sa vrátil do Manchestru, jeho otec si ešte pár zápasov odchytal za City, čím, vtedy zrejme netušiac, postavil základy historickému zápisu, vďaka ktorému sú Schmeichelovci prvé duo otec-syn hrajúce za Manchester City. Lenže ani Peter, ani Kasper dieru do sveta ani do Európy v City neurobili. Mladší z dvojice uvoľnil miesto iným napriek tomu, že sa hovorilo o pokusoch spraviť z neho dlhodobú jednotku klubu, ale dokonca aj národného tímu Anglicka. To však nehrozilo, Kasper svojich krajanov upokojil, že si pod vlajkou s rovnakými farbami, ako má jeho Dánsko, nikdy nenastúpi.

Ostne a čisté štíty

Bury, Falkirk, Notts County ani Leeds Kasperovi šťastie nepriniesli. Hosťovania v týchto tímoch ho nepretlačili do brány Citizens, kariéru však nakopol jeho prestup do Leicesteru. Vybral si ho tam sám Sven-Göran Eriksson, ktorý mu už v minulosti dal šancu, práve v Manchestri City. A líšky dodnes neľutujú, veď to bol práve Schmeichel, kto stál v sezóne 2015/2016 v bráne pri zisku trofeje. Nad hlavu dvihol svoj prvý primát v rovnakom veku a dokonca v rovnaký deň, ako jeho otec.

Na EURE prekvapil. Nielen výkonmi, ale aj rukavicami, ktoré má aj Gianluigi Donnarumma. Na nich má 288 ostňov, aby sa mu lepšie boxovalo. Ak chcete rovnaké, pripravte si minimálne sto libier. Kasper Schmeichel touto časťou outfitu zaujal bulvár a jedna informácia zo štatistík možno zaujme aj milovníkov futbalu. Kasper už má na konte viac čistých štátov za Dánsko, ako jeho jeho otec, jeden z najlepších gólmanov 90-tych rokov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera