Sobota, 18. máj 2024

Nech nás penaltové verdikty nepomýlia, zápas trpezlivého s opatrným vyhral lepší

SITA/AP Photo/Dmitri Lovetsky

Druhý zápas Slovensko na turnaji EURO 2020 proti Švédsku prehralo. Jediný gól strelil Forsberg z pokutového kopu po faule brankára Martina Dúbravku pätnásť minút pred koncom.

Trpezlivý proti opatrnému

Futbalisti Švédska nehrajú tak, že o tom pamätníci majú dôvod hovoriť svojim deťom a vnukom. Proti výsledkovým úspechom Tre kronor na turnajoch ale ťažko protestovať. Dnes nemajú v mužstve legendárnych hráčov typu Larssona, či Ibrahimoviča, aj bez nich sú poctivým, solídnym tímom, ktorý je takmer nemožné prekonať. Na EURO 2020 im za 180 minút nedali gól Španieli ani Slováci. To nebude náhoda.

V prvom polčase hral trpezlivý s opatrným, pre oboch súperov na tráve v Petrohrade bol zdanlivo bližší bod, ako riskovať tri a nezískať ani jeden. Sústredené obrany a neveľmi kreatívne útoky pôsobili ako oťukávačka na najvyššej úrovni. Najprv to skúšali žlto-modrí, v posledných pätnástich – dvadsiatich minútach prvej časti mali viac lopty na kopačkách Slováci. Nedarilo sa im ale oveľa lepšie ako pred pár dňami Španielom.

Preniknúť do švédskej šestnástky je na turnaji takmer neriešiteľným rébusom. V každom nebezpečnom okamihu sa zdá, že nej je aspoň sedem ľudí brániacich brankára a zvyšní traja stoja tesne nad oblúkom pred ňou. Bez klasického útočníka, s Dudom pobehujúcim medzi líniami a platonickým krídlami, ktoré sa nepresadili jeden na jedného bolo chvíľkové obliehanie defenzívy súpera síce dobré na získavanie štatistík držania lopty, no v skutočnosti jalové.

Nech nás penaltové verdikty nemýlia

Po prestávke to vyzeralo podobne, ako po prestávke zápasu proti Poliakom. Súper Slovenska zistil, ako na to a my sme asi chceli robiť to isté, čo pred pauzou. Vybehli žltí na našich a musel začať čarovať Martin Dúbravka. Brankár národného tímu vyťahoval jeden zákrok za druhým, tlak Švédov silnel každou minútou.

Zdalo sa, že viac chceli zápas vyhrať, ale v skutočnosti sa len čoraz viac prejavovalo, že boli o malý dôležitý kúsok lepší. Sústredenosť a trpezlivosť severanov neopúšťala, našich pomaly opúšťali sily. Tarkovičovci hrali takticky dobre, držali obranu ako vedeli, a keď sa už Isak dostal do šance, stále tu bol skvelý Dúbravka.

Až prišiel rozhodujúci moment, prienik do šestnástky Quaisona riešil Heco vybehnutím pod nohy, musel ísť do rizika. Švéd si skúsene posunul loptu a “zabudol” za sebou nohy tak, že narazili do brankára. Pokutový kop bol, hoci sa to nikomu z nás páčiť nemôže. Také sa pískali pred VARom aj s VARom.

Slovenský tréner reagoval správne, Weissom s Bénesom. Švédi logicky prepli do defenzívneho módu. Žlté hradby odolávali a reálne šance na vyrovnanie prichádzali vždy len po štandardkách, takmer výlučne po rohových kopoch. Po jednom z nich sa lopta medzi dvoma obrancami dotkla jednej, či dvoch rúk. Podobne neúmyselne, ako neúmyselne fauloval náš brankár.

Vynovené pravidlo o rukách obrancov ale sudí pri obrazovke posúdil ako posúdil. Nemecký rozhodca dostal pokyn pokračovať v hre. Počas sezóny sme vo viacerých ligách videli aj po takých zákrokoch kopať penalty, na EURO turnaji nebol pokutový kop ani po “horšej” ruke, napríklad hneď v prvom zápase.

Nech nás ale penaltové rozsudky nepomýlia. Výsledok je spravodlivý.

Čo si zo zápasu zobrať

Proti týmto Švédom bol najlepší výsledok, aký mohli Slováci uhrať, bezgólová remíza. Nula striel na bránku a len štyri mimo sú málo na čokoľvek iné. Netreba ale smútiť, Sverige na majstrovstvách, rozťahaných po celom kontinente, veľa gólov nedostanú.

Nepodarilo sa, škoda. Najmä preto, že nechýbalo veľa a mohlo sa podariť. Takto sa môžu na osemfinále tešiť Švédi.

Zápas odhalil slabiny, o ktorých všetci dlho vieme. Chýba najmä sebavedomý útočník vo forme. Zohraté a skúsené mužstvo ale dobre vie, čo má hrať a darí sa mu byť v každom zápase do úplného konca. To nie je samozrejmé, hráme predsa na najvyššej európskej úrovni.

Individuality, ktoré našich držia v hre, sú Dúbravka so Škriniarom. Zídu sa na budúci týždeň proti Španielsku, lebo z toho zápasu sa zíde bod.

Len sa obávam, že znova bude najlepším možným rezultátom nula-nula.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera