Piatok, 24. máj 2024

Kto? Ako? Koľko? Naši legionári majú za sebou hviezdnu sezónu, no aj takú, na ktorú by radšej zabudli

Former Skyblue Former Skyblue 21.05.2021
FOTO TASR/AP

Ako sa darí našim hráčom v cudzích ligách býva predmetom oveľa väčšieho záujmu ako dianie v samotnej domácej súťaži. Ten sa stupňuje s blížiacimi sa kvalifikačnými zápasmi, tesne pred turnajom ako je EURO dosahuje bod varu.

Takže ako obstáli slovenskí legionári v sezóne 2020/21? Pozreli sme sa na hlavných adeptov repre dresu pre záverečný turnaj.

KATEGÓRIA: All Slovak Football Superstars

SIGNOR MAGNIFICO

(Milan Škriniar*26 rokov*Inter Miláno/Taliansko*1. miesto*32 zápasov*3 góly

Slovenský obranca má za sebou sezónu snov – forma sa ho držala ako Igora mantra s celoplošným testovaním, zranenia sa mu vyhýbali a na jej konci je scudetto, čo v Taliansku nie je terminus technicus pre mafiánsku popravu, ale ligový titul. Zaručené správy o jeho prestupe si dali prázdniny a namiesto nich mu „padre“ Conte našiel pevné miesto v obrannom trojbloku s Bastonim a de Vrijom. V ňom ukázal, že po zemi je nepriechodný ako Gibraltarský útes a vo vzduchu nekompromisný ako severokórejská protivzdušná obrana. A keď trafil hlavou za tri body proti Atalante Bergamo, pridal tým aj povestnú čerešničku na majstrovskom mascarpone. Rovnako umlčal domácich hejterov, keď v kvalifikácii držal na svojom chrbte celú našu slávnu obranu a hlavou po rohu sám načal ruskú konzervu so sibírskym jeseterom. Bravissimo, Milan! 

RETURN OF THE SAVIOR   

Martin Dúbravka*32*Newcastle United*15. miesto*12*-

Po zranení členka sedel dlho na lavičke a chvály na jeho záskokana Darlowa mu na kľude určite nepridávali. Keďže Anglicko nie je Slovensko, kde domáci hráč musí byť dvakrát lepší ako priemerný žoldák, aby ho vytlačil zo zostavy, vyzeralo to na dopozeranie sezóny z lavičky. Steve Bruce dovtedy skúšal trpezlivosť Dúbravku (i fanúšikov), kým mu nezačal horieť zostupový kúdel pod prdelou. Napokon sa naša jednotka do brány „strák“ vrátila a prispela k pohodlnému zakotveniu v bezpečných vodách Premiér League. Martin má k dobru silnú rozohrávku nohou, rešpekt pri dirigovaní obrany a hlavne z neho vyžaruje pokoj, ktorý sa potom prenáša na spoluhráčov pred ním. Vekom zreje ako víno. Len škoda, že už vďaka nemu asi nedostane šancu v niektorom z najlepších tímov. Lebo v bránke hravo zvládne to, čo Lloris alebo Leno a španielskych babrákov de Geu a Kepu strčí hocikedy do vrecka… Takže Darlowovi prajeme úspešnú kariéru. Akurát v inom klube ako NUFC.

ČÍNSKY RENTIÉR  

Marek Hamšík*33*IFK Göteborg/Švédsko*11. miesto*6*1

Treba zdôrazniť, že Marek nedovolenkoval vlastnou vinou. Práve krajina, kam sa vybral na záver kariéry, vypustila do sveta hnusobu a ako prvá zatvorila stavidlá futbalu. Udržiavať sa v tomto veku samotréningom v prevádzkovej teplote je asi rovnako náročné ako presvedčiť voličov OĽANO, že kreovanie účesu nožničkami na papier nepatrí medzi nové barber trendy, ale ide čiste o úchylku ich guru… A tak sa Marek vybral cibriť formu pred Eurom na sever Európy. IFK je dnes už len tieňom tímu, ktorý kedysi dvakrát vyhral Pohár UEFA. Ale švédska liga zasa ani nie je taká slabá ako o nej kolujú krčmové legendy v Šumiaci či Stakčíne. Navyše už stihol chladných Severanov rozohriať exportným projektilom do siete klubu s vesmírnym názvom Sirius. Hamšík je jedným z mála hráčov, ktorý je potrebný v základe aj s jednou zdravou nohou. Teda jeho genialita, na ktorú sa opäť budeme spoliehať.

ZOSTUPUJÚCI PARMEZÁN  

Juraj Kucka*34*Parma Calcio/Taliansko*20. miesto*28*7

Muž, ktorý nabral odvahu dať si na chrbát prezývku miesto priezviska a dnes márne hľadá voľné miesto pre novú kerku, by si vedel predstaviť aj lepšiu sezónu. Časy, keď Parma vyhrávala európske poháre, sa dátumom blížia k realite Jurského parku a posledné miesto je frustrujúce. Nie je to génius hamšíkovho typu, ale keď má deň, prerazí hlavou aj čínsky múr, nie nejakého súpera z mäsa a kostí. Ale vie zahrať aj úplne zle a ešte viesť blbé kecy ako po zápase na Cypre. Prísť na zraz z vypadávajúceho klubu určite na pohode nepridá, ale Juraj je tvrdý chlap a keď mu ešte sadne strela… Snáď dostane priestor aj na svoje povestné pogólové salto mortale.

PRIBRZDENÝ SNAJPER  

Róbert Boženík*21*Feyenoord Rotterdam/Holandsko*5. miesto*16*1

Sľubný rozbeh gólového mladíka uťala na čas únavová zlomenina nohy. V repre mu to predtým sypalo, začínalo aj v slávnom Feyenoorde, kde sa mu venoval van Persie…  Už sme si hovorili, že sme našli konečne hráča, ktorý pochopil, že prioritou útočníka je dopraviť loptu do bránky a nie sa venovať synchronizovanému behaniu s obrancami súpera. Robo sa dal dokopy, ale pri kvalifikačnom štarte vôbec nevyzeral ako predošlý predátor. Je však mladý a určite to zvládne a pomôže aj svojmu klubu priblížiť sa  k Ajaxu. Navyše, vylezte s ďalekohľadom na Kráľovu hoľu a rozhliadnite sa – nič lepšie do útoku u nás nenájdete.    

KATEGÓRIA: Nepostrádateľní (alebo možno aj áno)  

Peter Pekarík*34*Hertha BSC/Nemecko*14. miesto*22*3

Náš elegantný krajný bek, ktorý oživil spomienky na najlepšie časy Karola Dobiáša, sa až prekvapujúco nadlho presadil späť do základu. Hertha je však klub, kde sa stále niečo deje. Meno velí k vyšším métam, kvalita kádra ho ťahá skôr ku dnu tabuľky. A tak neviete dňa ani hodiny, kedy sa ocitnete na vedľajšej koľaji. Stalo sa to aj Petrovi po zimnom príchode Pála Dárdaia. Odvtedy už len paberkoval. Ale na pravú stranu slovenskej obrany stále najlepšia alternatíva.

Ondrej Duda*26*1.FC Köln/Nemecko*17. miesto*31*7

Ďalší muž z bundesligy. S výbornou minutážou, ale zrejme tiež odprevadí podobne ako Kucka svoj klub o poschodie nižšie. Stabilné výkony a sedem gólov v silnej lige z neho však robia adepta na jeden zo základných stavebných kameňov tímu pre EURO.

Stanislav Lobotka*26*Neapol/Taliansko*4. miesto*15*0

Bol aj zranený, ale celkovo slabota a podľa mnohých škoda pozvánky. Dnes je len tieňom motorovej myši zálohy a podľa toho vyzerá aj jeho minutáž v klube, kde mal Hamšíkovým menom preddláždenú cestu. Zo slovného spojenia „Lobotkov Neapol“ sa pomaly stal na Slovensku oxymoron…

Tomáš Hubočan*35*Omonia Nikózia/Cyprus*1. miesto*24*0

Titul z cyperskej ligy v 35 rokoch a stále stabilná výkonnosť robia z Tomáša horúceho adepta na ľavú stranu.

Róbert Mak*30*Ferencváros Budapešť/Maďarsko*1. miesto*19*1

Iba žolík v klube, ktorý pobil ligu na hlavu a ešte si stihol zahrať aj skupinovú fázu LM. Mnohí sa tvária, že v maďarskej lige iba náhradník? Bez toho, aby som robil Makovi obhajcu, v dnešnom Ferencvárosi by možno sedela na lavičke polovica našej reprezentácie. Taká je tam hráčska kvalita. Vie to už aj Škvarka, ktorý bol jednou z mála domácich hviezd našej ligy a v Budapešti sa na konci sezóny už zmestil len na tribúnu… Keď Robo nastúpil aj na pár minút, bolo ho vidieť a bral na seba zodpovednosť.   

László Bénes*23*FC Augsburg/Nemecko*12. miesto*11*1

Síce ani v Augsburgu, ktorý plával v pokojných bundesligových vodách, to nie je vždy na základ, ale Bénes je futbalista, akých veľa nemáme. Keby sa mu vyhýbali zranenia, bol by klenot. Prvý, ktorý sa dostal do konfliktu s Tarkovičom (bude ich pribúdať).

Jakub Hromada*24*Slávia Praha/Česko*1. miesto*14*0

Keď najprv klopeš na bránu slávnej „starej dámy“ a potom zrazu stojíš pred koncom kariéry, aj príležitosť v Liberci ti musí pripadať ako Schumanovo oratórium na pankáčskom koncerte. A keď si ťa potom stiahnu späť do majstrovského tímu, ktorý sa práve chystá na veľký rajt európskou scénou, nastáva posun do siedmeho neba. Kubo sa chytil príležitosti v nadupanej slávistickej kabíne a proti Rusku ukázal svoj veľký potenciál aj v reprezentácii. Má dlhodobo na základ, musí sa však vyvarovať chýb, aké sa mu občas prihodili aj u Trpišovského.

Tomáš Suslov*18*FC Groningen/Holandsko*7. miesto*29*2

Najpríjemnejšie prekvapenie. Odohrať v 18tich v základe siedmeho tíme holandskej ligy takmer celú sezónu – klobúk dolu. Má odvahu, vie to hlavne smerom dopredu a to je v slovenskom futbale veľká devíza. Len nezaspať na vavrínoch.

KATEGÓRIA: Zvyšok už len po postoch

Brankári:  Voľba na istotu

Dušan Kuciak*36*Lechia Gdansk/Poľsko*7.miesto*28*-

Hoci sa hovorí, že nemá mentalitu reprezentačnej jednotky, kariéru mu môže závidieť nejeden slovenský gólman. Dobrá dvojka, čo dokázal pri záskoku za Dúbravku proti Rusom.

Marek Rodák*24*Fulham FC/Anglicko*18.miesto*1*-

Vybojuješ postup a oni ťa za odmenu posadia na celú sezónu na lavičku. Za éry Dodiho fotra sa takéto podrazy pri Craven Cottage nestávali. Ale Marek je mladý, meno si už na Ostrovoch urobil, snáď sa dočká pevnejšej dôvery.

Obrancovia:  Večná dilema – koho ku Škriniarovi? 

Martin Valjent*25*RCD Mallorca/Španielsko*2. miesto/La Liga2*31*1

Podľa priebehu sezóny a bonity líg jednoznačne zadák z pýchy Baleárskych ostrovov, ktorej pomohol späť medzi elitu. Azda najdiskutovanejší obranca, ktorého výkony v repre sú rozpačité najmä preto, že necíti dôveru. Ak by ju dostal trvale, určite by nesklamal.  

Dávid Hancko*23*Sparta Praha/Česko*2. miesto*22*5

Po nešťastnej anabáze vo Fiorentíne sa Hanci na Letnej chytil a dokonca sa stal jedným z lídrov. Pozíciu si obhájil aj po zranení u Pavla Vrbu. Netreba ho tlačiť na kraj, skôr do stredu. Alternatíva s Valjentom.

Ľubomír Šatka*25*Lech Poznaň/Poľsko*11 .miesto*17*0

Sezóna v priemernom poľskom klube, kde sa po zranení vrátil do základu. Keď nastúpi, nesklame.

Norbert Gyömbér*28*Salernitana/Taliansko*2. miesto/Seria B*35*0

Slovenskými fanúšikmi azda najkritizovanejší hráč však vybojoval so svojim tímom postup do Série A. Myslí si niekto, že v Taliansku hrá za zásluhy alebo po protekcii? Asi sotva. Aj keď kiksov v repre zápasoch mal fakt dosť.

Denis Vavro*25*SSD Huesca/Španielsko*17. miesto*10*0

Tentokrát skôr adept na kraj ako do stredu. Bývalý hráč Žiliny sa nepresadil v Laziu, ale v španielskom klube začal v závere sezóny hrávať. Trochu dôvery a čo môže byť pre repre lepšia vizitka ako jediný hráč z La Ligy? 

Záloha: príde oživenie aj spoza veľkej mláky?  

Patrik Hrošovský*29*KRC Genk/Belgicko*2. miesto*29*2

S Genkom naháňal Club Bruggy a svoje si vždy odohrá. Veľký pracant. Ale čakať, že práve on spasí mančaft, tobôž reprezenatačný, je asi odvážne.  

Lukáš Haraslín*24*US Sassuolo/Taliansko*8. miesto*14*0

So zeleno – čiernymi prekvapujúco vysoko v tabuľke, ale s vlastnou minutážou asi spokojný byť nemôže.

Matúš Bero*25*Vitesse Arnhem/Holandsko*4. miesto*27*2

Klub vysoko v tabuľke, Matúš v základe, ale gólov minimum. Z Trenčína a 21ky si ho pamätáme ako oveľa produktívnejšieho hráča.

Ján Greguš*30*Minnesota United/USA*11. miesto/Západná konferencia*6*0

Albert Rusnák*26*Real Salt Lake/USA*7. miesto/Západná konferencia*4*0

Chlapci mohli konečne zahodiť turistické víza, liga sa rozbehla. A MLS už nie je žiadna „Holiday League“ ako bola voľakedy NASL. Takže zostáva dúfať, že sa naštartovali smerom k EURO. Bude ich treba. (Len tú Panenkovskú penaltu nech už Greguš z úcty k nervom fanúšikov radšej druhýkrát neskúša…)

Martin Koscelník*26*Slovan Liberec/Česko*3. miesto*28*0

Jakub Holúbek*30*Piast Gliwice/Poľsko*6. miesto*23*0

Budú určite nejaké prekvapenia v nominácii. Tipnem si týchto dvoch. Martin výborná sezóna s Jabloncom, ktorý ohrozoval miestenku Sparty do kvalifikácie LM. Jakub sa posunul v poľskom klube viac dopredu a mal slušnú minutáž. 

Útok: minimum možností na výber

Michal Ďuriš*32*Omonia Nikózia/Cyprus*1. miesto*24*2

Dať dva góly v cyperskej lige a jej záver odsedieť na lavičke asi nie je najlepšia vizitka pre národný dres. A vždy to tam nepadne ako v Belfaste…

Ivan Schranz*27*FK Jablonec/Česko*3. miesto*28*13

Výborná sezóna aj keď „len“ v českej lige. Ako žolík do útoku určite dobrá voľba. Ale prestupom do Slávie si odhryzol zrejme priveľké sústo…

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera