Štvrtok, 23. máj 2024

Martin Regáli: Keby sa do kasy platilo za každý gól, robili by sme len na príspevky

Ján Janočko Ján Janočko 24.03.2022
FOTO TASR - Pavol Zachar

Momentálne prežíva skvelú sezónu – s Ružomberkom je na treťom mieste v lige a premiérovo dostal pozvánku do reprezentácie. Martin Regáli v rozhovore prezrádza, čo kúpi spoluhráčom za odmenu, aké je tajomstvo dobrého kolektívu a aj to, aký má vzťah k Šírave.

Ako ste sa dozvedeli o pozvánke do reprezentácie?

O pozvánke mi povedali tréneri pred stredajším ranným tréningom. Nechcel som tomu veriť, lebo som predtým nebol ani v širšej nominácii. Zrazu prišiel veľký šok, najprv som nevedel, či si robia zo mňa srandu. Nakoniec je to tak.

Museli ste dať niečo aj do klubovej kasy?

Chlapci hneď začali, že čo im prinesiem. Budem musieť vymyslieť nejaké pohostenie do kabíny. Stále myslím na to, že na tom majú zásluhu aj oni. Bez spoluhráčov by som v reprezentácii nebol a pohostím ich za to. Chlapci spomínali, že by chceli nejaké prasiatko, tak možno bude aj prasiatko v kabíne (smiech). 

Na koho sa na reprezentačnom zraze najviac tešíte?

Najväčšia česť pre mňa bude zahrať si s Milanom Škriniarom, Stanom Lobotkom a Martinom Dúbravkom a potom sa veľmi teším na Alberta Rusnáka a Ondra Dudu, proti ktorým som hrával ako malý chlapec.

Čo taký Laco Almási? 

Hrávali sme spolu, keď sme hrali v Ružomberku na dvoch útočníkov. Teraz viac-menej hrám na krídle. Teším sa, možno obnovíme spoluprácu z Ružomberka.

S Ružomberkom ste na treťom mieste ligy a hovorí sa, že ste skvelý kolektív. Aké je tajomstvo vašej kabíny?

Myslím si, že sú za tým dve veci. Jedna je, že spolu hráme relatívne dlho. Som tu už tretiu sezónu a veľká časť mužstva je tu po celý čas. Dobre sa poznáme a preto nám to tak dobre funguje. Na druhej strane – v lete prišiel tréner Struhár a dobre to poskladal, na tréningoch veľa pracujeme na prechodových fázach. Všetci vieme, čo na ihrisku robiť a aj preto je to pre nás jednoduchšie.

To, že si rozumiete na ihrisku znamená, že si rozumiete aj mimo neho? 

Myslím si, že stále platí že keď tím dobre funguje na ihrisku, podobné to je aj mimo neho. Sme relatívne mladá kabína, sem-tam si vyjdeme spoločne aj po zápase do podniku alebo máme teambuilding. Dobré vzťahy mimo kabíny potom zase cítiť aj na ihrisku.

Viete teda dať nejaké tipy pracovným kolektívom, v ktorých to škrípe?

Klasický teambuilding, ísť na večeru, posedieť si, dať si pivo a porozprávať sa. Niektorí z chalanov u nás v Ružomberku si kúpili airsoftové pištole a chodia do lesa. Chodíme spolu aj pozerať Ligu majstrov, alebo iné zápasy. 

A počítačové hry? FIFA?

Odkedy odišiel Dalibor Takáč, už sa toľko FIFA nehrá. Chlapci v šatni spomínajú Call of Duty, hrávajú NHL, ale to už ide mimo mňa, nemám už čas. 

Vo vašom tíme dal gól v podstate už takmer každý, okrem brankára. Nehneváte sa na spoluhráčov, že vám kradnú gólové zápisy?

Ale kdeže, som za to strašne rád a vďačný. Či už dávam góly, alebo ich pripravujem. Ak sa nemýlim dali sme už 44 gólov. Minulý týždeň som hovoril spoluhráčom, že ešte som nehral v tíme, čo by dal toľko gólov. Som veľmi rád a je jedno, kto góly dáva. Keď vyhrávame, vyhrávame všetci spoločne a keď prehrávame, takisto.

Ak teda platí, že za každý gól prispievajú hráči do kasy, ružomberská pokladnica musí byť plná, nie?

(smiech) Funguje to za prvý gól, alebo skôr za účasť v zostave kola, tá je spoplatnená. Keby sa platilo za každý gól, robili by sme kabíne len na tie príspevky.

Martin Regáli Ružomberok
FOTO TASR – Lukáš Grinaj

Ako ste si zvykli na Ružomberok?

Odkedy som prišiel, klub fungoval veľmi dobre. Keby som to porovnal s Michalovcami, podmienky na futbal sú tu oveľa lepšie. V tomto bol veľký posun. S manželkou sme obaja Prešovčania, sme zvyknutí na trochu väčšie mesto a viac možností, ale už sme si zvykli. Navyše, je tu krásna príroda. 

Ste z Prešova, kde funguje hádzanársky klub, nechýba vám hádzaná?

Keď som mal čas, chodil som najmä na zápasy v pohárovej Európe. Bola tam stále skvelá atmosféra.

Ružomberok je veľmi dobrý v ženskom basketbale, chodíte na zápasy?

Musím sa priznať, že za tri roky som nebol ani na jednom zápase. To musím ešte odčiniť a niekedy ísť.

Čo vám chýba z Michaloviec?

Asi Šírava, ktorá mala v lete svoje čaro. 

Majú pre vás zápasy s Michalovcami trochu iný náboj ako ostatné?

Najmä zo začiatku. V prvých zápasoch som mal väčšiu motiváciu, nehovorím, že teraz už nie, ale všetko časom zovšednie. Je iné proti nim hrať v drese Ružomberka prvýkrát a iné siedmykrát.

Privítali by ste lige viac mužstiev z východu?

Myslím si, že najmä svojou veľkosťou do ligy patria či už Košice, alebo Prešov. Škoda, že tam nie sú kluby väčších miest ako Banská Bystrica a Nitra. V Košiciach, Bystrici, alebo v Nitre je aj pekný štadión a je škoda, že nemajú najvyššiu súťaž. Prešov je v tretej lige, no má nové vedenie a verím, že sa im podarí vrátiť na ligovú mapu.

Vtedy by ste možno aj zauvažovali nad ponukou na návrat domov?

Takto nerozmýšľam, takže neviem. Rozmýšľal by som nad tým, až keby sa bola na stole. 

Teraz ste v prvej šestke. Niekedy sa hovorí, že je jednoduchšie hrať proti papierovo silnejším mužstvám, lebo sa viete naladiť, namotivovať. Máte to rovnako?

Určite majú zápasy väčší náboj keď hráme s Trnavou, Dunajskou Stredou, alebo Slovanom. Každý zápas v slovenskej lige je však náročný. Mám pocit, že s Pohroním sme raz vyhrali, raz remizovali a takisto s Moravcami. Podobnú štatistiku máme aj so Slovanom, môže to vyzerať, že ťažší súperi mám sedia trochu viac.

Prvá trojka pred sezónou asi nebol cieľ, alebo sa mýlim?

Pred sezónou sme mali jasný cieľ spraviť šestku a až následne, ako sa sezóna vyvíjala, sa cieľ stanovil nanovo. Povedali sme si, že keď sme to takto rozohrali, chceme spraviť Európu.

Budú špeciálne odmeny, prémie ak sa Európa podarí?

Prémiový poriadok bol vypísaný ešte pred sezónou, určite tam niečo je. Ja som tomu ešte nejakú pozornosť nevenoval. Uvidíme po sezóne keď sa podarí splniť cieľ.

V zime sa hovorilo o odchode viacerých hráčov. Zaregistrovali ste konkrétne ponuky aj vy?

Nejaké šumy som počul, ale ku mne konkrétne nič neprišlo. Klub nechcel robiť zásahy do mužstva a chcel ho udržať pokope. Nič nebolo také horúce.

Môžete povedať aspoň krajinu?

Bolo to z Česka.

Kto bol v mladosti váš futbalový vzor?

Cristiano Ronaldo a je asi aj doteraz, nemení sa to vekom.

Stále sledujete jeho výkony za United?

Som fanúšikom United, žiaľ momentálne je to náročné. Som ale fanúšikom aj keď sa nedarí.

Na záver mám ešte päť krátkych otázok, na ktoré stačí odpovedať jednoslovne alebo jednou vetou.

Vysnívaný spoluhráč?

Ty kokos. Kevin de Bruyne (smiech).

Vysnívaný tréner?

Klopp.

Vysnívaný klub?

Manchester United.

Keby ste boli hráčom na FIFE, aké by ste mali hodnotenie a za čo najviac?

87. Mám aj vlastnú kartičku z FIFY, sám som si do nej nahádzal svoje hodnotenia (smiech).

Ak by ste mali vyskladať vlastný tím na malý futbal čisto len z hráčov zo slovenskej ligy (5 hráčov + brankár) kto by v ňom bol?

Do brány by som zobral Kiru, obrana Mojžiš a Škrtel. Do zálohy by som si zobral Rabiua, ten je dobrá voľba na malý futbal a k nemu Schäfera. Ten už síce v lige nie je, ale spravme výnimku. No a hore ten piaty, to by som bol ja.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera