Štvrtok, 22. február 2024

Európske pohároviny: Šošoni musia ešte raz rozosmutniť boha Apollona, Trnave a DACu by skôr pomohla návšteva Lúrd

Former Skyblue Former Skyblue 29.07.2021
TASR - Lukáš Grinaj

Dnes máme asi poslednýkrát v tejto edícii Konferenčnej ligy v hre ešte tri tímy. Postup jedného by mohol byť realitou, dvoch zbožným želaním, troch asi utópiou. Pozrime sa bližšie na východiskové pozície našich zástupcov.

Naspídovaná Žilina

Šošoni uhrali na Afroditinom ostrove výsledok, ktorý možno ani sami nečakali. Prišiel po dvoch geniálnych ťahoch trénera Pavla Staňa. Prvý ešte v odvete minulého kola v Gruzínsku, kde prikázal svojim zverencom vypustiť z repertoáru šprint. Bolo z toho také popoťahovanie lopty po pažiti a údržbársky výkon, pýtajúci si zváračskú kuklu. Tak z toho oči boleli. Ale domáci neboráci ani pri tomto žilinskom pol plyne nemali na dotiahnutie štvorgólového manka a pozorovateľov budúceho súpera žlto – zelení dokonale zmagorili. Viacerí síce nadávali na zbytočne stratené body do koeficientu, ale Paľo vedel čo robí.

Naopak, na Cypre vybehla Žilina, akú by sme všetci radi videli. Tentokrát aj s povelom z lavičky prepnúť v niektorých fázach na turbo, ktorým Apollon dokonale rozobrali. Viditeľné to bolo najmä pri penaltovom prieniku Kaprálika, ktorý išiel ako dobre naolejovaný šijací stroj Singer. Dvojgólový Bernát si zasa v nadstavenom čase prvého polčasu vychutnal moment, pri ktorom mu súper pristavil loptu v strede šestnástky dokonalejšie než hociktorý spoluhráč. Stačilo jemne ťuknúť a brankár, hoci mu to išlo okolo ucha, nemal nárok.

Pred zápasom bol favoritom rozhodne domáci vicemajster. Priznajme si – dnes sú už popredné cyperské tímy pre naše mančafty priťažkým sústom. Máme svoje skúsenosti s APOELmi, Anorthosismi i AEK Larnaka, na ktorej trávniku sa prvý zápas odohral, lebo limassolský Tsirion rekonštruujú. Aj toto mohlo rozhodiť modro – bielych, ale futbalová kvalita mala byť teoreticky stále na ich strane. Cyperské tímy sú už cyperské väčšinou iba zemepisnou lokáciou, lebo ich súpisky sa hemžia legionármi zo všetkých kútov sveta. A väčšina z nich má vyššiu kvalitu ako cudzinci, ktorých si môžu dovoliť zaplatiť slovenské tímy.

Apollon je trochu výnimkou, lebo v jeho drese vybehlo na trávnik až päť Cyperčanov. Ani to však neznižuje výsledok nášho mužstva a Žilina si skôr zaslúži dvojitý potlesk. Za dvojgólový náskok do odvety, aj za hru, ktorá tentokrát spĺňala najvyššie parametre. Bolo potešujúce vidieť zrazu rýchlejší a technicky zdatnejší slovenský tím, dokonca na súperovom ihrisku. Ešte sa vyvarovať zbytočných kiksov v obrane, ktoré silnejší súper môže okamžite trestať, a cesta Žilinčanov v Európe by sa mohla nečakane predlžiť.

Dnes už hlavne nešpekulovať a nemiasť ďalšieho súpera, lebo nakoniec by tí hajduci zo Splitu nemuseli na sever Slovenska doraziť. A na domácom tepichu, kde lopta do behu pri dopade na umelé vlákna akceleruje na Mach 3, sa sila šošonov zdvojnásobuje.  Takže pri sústredenom výkone by už postup utiecť nemal. Stačí naň aj prehra o gól a to je luxus, aký slovenské tímy už takmer nepoznajú.  

Neslaná Trnava

Za Staňom nechcel v trénerskej veľkosti zaostať ani Miško Gašparík a tak vytiahol z talónu taktický manéver, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani Sir Alex Ferguson. Pred Maltou tvrdil, že favoritom je jeho tím a všetci sme videli ako to dopadlo. Tentokrát sa pokúsil zmiasť súpera tvrdením, že Trnava nie je favoritom. Hostia to však nezožrali, celý zápas si išli svoje a domov sa vracali spokojní s bezgólovou remízou.

Z pohľadu diváka bolo prvé dejstvo Trnava – SEPSI iba o niečo atraktívnejšie ako výročný zjazd jehovistov v Partizánskej Ľupči. Okrem vylúčenia Mitreu zaujal ešte fakt, že Janko Vlasko pri jedenásťminútovom pobyte na ihrisku aj vyhral nejaký hlavičkový súboj. Dôvod bol prozaický – žiadny hráč súpera nevážil cez metrák!

Ale súčasná Trnava má ďaleko od obdivuhodného európskeho maršu jeseňou 2018, ako aj od duelu s Plovdivom pred dvomi rokmi, v ktorom dokázali drviť súpera aj s desiatimi mužmi. Momentálne je to toporné, upotené, bez myšlienky. A vtedy to môže do súperovej bránky padnúť akurát omylom alebo pričinením súpera.

V Rumunsku (alebo skôr jeho maďarskej enkláve) nečaká Trnavčanov nič ľahké. Skôr naopak. Na rozdiel od Trnavy tam budú už aj diváci a poženú domácich vpred. Lebo fanúšikovia sú už na tribúnach dávno vo všetkých európskych štátoch, iba u nás sme zasa raz chceli byť pápežskejší ako pápež. A fakt, že zrazu povolili 50 percent kapacity, ale s dvomi vakcínami, PCR testom plus minimálne 24 hodín starým potvrdením od NAKA, že dotyčný fanúšik nikdy nenapísal nič škaredé na sociálne siete o Matovičovi a Mikasovi, bude Trnave, ak nepostúpi, už platné ako mŕtvemu zimník. Chcelo by to  aspoň trochu espritu z výbornej jari, inak bude misia v krajine grófa Drakulu vopred prehratá…

Zaseknutý DAC

Dunajskostredský klub konečne nemenil trénera. Taktovka zostala v rukách Antala Németha, ktorý po odchode Storcka skonsolidoval mančaft a dohral uplynulý ročník veľmi solídne. Bývalý tréner maďarských mládežníckych výberov konfrontoval v príprave svojich chlapcov okrem druholigistov aj s účastníkmi LM Salzburgom a Ferencvárosom a získal pred sezónou aspoň aký taký obraz, na čo by si v jej úvode mohli trúfať.

Partizan však na nich vyletel v domácom prostredí ako uragán a mlel ich v mlynčeku spôsobom, že linecké cesto II. vyzeralo na spadnutie. Ďakovať, že sa tak nestalo, môžu žlto – modrí jednak gólovej impotencii domácich forwardov a skvelému Jedličkovi. Tomu, hoci si vlani vyslúžil za niektoré zápasy oprávnenú kritiku, patrí za minulý štvrtok absolutórium.

Domáci mali v každom ohľade navrch a tak ich súper zo Žitného ostrova mohol akurát naháňať a vytláčať ich (veľakrát neúspešne) od svojej bránky. Crno – beli poľavili až v závere, keď už zo stáleho dobýjania dunajskostredskej bránky vyzerali uťahaní ako dromedári na konci Hodvábnej cesty. Alebo si jednoducho povedali, že toto v pohode dokopú aj u súpera. A tak v poslednej 20 minutovke dominoval DAC. Ale jalovo, bez ohrozenia bránky. Okrem ťahúňa Kalmára chýbal gólový Ramirez, ale najmä krajní beci Davis a Blackman, ktorí svojimi útočnými výpadmi dlhodobo dodávajú hre DACu ten správny drive.

Doma to bude mať DAC ťažké, ak nie nemožné. Je priam neuveriteľné, aké množstvo talentov dokáže generovať srbský futbal. Z domácich trávnikov im všetko, čo vie trochu lepšie kopnúť do lopty, utečie po dvoch kolách na západ. Ale napriek tomu nie sú odkázaní vyčkávať, čo vyplaví Stredozemné more na nafúknutých pneumatikách a stále dokážu dopĺňať zostavy domácimi, mimoriadne talentovanými mladíkmi.

DAC má plný káder weltmanov podľa svojho vzoru Ferencvárosu, ale s kvalitou ďaleko pokrivkávajúcou za lídrom maďarského futbalu. Na súpiske nájdeme aj také úkazy, ako sú Nemec Moumou, Rakúšan Muhamedbegovič či Slovák Rymarenko. Pri Argentínčanovi Verovi som zasa chvíľami premýšľal, či ho Oszkár nevyhral niekde v hodovej tombole… Kontinuálne nestíhajúci, s útrpným spoteným výrazom v tvári, čo ešte zabil komentátor na RTVS až netradičným bonmotom: „On takto vyzerá od začiatku zápasu…“. Navyše počas víkendu chmatol druhý tím našej Fortuna ligy na východe štvorku od pojazdnej predajne Jednoty Michalovce, čo na sebavedomí určite nepridá.

Karty sú teda pred odvetami rozdané, ale veriť, že Žilina to už úspešne dotiahne a ešte sa k nej postupovo pridá aspoň jeden z dvojice, stále môžeme. Veď veriť stále treba, lebo lopta je guľatá…

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera