Utorok, 23. apríl 2024

Lahôdka v Kodani a zázrak v Bukurešti, bol to jeden z najkrajších dní európskeho futbalu

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 29.06.2021
SITA/AP Photo/Vadim Ghirda, Pool

Krásne góly, oku lahodiace futbalové akcie, prekvapivé zvraty, dve predĺženia a jedny pokutové kopy. Nie často sa stáva, že sme v jednom zápase svedkami všetkých týchto atribútov naraz. Ešte oveľa zriedkavejšie je to, keď tieto atribúty vidíme v oboch osemfinálových súbojoch (okrem penált) v rámci jedného dňa.

Tretí osemfinálový deň sa do športovej histórie zapíše veľkými písmenami. Súboje medzi Chorvátskom a Španielskom, resp. Francúzskom a Švajčiarskom, futbalovej verejnosti priniesli nie len nečakané hokejové výsledky, ale aj nervydrásajúce futbalové zvraty, ktoré môže napísať len veľký turnaj. Obaja favoriti mali na mále, napokon sa obrovské prekvapenie udialo na úkor úradujúcich majstrov sveta z Francúzska.

Osmička v Kodani a trpký koniec pre Chorvátov

Poďme pekne po poriadku. Prvý zápas tretieho vyraďovacieho dňa EURO 2020 sa v úvodných minútach vyvíjal v rámci papierových predpokladov. Španielska dominancia zo zápasu so Slovenskom pokračovala aj proti juhoslovanskému tímu Chorvátska. Tí si boli od prvej minúty vedomí obrovských kvalít svojho súpera. Potom však prišiel šok.

Obrovská nepozornosť brankára Simona po „malej domov“ vyústila v obrovskú radosť Chorvátov. Brankár Bilbaa si dal vlastný gól a Španielsko napriek veľmi aktívnemu úvodu prehrávalo. Hráči brankára utešovali, veď na svetelnej tabuli svietila len dvadsiata minúta a zápas bol stále veľmi otvorený. To si dobre uvedomoval (nie len) Jose Gaya, ktorý bol sám ešte v prvom polčase vo veľkej šanci, aby neskôr nepriamo asistoval na „delovku“ Sarabiu, ktorá priniesla vyrovnanie.

Šialený druhý polčas a predĺženie v španielskej réžií

V druhom polčase sa prakticky začínalo odznova. Španieli pokračovali vo veľkom tlaku a v druhom polčase boli aj viac efektívni. Najprv prišla veľmi úspešná gólová hlavička skúseného Cesara Azpilicuetu a neskôr gól mladého Ferrana Torresa. V tej chvíli sa zdalo, že je chorvátskym nádejam koniec a zápas sa dohrá v pokojnom tempe.

Dánska metropola mala úplne iné plány. Tie začala odkrývať v 85.minúte, keď najprv sľubnú príležitosť na gól nepremenil Luka Modrič, aby neskôr striedajúci Oršič, aj s dávkou šťastia, znížil na 2:3. Ofenzívny záložník/útočník z Dynama Záhreb po svojom príchode v 67.minúte predvádzal na ihrisku neuveriteľné veci a nečudo, že v minulosti sa jeho meno spájalo aj s potencionálnym prestupom do Arsenalu.

Šok prišiel v nadstavenom čase, keď vyrovnal Pašalič a bol to práve Oršič, ktorý mu na gól skvelým centrom prihral. Napriek veľkému boju a skvelej efektivite si Španieli prinavrátili postup na svoju stranu. V druhom polčase sa predsa len gólovo prebudil Morata a chorvátske nádeje definitívne „zabil“ Oyarzabal. Víťazstvo favorita sa nerodilo ľahko,  no je rozhodne zaslúžené.

Francúzska dominancia nebude mať európske pokračovanie

Osem gólov v Kodani muselo potešiť každého futbalového fanúšika na štadióne či pri televíznej obrazovke. Aj sklamaný chorvátsky fanúšik zrejme uznal veľkosť svojho súpera a tiež obrovskú bojovnosť a dravosť svojho hrdého tímu. Po predĺžení v prvom zápase nasledovala obligátna sprcha, rýchla neskorá večera a už bolo z RTVS počuť tóny krásnej „La Marseillaise“.

Tí šikovnejší si stihli urobiť aj pukance a naliať niečo osviežujúce. Málokto ešte tušil, že večerný zápas prekoná atraktivitu toho podvečerného a to bola latka nastavená extrémne vysoko.

Francúzi začali proti Švajčiarom pomaly a viac z hry mali takmer šokujúco zverenci trénera Petkoviča. Multikultúrny švajčiarsky tím sa dostal do vedenia už v pätnástej minúte, keď Haris Seferovič prekonal presnou hlavičkou Huga Llorisa. Tridsaťštyriročná opora Tottenhamu mohla mať svedomie čisté. Prvý polčas nám priniesol len gól Švajčiarov a v tej chvíli boli misky váh nesmelo mierne priklonené na helvétsku stranu.

Rumunská Bukurešť nechcela ostať v hanbe a hľadala spôsoby, ako sa vyrovná severnejšej Kodani. Výrazne k tomu pomohol faul na hranici pokutového územia. Po VAR skúmaní sa penalta naozaj kopala, no Rodrigueza vychytal Lloris. Francúzi už viac nečakali. Brankár im nalial do žíl množstvo adrenalínu a o rýchly obrat sa v rámci trojminútovej pasáže postaral Karim Benzema. Dlhoročne nechcený útočník dal na turnaji štyri góly, Mbappé ostal bez gólu.

Všetko mohlo byť inak, futbalový osud bol voči Francúzom krutý

Po francúzskom obrate bola futbalová spokojnosť neutrálneho fanúšika na najvyšších hodnotách a gólmi boli prejedení aj inak futbaloví abstinenti. To by sa ale nesmel v 75.minúte svojim majstrovstvom pripomenúť Paul Pogba, ktorý dal ďalší krásny gól šampionátu. V Manchestri často kritizovaný, prejavom lenivý či celkovo kontroverzný. Futbalová hviezda má toho za sebou veľa, no aj v časoch individuálnej hernej krízy dokázal tento francúzsky záložník z času na čas vytiahnuť futbalové majstrovstvo spĺňajúce najprísnejšie kritéria najpopulárnejšieho športu na svete.

Bukurešť nestíchla, práve naopak. Rumunská metropola sa rozhodla byť výstredná, emotívne nezrelá a futbalovo tancovala do neskorej noci. Pred jedenástou boli stredobodom futbalového parketu švajčiarski alfa samci. Seferovič síce prišiel na párty ako jeden z mála na čas, no ostal až do 97.minúty, pričom v 81. znížil na 2:3. Pred uzávierkou sa objavil Xhaka a Gavranovič, Čaba vyhadzovač prestal blázniť a švajčiarska dvojica vytiahla eso z poznačených kariet. 3:3, hra pokračuje.

Nasledovalo tiché predĺženie, predsa len bolo po záverečnej a väčšine aktérov chýbala potrebná energia. Následná penaltová dráma priniesla deväť úspešných exekútorov a obrovský tlak ostal na pleciach Kyliana Mbappého. Jeden z hrdinov MS 2018 sa hrdinom EURA 2020 (aka 2021) nestal. 22-ročný útočník si dnes a v nasledujúcich dňoch vypočuje veľké množstvo ostrej kritiky. Nezabúdajme však, že je to stále mladý hráč, ktorý toho už teraz dosiahol veľmi veľa.

Sláva víťazom, česť porazeným. Včerajšie zápasy boli najlepšou reklamou na futbal.