Nedeľa, 26. máj 2024

Guľa nevyhral, ale futbal je späť

Foto: SITA/Milo Fabian

Viac ako tri mesiace trval môj futbalový pôst. Posledný zápas na vlastné buľvy som stihol na začiatku marca, v Mol Aréne v Dunajskej Strede. Potom hnusoba všetko zastavila.

Jasné, pozeral som pár starých zápasov ako každý. Na prvý priamy prenos som si počkal do minulého víkendu. Digi televízia nie je dostupná na mojom ovládači, k futbalu ma vrátila liga u bývalých bratrancov v Česku.

Videl som jeden a pol zápasu Fortuna ligy a mám prvé dojmy.

Pražské derby

Nájsť dobrý zápas vo víkendovej ponuke bola hračka, druhá Plzeň cestovala k lídrovi na Slaviu. Ako predkrm som si naordinoval jedno z mnohých pražských derby – Bohemians – Sparta o deň predtým.

Bohemka, najsympatickejší z klubov v českom hlavnom meste ešte od osemdesiatych rokov minulého storočia, je známa die-hard fanúšikmi. Na ikonický štadiónik uprostred Vršovíc chodia bez ohľadu na okolnosti. Výnimkou nie sú ani aktuálne časy, ktoré ťažko skúšajú klubovú vernosť. O tú sa bielo-zelení báť nemusia. Keď fanúšikov obmedzia obmedzenia, vynájdu sa. Zápas proti Sparte je jedným z vrcholov sezóny bez ohľadu na limity. Na futbal sa musí, aj keď sa nemôže.

Prvý futbal v televízore bol .. iný. Štúdio pred zápasom vyzeralo normálne, moderátor a dvaja hostia, bez rúšok. To mal až redaktor na zápase, čo mi pripadalo trochu čudné. Oni boli vnútri, nalepení okolo malého stolíka, on na voľnom priestranstve široko ďaleko nikto. Ale budiš.

Chýbal aj tradičný predzápasový nástup tímov, rovno sa hráči rozostavili do formácie na výkop. Rozhodcovia prišli ako poslední, s kapitánmi si dal hlavný ťukes a hralo sa.

Zápas to bol bojovný, veľa sa behalo, málo sa odohrávalo vo vnútri šestnástok. Hancko so Štetinom mali ako stopéri vedľa seba situáciu pod kontrolou, najmä Davidovi to podľa mňa viac svedčalo uprostred obrany, ako na jej kraji. Nechcem ale trénerovi Sparty kafrať do remesla.

Bohemians som samozrejme platonicky držal palce ako posledných tridsať rokov. To znamená menej ako Tottenhamu v Premier league, ale viac ako komukoľvek v slovenskej lige, keď v nej nehrajú Košice.

Analytici v štúdiu označili základnú zostavu za defenzívnu, so snahou hrať na 0:0 a z brejku prípadne rozhodnúť. Ako proti Slavii, ktorú Klokani doma v sezóne jediným gólom porazili. Tak aj bolo. Prvý polčas sa ale skončil bez branek, nuda-nuda.

Na druhý mi nezostal čas. Sparta vyhrala kontroverzným uVAReným gólom. Tak to v Česku už býva, tradičnej značke dopraje aj povestné štěstíčko.

Český šláger

Skutočný šláger sa hral až v nedeľu večer. Pred zápasom Slavia – Plzeň som vynechal štúdio, tomu som deň predtým venoval až príliš veľa času. O siedmej som prepol na Orange sport a videl prázdne tribúny obmedzenej kapacity divákov, počul skromné povzdbudzovanie a videl červeno-bielych hrať proti tímu netradičných farbách. Inokedy červeno-modrá Plzeň behala v zelenožlto-čiernom.

Guľovci sa po nútenej prestávke pod novým trénerom rozbehli ako parný valec. Všetko vyhrali a Mladej Boleslavi napríklad naložili sedmičku. Bývalého trénera Žiliny a slovenskej U21 ospevujú ako zázračné trénerské dieťa, ktoré prinieslo do Plzne a českej ligy nevídané veci.

Proti ale stál súper, ktorý na jeseň preháňal Barcelonu, Dortmund aj Inter Miláno. Tréner Trpišovský hrá so Slaviou krásny futbal, čakal sa teda súboj krásy s nádherou. No nekonal sa.

Hoci bol futbal o poznanie krajší, technickejší, taktickejší a vôbec, lepší, vyhral starý dobrý futbalový pragmatizmus. Slavia nedovolila zálohe Plzne rozohrávať nič kreatívne, mal viac z hry, no “zošívaní” sa pred Hruškom nepresadili. Šance mali lepšie a bolo ich viac. Nedaš gola, nemaš pravdy platí aj po korone.

Guľovci netradične netrafili na bránku Slavie ani jednu loptu a preto lepší výsledok ako bezgólovú remízku uhrať nemohli. Tréner Adrian stratil prvé body, rešpekt za vstup do novej sezóny mu ale patrí právom.

Futbal je späť

Zápasy po novom nevyzerajú v televízii rovnako ako po starom. Veľmi im chýbajú diváci. Papierové makety za bránkou na Slavii nič nezachránili, obmedzenia počtu zabezpečia akurát tak tréningovú atmosféru.

Hráči ale makajú poctivo, aspoň televízne prenosy žiadne vyklusávačky neukazovali. Ide sa naplno, do súbojov o body pokojne aj kopačkami napred, s vedomím rizika žltej odmeny.

Priamy prenos bez divákov je ale oveľa lepší, ako čokoľvek zo záznamu. Futbal je späť. Díky Bohu. My sa ho dočkáme už cez víkend. Konečne.

Poznámka pod čiarou: v zápase Slavie s Plzňou boli v základe dohromady traja legionári, o deň predtým v pražskom derby šiesti. Tridsaťpäť futbalistov v štyroch tímoch dvoch najlepších zápasov ligového kola malo pri mene českú vlajočku. Podľa mňa to stojí za zmienku.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera