Piatok, 17. máj 2024

Kaplnky na štadiónoch. Za futbal sa modlí nielen pred obrazovkou, či v kostole

Ján Janočko Ján Janočko 24.12.2021

Niektorí fanúšikovia sa za svoj tím modlia na tribúnach či pred televíznou obrazovkou. Mnohí pritom ani nevedia, že majú o možnosť navyše. Priamo v útrobách niekoľkých slovenských futbalových štadiónov sa nachádzajú kaplnky.

Žilinská kaplnka pokrstila víťazstvo

Prvou kaplnkovou lastovičkou, či v tomto prípade skôr holubicou, je tím zo Žiliny.

MŠK má svoju kaplnku otvorenú a vysvätenú od októbra 2009. Hneď prvý zápas Šošonov po jej vysvätení priniesol výhru 2:0 proti Slovanu. Odvtedy dostali pred každým domácim súťažným stretnutím hráči, vedenie či niektorí fanúšikovia klubu možnosť ísť sa sem pomodliť.

Stopa Jána Pavla II.

Najnovší prírastok v kaplnkovej rodine je v Zlatých Moravciach. Kaplnka vznikla na popud majiteľa. Ten je známy vášňou pre futbal, areál štadióna budoval svojpomocne, no a podobne vášnivému milovníkovi (nielen) futbalu je zasvätené aj toto miesto.

Kaplnka je vysvätená Jánovi Pavlovi II., ktorý opustil tento svet v roku 2005 vo veku 84 rokov. Rodený Poliak bol veľkým fanúšikom športu. Aktívne lyžoval, chodil na turistiku. Futbal miloval. Šport vnímal ako most na spájanie ľudí. V roku 1982 odcelebroval slávnostnú svätú omšu na najväčšom štadióne v Európe – slávnom barcelonskom Camp Nou, počas ktorej vysvätil tamojšiu kaplnku,“ informoval PR a event manažér klubu, Peter Žember.

Pre majiteľa klubu, Viliama Ondrejku, má kaplnka špeciálny význam. Otvorená je od októbra minulého roka. „Posvätné miesto sa nachádza nad tunelom pri schodisku, ktoré vedie do priestorov VIP,“ prezradil Žember všetkým, ktorí by ju v budúcnosti pri návšteve štadióna ViOnu mohli hľadať.

Kaplnku svojho času vysvätili aj v trnavskej City Arene, na Štadióne Antona Malatinského. Aj v Malom Ríme nesie meno po bývalom pápežovi, práve pre jeho vášeň k futbalu. Kaplnku zriadil ešte predchádzajúci majiteľ, dnes sa prakticky nevyužíva.

Vlastnú kaplnku má aj štadión v Dunajskej Strede.

Liptáci nechodia za modlitbou ďaleko

Málokto vie o tom, že vlastnú kaplnku má aj štadión v Ružomberku. Stojí na dosah hráčom, ktorí by zatúžili po chvíľke ticha či modlitbe. „Kaplnka MFK Ružomberok sa nachádza priamo v útrobách východnej tribúny dispozične umiestnená medzi kabínou A mužstva a tréningovou miestnosťou,“ hovorí Milan Bezák, manažér klubu. Pravidelné omše sa tu nekonajú, slúžia sa len pred sviatkami a dôležitými zápasmi. Spovedať sa sem môžu chodiť hráči a zamestnanci. Naposledy sa tu pred pár týždňami konalo posvätenie adventných vencov pre zamestnancov.

Foto: MFK Ružomberok

Aj Ružomberská kaplnka, zasvätená svätému Krištofovi, vznikla na popud majiteľa. „Pri realizácii stavby našej novej východnej tribúny odovzdávanej do užívania v roku 2016 prejavil veľkú túžbu pán majiteľ klubu Milan Fiľo, aby súčasťou nášho futbalového komplexu bola aj rímsko-katolícka kaplnka. Toto bol prvotný impulz implementovania kaplnky na našom štadióne,“ vysvetľuje Milan Bezák detaily o pôvode kaplnky na štadióne.

Bez ohľadu na vieru či názor na kaplnky na futbalových štadiónoch, prajeme všetkým čitateľom webu Takurčitee.sk krásne sviatky – ideálne s dobrým športom poruke!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera