Štvrtok, 23. máj 2024

Na toto sme zvedaví: Čo podľa nás stojí za zmienku pred začiatkom novej sezóny Fortuna ligy?

Ján Janočko Ján Janočko 14.07.2022
FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Sezóna sa so sezónou zišla a nový ročník našej najvyššej futbalovej súťaže vyklopkáva na dvere mocnejšie, než sused zdola, ktorého ste vytopili. V redakcii Takurčitee sme si zodpovedne sadli pokúsili sme sa vizinársky vytipovať niekoľko hlavných aj niekoľko vedľajších motívov, ktoré z Fortuna ligy stoja za pozornosť.

Odpovedajú Richard Hanzlík (RH), Billy Blesky (BB), Gabo Vass (GV), ja, teda celým menom Ján Janočko (JJ), Matej Valkár (MV), Martin Pagáč (MP) a Telovýchovný vedúci (TV).

Tomuto budem počas novej sezóny ligy venovať najviac pozornosti:

RH: Podcastu Bavme sa o lige, vplyvu Guľu na výkony a výsledky DACu a zvedavý som aj na trio nováčikov, resp len dvoch z nich zo stredu Slovenska. Skalica, a.k.a. nová Sereď v sebe zatiaľ veľkú iskru nemá

BB: Trenčínu. Hoci sa odchod Jakuba Kadáka blíži, majú ďalších zaujímavých hráčov, najmä reprezentantov do 19 rokov. Dominik Hollý bude v základnej zostave a možno dajú šancu Gajdošovi (namiesto Kadáka), či Mičudovi. Nemám však veľké očakávania od trénera Hyballu.

GV: Návštevnosti na štadiónoch. Minulý rok to bola veľká bieda aj vďaka zvláštnej politike Žiliny, Trenčína a dvom bezdomovcom zo Serede a Liptovského Mikuláša. Tentokrát má už každý okrem LM svoj vlastný štadión, tak čísla budú, verím, lepšie. Hoci fanúšikovská základňa v Skalici a BB nie je práve terno.

JJ: Vôni cigánskej na štadióne v Trnave, treske s rožkom v Žiline, podcastu Bavme sa o lige pri každom mojom behu a, veľmi silno dúfam, že čo najdlhšiemu európskemu letu. Zvedavý som na nováčikov, na adaptáciu posíl v tímoch favoritov, na štadión v Trenčíne a aj na hlášky trénerov. A, samozrejme, aj rozhovorom pre Takurčitee. Ak budú hráči ochotní pozitívne odpovedať na moje nekonečné otravovanie.

MV: Z tímov určite Trenčín, DAC a Podbrezová. Hyballov štýl ma bavil už v Dunajskej, Guľa DAC dozaista pozdvihne späť k ofenzívnemu divadlu a bude ma zaujímať, či zvládne Podbrezová svoju hru preniesť úspešne aj do Fortuna ligy. A okrem toho samozrejme podcast Bavme sa o lige, a pevne verím, že postupne prinesiem čo najviac zaujímavých rozhovorov s hráčmi.

​​MP: Či Trenčín v zime otvorí pozdĺžnu tribúnu, ako avizuje, či bude konečne regulárny boj o záchranu, alebo sa zas prevalia finančné/inštitucionálne problémy v niektorých kluboch, ktoré sa budú musieť ohlásiť/budú vylúčené, či bude zaujímavejší boj v prvej šestke, alebo sa na to opäť tímy, ktoré sa tam ledva dostanú vykašlú a budú sa spoliehať na baráž a či sa do top šestky dostane nejaký nováčik, prípadne či niekto z favoritov bude musieť bojovať o záchranu.

TV: Mladým futbalistom, ktorí snáď budú naďalej dostávať veľa príležitostí. Veteránom, ktorí im snáď pôjdu príkladom. Trénerom, najmä v kluboch s ambíciami na hornú šestku. A disciplinárnej komisii po diváckych incidentoch.

Tento prestup ma prekvapil najviac:

RH: Michal Ščasný na lavičku Bystrice a Adler do Michaloviec.

BB: Štetina do Trnavy.

GV: Určite Kuco do Slovana. Tiež ma ale zaujalo, prečo Trnava podpísala tridsiatnikov (Štetina, Štefánik, Paur) a čo si od tohto kroku sľubujú.

JJ: Kucka do Slovana. Väčšinou sa priamo z Premier League do Fortuna ligy prestupuje.

MV: Kucka do Slovana.

MP: Najväčšie prekvapenia sa zrodili asi v Trnave s navrátilcami do ligy, ktorí v Trnave predtým nepôsobili. Zároveň vyzerá pútavo skladba Guľovej ex-Žiliny v Dunajskej Strede.

TV: Juraj Kucka, bez debaty.

Toto je môj tip na trénera, ktorý sa bude ako prvý porúčať z lavičky:

RH: Vlado Weiss dobrovoľne

BB: Kostelník.

GV: Smelý tip, do začiatku MS (v novembri) budú mať všetky tímy súčasných trénerov. 

JJ: Michal Ščasný. 

MV: Michal Ščasný.

MP: Varga sa ráta? Ak nie, tak buď Weiss ešte v európskych predkolách alebo niektorý z nových trénerov nováčikov, ktorému sa v prvých pár kolách nezadarí.

TV: V Žiline mávajú trpezlivosti menej, tak možno pán Hynek. V skutočnosti by som bol ale najradšej, keby počas jednej sezóny nikto nikoho nevyhodil. To sa ale ešte nestalo a už ani nestane. Podľa mňa.

Tento tím sa podľa mňa posilnil najzaujímavejšie (a dodávam aj zdôvodnenie):

RH: Najľahšie by bolo povedať Slovan, ale nie je umenie ísť do Yeme nakupovať s firemnou kartou. Páči sa mi cesta Ružomberka. Tučný, Malý a Lichý síce vyzerajú ako názov českej komédie, Morong patril medzi opory Serede. Divákov na Liptove to síce viac nepoblázni, ale znovu budú mužstvom, na ktoré sa chcete pozerať.

BB: Trnava. Slovan získal Kucku, ale podľa zápasov proti Batumi si myslím, že v základnej zostavej musí hrať buď on alebo Kankava – nie obidvaja. Veľa posíl RK sú “depth signing”. Žilina konečne získala Galčíka, ale to nie je až tak zaujímavé…

GV: Chcem počkať do konca leta a verím, že Guľa okrem Káčera a Petráša dotiahne do DAC nejaké zaujímavé mená.

JJ: Najzaujímavejšie posily priniesol Ružomberok, aj z dlhodobého hľadiska aj z hľadiska ich ceny. Stále mi však príde podozrivé, že na Liptove nebolo viac odchodov z klubu smerom von. Prestupové obdobie je ale dlhé, tak sa aj toto môže zmeniť.

MV: Momentálne určite Ružomberok. Ostali verní svojej filozofii a káder doplnili naozaj ideálne. Prišli hráči schopní priamo naskočiť do hry, sú mladí a aktívni. Skrátka, poskladali to výborne.

MP: Ako som už písal, asi DAC alebo Trnava, ale pokiaľ si mám vybrať jedného z nich, tak DAC, lebo posilnila ofenzívnymi typmi pre útočný štýl futbalu, na rozdiel od Spartakovcov.

TV: ŠK Slovan Bratislava. Nuda, viem, a ešte ich aj v prvom predkole musel znova vykúpiť Vladimír mladší.

Tieto osobnosti budem pozorne sledovať:

RH: Juraj Kucka na prvom mieste. Možno sme ostali namlsaní po minulej sezóne s Martinom Škrtelom, ale aj toto je obrovská vec pre našu ligu. Igor Žofčák. Budem sa tešiť na každý zápas, v ktorom si struhne aspoň ten polčas. Narozdiel od hráčov súpera. Adrián Kaprálik. Toto už by mala byť sezóna, kedy začne trhať obrany ako Igor vlády. Kyriakos Savvidis – najlepší grécky import po Cyrilovi s Metodom a Metaxe.

BB: Igor Žofčák, Roland Galčík, Róbert Polievka, (a Adrián Gu-ardio-ľa tiež)

GV: Nikola Krstović. Dovolím si tvrdiť, že tento hráč si už čoskoro zahrá v TOP4 lige. Tiež ma zaujíma Robo Polievka, ktorý patrí dlhodobo k top strelcom druhej ligy, ako sa mu bude dariť v najvyššej súťaži. Aj keď nepredpokladám, že Dukla bude dávať veľa gólov. Zsolt Kalmár. Rok a pol nehral takže buď sa vráti do top formy, alebo to bude prepadák a do konca sezóny sa vráti do maďarskej ligy. Nič medzi nepredpokladám. Ion Nicolaescu. Zažiaril v postupovom zápase proti Jabloncu, potom forma klesla ale na hosťovaní v Izraeli a v reprezentačných zápasoch strielal veľa gólov. Snáď sa znova chytí. 

JJ: Kristóf Domonkos – zaujíma ma, ako bude pokračovať a či využije čas a potenciál, lebo doteraz ukazoval, že prestup z 2. ligy do Fortuna ligy môže byť skvelý ťah. Gabriel Halabrín – ďalší hráč Ružomberka, som zvedavý, či naplní svoj potenciál po príchode zo Senice. Lukáš Jánošík – tu som zvedavý, či bude prínosom a či konečne zúročí večný talent. Jakub Paur – bude zaujímavé sledovať prechod o jednu kategóriu vyššie a aj to, či si sadne nielen s tímom, ale aj s fanúšikmi.

MV: Roland Galčík – som zvedavý, či pôjde aj v Žiline také bomby ako v Podbrezovej; Jakub Paur – do Trnavy môže priniesť skúsenosti a zároveň aj niečo nové, celkom ma zaujíma, ako to napokon vypáli; Róbert Polievka – či bude lídrom aj vo Fortuna lige rovnako ako v druhej lige; Ion Nicolaescu – vždy sa mi páčil a sledoval som ho aj po odchode z DAC na hosťovanie, darilo sa mu v Izraeli aj v reprezentácii

MP: Peter Hyballa – nový tréner Trenčína, staronová tvár vo Fortuna Lige, kontroverzný tréner, ktorý za posledné tri roky  prestriedal viac klubov ako iní tréneri za celú kariéru. Trenčín zvykne mať trpezlivosť so zahraničnými trénermi na úkor tých svojich, no takisto ich prestriedal v poslednej dobe až príliš veľa. Uvidíme, ako táto stávka na riziko vypáli. Vladimír Weiss a syn – sú nebývalým a nečakaným zjavom v našej lige. Osobnostne sú mi jeden menej sympatický ako druhý, no v rámci futbalovosti a odbornosti sú pre našu ligu nadštandard a uvidíme, ako sa im bude dariť v tejto sezóne s ďalšou kreatívnou dvojicou Kmotrík a syn. Jakub Kadák – zaujíma ma, či odíde, kam odíde, kedy odíde a ak náhodou neodíde, či nadviaže na zdarnú sezónu.

TV: Kucka, Guľa, Kalmár, Kóša, Halabrín.

Môj tip na kráľa strelcov:

RH: Saponjič už vie, že keď to tento rok nevyjde, skončí aj on v Michalovciach. Bude to teda on.

Gabo Vass: Ak bude hrať Guľa ofenzívne, tak to môže byť koncert Nikolu Krstovića. 

BB: Milan Ristovski. Najviac “expected gólov (xG)” dal v poslednej sezóne a Trnava ma teraz silnejší káder.

JJ: Šaponjič, ak ostane do konca sezóny a v zime nevymení pôsobisko za klub z (doplň exotickú destináciu, o ktorej si naposledy počul na geografii) bojujúci o záchranu. A toto rozhodne neberte ako nejaký ačoHENTYzmus.

MV: Trochu si uletím, ale Njegoš Kupusović.

​​MP: Tipoval by som, že to nebude nikto zo Slovana. Žilina potenciálneho kráľa predá skôr, než nastrieľa desať gólov, tak mi to vychádza buď na niekoho z DAC, alebo Trenčína. Dám Njegoša Kupusovića, ak si udrží formu a neodíde cez zimu.

TV: Nicolaescu.

Môj tip na top 3 najlepších hráčov počas jesennej časti:

RH: Miro Káčer, akýkoľvek brankár Spartaka, Vlado Weiss mladší

BB: Ľubomír Belko, Vladimír Weiss ml., Alexander Mojžiš

GV: Krstović, Davis, Weiss ml.

JJ: Weiss ml., Krstović, Regáli

MV: Weiss ml., Krstović, Savvidis

MP: Weiss ml., Azango, Regáli

TV: Weiss ml., Nicolaescu, Ristovski

Môj tip na hráča, ktorý dostane ako prvý červenú kartu v tejto sezóne:

RH: Toto môže byť jeden z hráčov DAC, Muhamedbegovič?

BB: Filip Vaško, Michalovce.

GV (Riško, Muhamedbegovič sa najskôr musí dostať do zostavy). Ja stavím na istotu a bude to Kuco za štyri žlté. 

JJ: Kelvin Pires, nech je sranda. Alebo Šemrinec, ktorý faulom radšej zachráni útočníka súpera pred beštiou menom Peter Čögley.

MV: Juraj Kucka.

MP: Mustafič

TV: Timotej Záhumenský v otváracom zápase sezóny.

Môj tip, či sa kvôli covidu opäť uzavrú štadióny: (áno/nie/neuzavrú sa, ale obmedzenia budú)

RH: Už nie, pretože návštevy aj po otvorení boli také nízke, že minimalizovali riziko nakazenia sa.

BB: Nie.

GV: Myslím, že všetko bude závisieť od Obyčajného človeka a nezávislej osobnosti. Podľa mňa viac ako 50% kapacity nezavrú, čo by však nemalo veľký efekt v našej lige. 

JJ: Obmedzenia prídu, pri súčasných návštevách si ich však ani nevšimneme. Úplné uzavretie štadiónov neočakávam, ale ktovie, ako sa kompetentní(ý) vyspia.

MV: Nie.

MP: Neuzavrú. S covidom sa naučíme žiť a pokiaľ nebude posielať ľudí do nemocníc, ako tomu je teraz, nebude potrebný takýto typ obmedzení.

TV: Nie.

Tento tím bude podľa mňa na úplnom konci tabuľky:

RH: Skalica sa zachráni, na dne bude tento rok Liptovský Mikuláš.

BB: Skalica. Ale možno nakoniec budem môj tip ľutovať.

GV: Banská Bystrica, pretože sa asi najmenej posilnili od postupu a spravili cirkus s Vargom. 

JJ: Banská Bystrica. Možno majú len zlé PR, ale toto prestupové obdobie hybernovali – s výnimkou výmeny trénera v čase vysvedčení.

MV: Banská Bystrica. Posily žiadne a podpisom trénera Ščasného to len zaklincovali.

MP: Banská Bystrica

TV: Adeptov na posledné miesto je oveľa viac, ako na prvé. Neviem si vybrať, z klobúka vyberám Liptovský Mikuláš.

A tento tím sa podľa mňa pobije o záchranu v baráži:

RH: Banská Bystrica. Už aj ten postup dostala ako darček.

BB: Podbrezová. FL je iná súťaž ako 2. Liga a tu bude ťažké uspieť s ich štýlom hry. 

GV: Liptovský Mikuláš, one hit wonder z minulej sezóny už nezopakujú. 

JJ: Liptovský Mikuláš.

MVr: Liptovský Mikuláš.

MP: Skalica

TV: Skalica, Bystrica, alebo Podbrezová. No nehovorím?

Môj tip na čierneho koňa súťaže:

RH: Dá sa povedať o Žiline, že bude čiernym koňom? Alebo poníkom?

BB: možno Zlaté Moravce, ale Kocian……

GV: Žeby to bol konečne náš rok? Hajrá DAC! 

JJ: Podbrezová, ktorú tipujem do prvej 6ky.

MV: Povedal by som, že Podbrezová. Ale pri súčasnej situácii tak nejak pochybujem, že by ich vysoké umiestnenie bolo prekvapením. Takže poviem, že Skalica. Jarábek z nich urobí druhú Sereď.

MP: Podbrezová

TV: DAC

Môj tip na najväčšie sklamanie súťaže:

RH: Ak ani jedno z mužstiev neprejde do skupiny ktorejkoľvek európskej súťaže. Počítajú sa aj Euromilióny

BB: Veľa defenzívneho futbalu a defenzívne ladených zápasov.

GV: Určite Žilina. Budú mimo TOP 6. Podľa mojich informácií idú na úsporný režim. Bez čo i len hráčov ktorí by v lete prišli na skúšku. 

JJ: Žilina, ktorá sa podľa mňa neprebojuje ani do prvej 6ky. Prípadne Trenčín, ktorému hrozí to isté – len tu už sme si akosi viac zvykli.

MV: Zápasy bez myšlienky v hre oboch tímov sú asi najväčším strašiakom. A čo sa týka tímov, tak tipujem Žilinu, ktorá opäť neurobí žiadny výrazný úspech. Či sa ale niečo, čo viacerí očakávame dá nazvať sklamaním, je tiež otázne.

MP: Návštevnosť štadiónov

TV: Napísal by som rasistické, antisemitistické a všeobecne vulgárne pokriky v kotloch, ale to by som najprv musel očakávať, že sa niečo zmení. Nezmení. Napíšem preto všeobecne návštevnosť, najmä mimo trojice štadiónov, na ktoré ľudia ako-tak vo väčšom chodia (BA, TT, DS).

Tomuto škandálu sa podľa mňa nevyhneme:

RH: Kuckovi nejaký primitív na vonkajšom zápase svojsky poďakuje za celú kariéru a zavinšuje všetko dobré jeho rodine, lebo sám žije spokojný a úspešný život.

BB: Ďalšia bitka fanúšikov počas derby.

GV: Škandál máme už pred sezónou, lebo je v lige opäť tím bez vlastného štadióna. 

JJ: Nielen ľudia vo verejných funkciách, ale aj tí, ktorí robia na Slovensku futbal, nevedia celkom dobre hospodáriť s financiami. Že niektorý z tímov nebude mať na výplaty, kúrenie, teplú vodu, dresy, s tým sa síce tak nejak počíta (a dáva to hejterom vodu na mlyn), ale stále je to pre mňa škandál. Takže to, že niekto nedodrží pravidlo “Ak na to nemáš, do ligy nelez”, bude možno opäť na stole. Bodaj by som sa mýlil.

MV: Snáď už žiadny scenár typu Senica, Sereď, Nitra, … no, veď viete. Zatiaľ tomu nič nenasvedčuje, no ktovie, ako sa veci vyvinú počas sezóny.

MP: Verím, že nebudú väčšie škandály, než nejaký urazený hráč Slovana, ktorý nepríde na tréning a na druhý deň sa ocitne stovky kilometrov od Bratislavy.

TV: Správanie fanúšikov počas niektorého derby zápasu.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera