Pondelok, 20. máj 2024

Európske pohároviny: Kolotoč pre majstrov, nezmyselná zmena pravidiel a ďalšie UEFA úlety

Former Skyblue Former Skyblue 04.08.2021
SITA/Milo Fabian

V týždni nás čaká prvá porcia tretieho európskeho menu a sme na tom lepšie ako dúfali aj nekoneční optimisti. Postupom dvoch „konferenčných“ tímov z troch sme prekonali cookies zmrzlinu v pohári a môžeme sa stále tešiť, že netreba prepínať na mančafty z iných krajín. Napríklad susedného Česka, kde namiesto našich „dohodárov“ majú už dávno TPP. 

Nekončiaci majstrovský mejdan

Prvou novinkou tejto sezóny bolo zavedenie tretieho pohára, tzv. Konferenčnej ligy. V jednoduchšom žargóne „odpadkového koša“, kam UEFA presunula všetkých, ktorí by už nemali boháčom zavadzať pri bohato prestretom stole a napapkať sa maximálne v rohu na stojáka.

Z nich stihla odmeniť majstrov, ktorí môžu dvakrát prepadnúť a ešte stále si brúsiť zuby na „skupinovku“ v treťom pohári! O spravodlivosti či zdravom rozume v tomto prípade netreba vôbec špekulovať. UEFA si z toho urobila ruskú ruletu, pripomínajúcu primitívnu počítačovú hru s prepadliskami do nižších podlaží. A tak v najbližšom čase môžeme očakávať vtipy podobného rangu: „Aký pohár vlastne hráte budúci týždeň? Álee, ani ti neviem. Musím sa pozrieť do rozpisu“.

Zoberme si taký Shamrock Rovers, ktorý sme nedávno videli na Slovensku. Po vypadnutí v prvom predkole kole sa v druhom neobjavil. Ale po voľne sa zrazu vynoril v treťom „konferenčnom“! V porovnaní s tým náš vicemajster stihol skrížiť zbrane akurát so silným Partizanom a môže opäť rok čakať a sledovať dianie maximálne na obrazovke. Nehovoriac o víťazoch národných pohárov, ktorí mali kedysi vlastnú súťaž. Dnes sú pohltení celoeurópskym pelotónom ako planktón.  

Z nôh na hlavu

To však nie je nič proti zvrhlosti, akou je zrušenie výhody gólu na ihrisku súpera. Toto musel vymyslieť a následne schváliť niekto, kto nenávidí nielen futbal a svokru, ale aj seba samého a vlastné deti. Pravidlo platilo 56 rokov a bolo jedným z NAJLEPŠÍCH, aké sa kedy vymyslelo. Nútilo aj hostí do útoku, lebo vedeli, že jedna správna trefa môže byť tou vytúženou odmenou. Teraz stačí zaparkovať tri mourinovské autobusy a dúfať, že v penaltovej lotérii budete mať lepší deň ako súper. Alebo aspoň váš brankár. Lebo 3:3 má rovnakú hodnotu ako 0:0.

Naše mužstvá na toto pravidlo rovnako veľakrát doplatili ako z neho vyťažili. Preto bolo maximálne spravodlivé. Napríklad Trnava by sa po 1:1 proti SEPSI už tešila z postupu, takto musela šponovať nervy fanúšikov ešte ďalšiu takmer hodinu.

 „Pravidlo bolo nefér, najmä v prípade, ak dospel dvojzápas do predĺženia a hosťujúci tím v ňom skóroval. Domáci museli potom dať dva góly. Pravidlo bolo prežitkom a bránilo domácemu mužstvu útočiť, pretože sa obávalo inkasovať a dať súperovi podstatnú výhodu“, zdôvodnil tento nezmysel prezident UEFA Aleksander Čeferin. Bravo, pán prezident. Takže všetci vaši predchodcovia mali medzi ušami prievan, iba vy ste dali veci do poriadku! Naopak, postavili ste ich z nôh na hlavu. Nabudúce, keď si tréneri poplačkajú, aby sa v predĺžení zrušili karty alebo nepískali ofsajdy, tiež im vyhoviete?

A čo príde ďalej? Dovolím si jednu prognózu. Pozrú sa k susedom v hokeji a urobia z remízy nelegitímny výsledok ako v ľadovom športe, kde sa Európa musela opičiť po Severnej Amerike. Takže sa bude tiež predlžovať a kopať penalty v každom zápase až do alelujá, lebo veď každý zápas bude musieť mať víťaza… Nie o rok, ani o dva, ale určite to príde. Aj súčasný Čeferinov change má určite veľa prívržencov, hoci je to sprostosť na entú… ale zvykneme si. Veď čo nám iné zostáva, že?  

Namiesto Jadranu do strednej Ázie

Keď už sme načali tú Trnavu, práve jej postup bol v odvete druhého predkola príjemnou správou alebo slovenským postupovým nadplánom. Vo štvrtok sa môže tešiť doma na Maccabi Tel Aviv, ktorý vylial z pohára Sutjesku (áno, tú!). Akurát si užije ďalšiu uefácku zlomyseľnosť bez divákov, lebo zakričať dnes niečo je väčší zločin ako zmlátiť súpera do krvi v tuneli do šatne…   

S postupom Žiliny cez cyperský Apollon sa už po prvom zápase viacmenej počítalo. Prekvapilo však meno ďalšieho súpera. Splitský Hajduk nezvládol odvetu v Kazachstane a tak čakal šošonov miesto cesty po stopách slovenských turistov let dlhší ako Fidelov prvomájový príhovor.

A tam bude nielen horúca stredoázijská klíma, ale predtým aj otázka, či tam dorazia všetci. Bernát už má namierené do druhej belgickej ligy a zrejme  nebude jediný. Tento spôsob žilinského robenia futbalu mi príde dosť nešťastný. Na jednej strane dokážu obdivuhodne vyťahovať z rukáva stále nové a nové talenty, hoci iní plačú, že na Slovensku nie sú a musia skupovať druhú triedu v zahraničí. Ale potom ich rýchlobrátkovo predávajú ako tresku, bez čo i len sezónneho embarga, v ktorom by ako tím mohli aj niečo dotiahnuť do úspešného konca.  

Padli BATE aj Austria

Vypadnutie Hajduku s Tobolom Kostanaj však nebolo jediným prekvapením, po ktorom sa hromadne trhali stávkové tikety. Von z hry je už aj bukureštská Steaua (pod názvom FCSB), ktorá rovnako „buchla“ v Kazachstane, či dánsky Aarhus s našim kráľom strelcov Kurminowskim, ktorý nestačil doma na severoírsky Larne…

Nepostupovú facku musel prehltnúť aj donedávna nezničiteľný BATE Borisov, ktorý dostal doma prídel od gruzínskeho Batumi 1:4. Po troch polčasoch viedli Bielorusi v súčte 2:0, ale v poslednom inkasovali štyrikrát! Pri svojej veľkej európskej premiére neuspelo Slovácko, lebo Lokomotiv Plovdiv mal v našich končinách opäť viac šťastia ako futbalového kumštu.

Padla aj Universitatea Craiova s albánskym Laci či maďarská Puskás Akadémia, ktorá dostala dokonca dve kefy od lotyšského tímu RFS. Bosniansky majster Borac Banja Luka v prvom predkole poriadne potrápil bohatého rumunského majstra CFR Kluž, aby v ďalšom kole schytal hanebnú štvorku od belfastského Linfieldu.

 Úplnou bombou je „out“ viedenskej Austrie s islandskými rybármi z Breidabliku. A to sa ešte poriadne nadrel aj rotterdamský Feyenoord, ktorý otáčal z 1:2 na 3:2 s kosovskou Dritou, lebo vonku iba remizoval 0:0.     Pri pohľade na tieto výsledky prestaňme aspoň na chvíľku nadávať na naše tímy, ligu a všetko okolo futbalu. Vážme si, že vo štvrtok máme opäť možnosť zapnúť si telku a pozrieť si v treťom predkole slovenské kluby. Nie je to samozrejmosť a možno sa ešte podarí aj nejaký ďalší postup…        

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera