Pondelok, 22. apríl 2024

Slabá efektivita, alebo luxusná výhra?

Matej Valkár Matej Valkár 09.07.2022
FOTO TASR - Martin Baumann

Do 1. predkola Európskej konferenčnej ligy UEFA vstúpili vo štvrtok podvečer aj futbalisti MFK Ružomberok. Zverenci trénera Petra Struhára čelili momentálne šiestemu tímu najvyššej futbalovej súťaže v Litve, Kauno Žalgiris. Už tradične čisto slovenská zostava v zápase dominovala. Do Litvy Liptáci pocestujú s výhrou 2:0, ktorú zariadili Madleňák a Gerec.

Ružomberčania začali pred zhruba 2 200 divákmi z ostra, na súpera vybehli a pri strate lopty dobre napádali. Aj napriek tomu však mohli ako prví skórovať hostia. Dve tutovky ale defenzíva ustála. Pri prvej zachraňoval skvelým zákrokom Krajčírik, druhú šancu odvrátila obrana z blízkosti bránkovej čiary. Potom už to bola ružomberská šou. Úvodný gól na 1:0 padol v 13. minúte. Z ľavej strany poslal prudký center do šestnástky Madleňák a loptu si do vlastnej siete zrazil Pilibaitis. Druhý gól v prvom dejstve nepadol, hoci šancí bolo dosť.

Zásah na 2:0 prišiel v 68. minúte. Milimetrovo presný center vyslal pravačkou Fabiš a po presnej hlavičke mohol oslavovať Gerec. Príliš však neoslavoval, zo súboja si odniesol boľačku. Trávnik napokon v 74. minúte opustil. Hostia sa ku koncu zápasu dostávali do ojedinelých brejkov, nedostatok energie im však prakticky znemožnil akcie riešiť konštruktívne. Zápas sa tak skončil výsledkom 2:0.

„Vedeli sme udržať naše vysoké tempo a intenzitu do konca zápasu“, povedal po zápase tréner domácich. Pravda. Ružomberok bol celý zápas aktívny, hral pekný futbal. Aj za stavu 2:0 v posledných minútach zápasu bolo jasne vidieť, že to hráčom nestačí. Snažili sa tvoriť, pokúšali sa o ďalší gól. Dokazuje to aj fakt, že posledným momentom zápasu bol ich rohový kop.

Nové posily

Priestor predviesť sa dostali aj nové posily. Ako striedajúci hráči zasiahli do zápasu Tučný, Morong a Kelemen. A nesklamali. Tučný sa zaradil na pravý kraj útočnej formácie. Bol aktívny, kreatívny a priniesol do hry oživenie. Rovnako to môžeme tvrdiť aj o Morongovi, ten vymenil na ľavom krídle Regáliho. Do šancí sa dostal aj útočník Kelemen. Najväčšiu mal v 85. minúte, jeho hlavička však len tesne minula bránku hostí.

Zabudnúť nesmieme ani na staronovú posilu tímu, na Filipa Lichého. 21-ročný stredopoliar sa do klubu vrátil na ročné hosťovanie, v zápase odohral zhruba tridsať minút a predviedol solídny, spoľahlivý výkon.

Najväčším problémom futbalistov z pod Čebraťa bola už klasicky efektivita v ofenzíve. Šestnásť streleckých pokusov, z toho štyri na bránu. Dva góly sú na takúto dominanciu málo, aj držanie lopty bolo výrazne na strane domácich. Veľa striel mierilo vedľa brány, presnosť treba zlepšiť. Na druhej strane, na začiatku minulej sezóny dal Ružomberok v piatich ligových zápasoch len štyri góly, pričom trikrát neskóroval vôbec. Výhra 2:0 v prvom zápase novej sezóny je tak v tomto kontexte celkom luxusná.

V konečnom dôsledku teda Ružomberčania zanechali dobrý dojem. Pekný, útočný futbal, vysoká intenzita hry celý zápas, dobré, aktívne napádanie, schopné výkony posíl tímu z lavičky či stálic základnej jedenástky. Nebolo to dokonalé, ale pre oko diváka to muselo byť potešujúce. Kvalita bola jednoznačne na ich strane, vonku by nemali mať žiaden problém.

Samozrejme, stať sa môže všeličo, faktom však ostáva, že v prvom zápase bol Ružomberok dominantný a zaslúžene ho vyhral.