Piatok, 24. máj 2024

Martin Škrtel vraj podpíše so Spartakom Trnava a pre našu ligu to je výborná správa

Ján Janočko Ján Janočko 12.08.2021
SITA/AP Photo/Jon Super

Bývalý slovenský futbalový reprezentant Martin Škrtel by sa mohol v najbližších týždňoch stať hráčom trnavského Spartaka. Nič nie je, samozrejme, isté, no jeho prípadný návrat by znamenal veľkú vzpruhu pre celú slovenskú ligu. 

Dozrievajúci slovenský produkt

Škrtel sa dlhodobo netají tým, že by rád strávil aspoň nejaký čas v drese trnavského tímu. Bývalý hráč Zenitu Petrohrad či Liverpoolu by sa na slovenské ligové trávniky vrátil po 17 rokoch v zahraničí. Dlhú chvíľu aktívne nehrá, jeho ďalšie pôsobisko je zatiaľ nejasné. O tom, že by sa mal predstaviť práve v drese Bílých Andelov, informoval jeho hráčsky agent. 

Tak či onak, jeho prípadný podpis s Trnavou by bola bomba. Možno porovnateľná s tou, ktorá by vybuchla v prípade postupu dvoch tímov do skupinovej fázy európskych pohárov. Stúpla by kvalita, meno aj divácky záujem. 

104 odohratých zápasov v reprezentácii hovorí za všetko. Žiadny náhradník, ale väčšinou stavebný kameň a dôležitá súčasť zostavy. Kto sleduje zápasy nášho národného tímu, mohol sledovať vývoj muža, o ktorom si v Liverpoole robili žarty, že na večeru je klince a že je nebezpečné ísť s ním do súboja nohou, ak on ide do lopty hlavou – mohli by ste totiž prísť k zlomenine dolnej končatiny. Spočiatku nádejný stopér, ktorému však nesvedčala vodcovská pozícia. Zdalo sa, ako by ho pri nosení kapitánskej pásky a organizácii hry v najcennejšom drese zväzovala zodpovednosť. To však nie je niečo, do čoho by hráč nemohol dorásť. Dnes je Martin o pár rokov starší, o pár stoviek zápasov skúsenejší a o pár kapitánskych zárezov bohatší. Dorástol. Na ihrisku, v rámci mediálnych výstupov aj vo futbalovom premýšľaní o kariére.

Ten správny vodca

Zväčša to bol kapitán srdnatého charakteru. Aspoň ja si ho tak pamätám. Nepamätám si motivačné povzbudenia, skôr si pamätám to, že Škrtel kričal. Kričal veľa. Na spoluhráčov, na protihráčov, na rozhodcu aj sám na seba. Niekedy chvalabohu, inokedy žiaľbohu, že ďaleko od ruchových mikrofónov. Hneval sa. Na seba, na zlý výkon, na nevydarené výkony obrany, na vlastné góly, na to, že občas nestihol súperovho útočníka. Keď sa darilo, tešil sa. So spoluhráčom, ktorý strelil gól, so zvyškom tímu, keď sa vyhralo a keď sa robili tančeky pri postupoch na šampionáty, vyskakoval z tímu najvyššie. Takto si ho pamätám a takto si predstavujem kapitána. Napríklad aj futbalovej reprezentácie Slovenska.

Kresba: Samuel Hužovič

Pamätám si ho aj z Liverpoolu. Sledujem ten klub, odkedy sledujem futbal, takže si dovolím dať aj takýto pohľad. Najsilnejší zo všetkých momentov, ktoré si pamätám, bol ten, keď dal tréner Liverpoolu, vtedy Brendan Rodgers, Škrtelovi ultimátum. Alebo začne hrať lepšie, alebo môže odísť. Liverpool výborne bránil, dokonca strelil aj gól a v derby proti Manchestru United sa stal hráčom zápasu. Aj on položil základy skvelej sezóny, v ktorej skončili The Reds na druhom mieste, v supertesnom závese za City. Možno mu pomáhala aj jeho zaujímavá rozcvička, alebo ako to nazvať. Pamätám si na moment, keď ho pred začiatkom druhého polčasu niektorého zo zápasov Premier League zachytila kamera, ako sám seba facká. Z obidvoch strán. Anglický budíček, dámy a páni!

Veľké srdiečko

Či bol hráčom svetovej kvality, to neviem, ale na tom ani nezáleží. Dôležité je, že keď bolo treba, ukázal veľké futbalové srdce. Pamätám si, ako v zápase proti Arsenalu dohrával s obviazanou hlavou, s ktorou dal nakoniec gól na 2:2. Takýchto momentov bolo veľa a práve takéto momenty ukazujú, aké veľké futbalové srdiečko Škrtel má. V ďalších desiatkach momentov zase ukázal, že má kvalitu do defenzívy. Vlastne to dokazujú aj všetky vlastné góly, ktoré si kedy dal. Pri veľkej snahe o bránenie sa občas vyskytnú aj chyby.

Ak sa Škrtel rozhodne prísť do ligy, bude to veľká vzpruha pre celý slovenský futbal. V súperových tímoch bude boj o výmenu dresu po zápase, v Trnave sa zase môže mládež (pozerám sa na vás, pán Kóša!) čo-to priučiť. Rozhodnutie je, samozrejme, na ňom. Ak sa však rozhodne vrátiť sa do najvyššej slovenskej súťaže, divák si môže povedať jedno veľké JUCH!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera