Sobota, 18. máj 2024

Hráme znova Fantasy Premier League? TakUrčitee!

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 11.08.2021
SITA/AP Photo/Alastair Grant

Nová sezóna anglickej Premier League je pred dverami a ruka v ruke s ňou prichádza aj nová sezóna Fantasy. Fantasy Premier League má aktuálne pre sezónu 21/22 zaregistrovaných takmer štyri a pol milióna hráčov a do štartu prvého kola (deadline v piatok o 19:30) sa nejaký ten milión ešte prihlási, aby si spoločne s nami plnými dúškami užili novú sezónu najprestížnejšej futbalovej ligy sveta.

Opäť nechýba ani „TakUrčitee Liga“, ktorú sme po minulej sezóne obnovili a všetci minulo-sezónni zapojení hráči v lige automaticky zostali. Pre tých z vás, ktorí v lige ešte nie ste, máme k pripojeniu unikátny kód : go5mva. Použite ho po rozkliknutí sekcie „Leagues & Cups“ a následne sa preklikajte cez „Create or join leagues and cups“. Ak by ste mali problém s pripojením, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom správy či komentára, radi vám promptne pomôžeme!

Základné pravidlá  

Borci z minulých sezón ich už poznajú, nováčikov vítame s otvorenou náručou. Všetko dôležité ostalo nezmenené. Do vášho tímu potrebujete pätnásť hráčov. Základná jedenástka je kľúčová, no neradno podceňovať ani lavičku náhradníkov. V úvode sezóny môže byť ešte dôležitejšia, ako neskôr. Viaceré tímy nemajú ustálený základ, niektorí hráči ešte končia dovolenky, resp. nie sú v štádiu plnej pripravenosti a pravdepodobne v prvých dvoch-troch kolách uvidíme v základných zostavách aj hráčov, ktorí budú neskôr vysedávať len na lavičke náhradníkov, alebo sa občas dokonca ani do súpisky nedostanú.

Pozor! Budget nemáte na úrovni Jeffa Bezosa, k dispozícii máte skromných virtuálnych 100 miliónov. V priemere 6,67 milióna na jedného hráča.

Dlhodobo je kľúčový balans tímu a vychytanie perspektívnych lacnejších hráčov v úvode sezóny. Jednoduché povedať, oveľa zložitejšie vykonať a trafiť tých, ktorí to v novej sezóne roztočia naplno a ich trhová aj virtuálna cena bude rásť. Body získavate za hráčov, ktorých máte v základe. Ak sa vám niekto zraní, alebo z iného dôvodu do zápasu nenastúpi, automaticky vám z lavičky do tímu príde náhradník. Poradie náhradníkov je dôležité, systém berie najbližšieho dostupného (prvý, druhý, tretí). Kompletné pravidlá pre váš tím a bodovací systém nájdete tu. Aj v tomto prípade sme vám k dispozícii aj my, radi zodpovieme na čokoľvek.

Nepreháňajte to s drahými hráčmi

Povedzme, že hráč stojí deväť miliónov. Je hráč s takouto cenovkou už „drahý“? Cenovka hráčov je síce dôležitá, ale ešte dôležitejší je samotný post hráča. Najdrahší obranca (TAA) je k dispozícii za sedem a pol milióna, drvivá väčšina defenzívnych hráčov nestojí viac ako päť a pol. Na strane druhej, deväť miliónov za ofenzívneho hráča (či už záložník alebo útočník) nie je veľmi veľa, pretože ofenzívnejší hráči vám spravidla prinesú viac bodov. Taký Kane a Salah vás bude stáť dvanásť a pol milióna. Mané, De Bruyne a Fernandes sú k dispozícii za rovných dvanásť.

Aj v prípade najdrahších hráčov platí, že pohyb ich cenovky je dôležitejší ako samotná nastavená počiatočná suma. Uveďme si príklad. V úvode sezóny do tímu privediete perspektívneho hráča za sedem miliónov. Tešíte sa, očakávate jeho bohaté bodové porcie, no hráčovi sa nedarí a jeho cena začne klesať. V tomto prípade ani počiatočná nízka cenovka vám body neprinesie, navyše stratíte na hodnote celého tímu a dohnať túto stratu (najmä ak ich bude viac) nebude jednoduché.

Pozerajte aj na najbližších súperov. Lukaku dá proti malým tímom pravdepodobne viac gólov ako proti City či United.

Hidden gems

Tento anglický termín sa používa aj vo futbale. Sú to hráči, o ktorých veľa ľudí nevie (prípadne sú podceňovaní), no skrýva sa v nich veľký talent, kvalita a v tomto prípade aj kľúčová hodnota a perspektíva pre celú sezónu. Takýmito hráčmi môžu byť hladní útočníci, ktorí majú „point to prove“ v rámci Premier League.

Za neveľkú sumu je k dispozícii Ivan Toney (6.5M), ktorý v minulej sezóne prekonal rekord Glena Murrayho v počte gólov v rámci jednej sezóny Championship. 31 gólov a 10 asistencií Brentfordu výrazne pomohlo smerom k historickému postupu do PL. Brentford sa prvýkrát so súperom z TOP6 (minulej sezóny) stretne až v šiestom kole (Liverpool) a 25-ročný anglický útočník môže v úvodných kolách niekoľko gólov nastrieľať. Forma mu nechýba, sebavedomie už vôbec nie.

Hladný je pred novou sezónou aj skvelo vedený Leicester. V minulej sezóne piaty tím tabuľky má v prvých kolách pomerne prívetivý žreb. Možno nie od samotného úvodu, no v základe sa budú chcieť presadiť Iheanacho (7.5M) a nováčik Daka (7.5M). Nigérijsky útočník dal v minulej sezóne devätnásť gólov a v závere sezóny bol v životnej forme. Daka je azda ešte väčší talent, v rakúskej lige kraľoval útočným štatistikám. Čo taký Danny Ings (8.0M)? To už nie je úplne „hidden gem“, no po zranení a slabšej sezóne môže prežiť s Aston Villou parádnu sezónu. Tím z Birminghamu prišiel o Grealisha, no nahradil ich štyrmi hráčmi, ktorí majú potenciál posunúť tím ešte vyššie.

Z lacnejších útočníkov sa ešte núka Richarlison (7.5M), Pukki (6.0M) či Armstrong (6.0M).

Záloha

Pred novou sezónou sa zdá byť v dobrej forme Said Benrahma (6.0M) z West Hamu. West Ham sa zatiaľ posilnil minimálne, no práve Benrahmovi sa predpovedá slušná sezóna. Nezabúdajme, že v sezóne 19/20 dal za Brentford v lige sedemnásť gólov a pridal aj osem asistencií.

Ak hľadáte mladíka v menšom tíme, Billy Gilmour (4.5M) hosťuje v Norwichi. Škótsky záložník môže byť nie len pravidelným členom základu, ale aj jedným z hráčov, ktorých cena rýchlo porastie. Čo taký Greenwood (7.5M)? Obrovský útočný talent, ktorý je vedený medzi záložníkmi. Mnohí z neho vo FIFE urobili jedného z TOP hráčov sveta a tento potenciál má aj v reálnom živote. Ak sa dokáže ako-tak udomácniť v základe a chytí formu, cena pôjde rýchlo hore.

Cenovo dostupný je aj Raphinha (6.5M) z Leedsu, Mount (7.5M), Zaha (7.0M), Saka (6.5M), Bailey (6.5M) či Willock (6.0M) smerujúci do Newcastlu.

Obrancovia a brankári

Toto nie je posledný článok sezóny, kde sa venujeme jednotlivým hráčom a tak na záver prinášam ešte zoznam defenzívnych hráčov, ktorí patria medzi tých lacnejších a v rámci budovania tímu vám ich sem dávam na zváženie.

Zoznam lacnejších brankárov a obrancov: Robert Sanches (4.5M) z Brightonu, De Gea či Henderson (5.0M), Coufal (5.0M), Ayling (4.5M) z Leedsu, Amartey (4.0M) z Leicesteru, Veltman (4.5M) z Brightonu

Hor sa teda do budovania Fantasy tímu. Prajeme vám veľa zdaru a ešte viac zábavy!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera