Štvrtok, 23. máj 2024

Nehovorme to príliš nahlas. Slováci však môžu byť čiernym koňom futsalového šampionátu

FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Priatelia je to tu! UEFA FUTSAL EURO 2022! Prvýkrát vo formáte 16 družstiev (4 skupiny po štyroch). A prvýkrát aj s účasťou našich sokolov! Pripomína Vám to EURO vo futbale? Áno, bez rozšírenia by sme sa tam veľmi pravdepodobne nedostali.

Prvýkrát sme postúpili na záverečný turnaj. Slovenský futsal tam mohol postúpiť x krát, vždy mal svoju kvalitu a pohyboval sa v rankingu TOP 20 na svete, ale vždy nám chýbal kúštiček šťastia, umenia alebo nás v kvalifikácií na EURO 2012 zradili nechutne bratia Česi…

Futsal je rýchla a perfektná hra, plná emócií a akcie. Je to to najlepšie z futbalu a hokeja dokopy. A Slováci milujú futbal aj hokej. Určite odporúčam pozerať aspoň zápasy slovenskej reprezentácie, ktorá má naozaj nato zahrať vynikajúce zápasy a ukázať kvalitu. Ak naša reprezentácia nebude hrať typického českého „zaňdoura“ a predtým ste moc futsal nesledovali, zamilujete si ho!

Amsterdam

Naši hrajú v Amsterdame a zážitky z toho mesta hriechu by vydali na tri články. Každopádne v skratke – Red Light District je kvôli pandémií zavretý, Rumunky aj tak prešli na onlyfans. Heineken je globálny patok a huby zakázali už roku 2014. Takže ostáva len tá marienka čo si rovnako kvalitnú kúpiš dnes v Petržalke za každou pumpou. Aspoň sa naši môžu sústrediť na futsal. Diváci sú zakázaní, vraj by umreli (asi vysoké riziko infarktov) ak by videli tú krásnu bleskovú hru plnú emócií zblízka.

Prvé zápasy sa začali už včera a napríklad úradujúci majstri Európy prehrávali so Srbmi už 2:0, aby im fúkli štyri kúsky v druhom polčase. Skoro všetky zápasy turnaja vysiela RTVS Šport, ale určite sa sústreďte hlavne na našich:

Súperi

Rusko. Rusi dávajú peniaze do výzbroje a športu. Inak vraj nemajú čo do úst. Ruský futsal je top a naozaj sa tam točia veľké peniaze. U nás vydá maximálne na jeden profesionálni futsalový klub (predtým Slovmatic, teraz MIMEL Lučenec), v Rusku sú profesionálne aj druholigové kluby. Majú pár naturalizovaných Brazílčanov a individuálne sú skvelí, ale nie je to tam žiadny Ricardinho ani Falcaou, takže máme dobrú šancu ukopať to.

Poliaci. Utorok 20:30 hráme s Poliakmi. Tešte sa, lebo takmer určite vyhráme. Poliaci budú nabudení a nepríjemný súper s veľmi dobrým brankárom… a bla bla bla a vyhráme.

Chorváti. Sobota 14:30. Súboj o postup zo skupiny. Absolútna dráma až do poslednej sekundy!!! Neskutočne sa teším na emócie našich v prázdnej hale po konečnom hvizde.

A aké sú celkové šance našej repre?

Šance sú veľmi vysoké, avšak realita býva iná. Mužstvo je skúsené, vyvážené a nemá na seba vyvíjaný absolútne žiadny tlak. Drvivá väčšina Slovákov o futsale ani netuší. Partia je v kolektívnych športoch absolútne kľúčová. A slovenská reprezentácia je súdržná perfektná partia! Ako rodina. Vo futsale je to oveľa jednoduchšie oproti futbalu či hokeju, lebo počet hráčov nie je taký vysoký a vzájomné vzťahy sú o to hlbšie. A najmä slovenskí reprezentanti spolu hrávajú roky.

Malá obmena starších legiend ako bol Haľko, Mikita, Rafaj či Gašparovič za mladšie pušky síce nastala, ale aj skvalitnila tím a vytvorila potrebnú hierarchiu. Táto partia hráčov má na veľký výsledok, dokonca môžeme hovoriť o čiernom koňovi šampionátu. Najlepší hráč našich Tomáš Drahovský je gólostroj. Najlepší strelec najlepšej futsalovej súťaže na svete, španielskej ligy. A dokonca mi v 2015 dal jasle pätičkou (!) a to sa už odvtedy nikomu nepodarilo. Môže sa stať pokojne najlepším strelcom turnaja.

Rozhodujúce pre dobrý výsledok vo futsale sú však dva iné elementy: brankár a tréner.

Brankár

Marek Karpiak to musí vychytať a zahrať kvalitne aj nohou dopredu. Je to najkľúčovejší post vo futsale, hneď po tímovom výkone. Ostatní naši brankári tiež vedia prekvapiť hviezdnym výkonom, ale aj to pekne pokaziť. Karpiak by mal byť jednotka (aj keď má dvojku). Rozhodne jeho psychika, uvidíme kam bude kopať lopty pod tlakom súpera.

Tréner

Že vraj náš tréner Ján Marián Berky (neviem ako sa volá naozaj, nechce sa mi to googliť) patrí medzi najlepších trénerov na svete, podľa nejakej UEFA dôveryhodnej ankety. Nechce sa mi veriť že by mohol byť lepší ako môj telocvikár z vysokej Janko Janík. Ale bodaj by!

Od neho závisí ako kvalitne a aké efektívne signály nacvičil. A najmä ako nastavil psychiku hráčov. Či sa naši reprezentanti zase (ako zvyknú v iných  športoch) nepokakajú z veľkého turnaja. Že zrazu nehrajú v Predmieri v socialistickej telocvični ale v ozajstnej športovej hale, akú na Slovensku nenájdete.

A dovolím si ešte povedať, že rozhodujúca bude hra v powerplay, teda bez brankára. Či ju dokážeme ubrániť, či sme nacvičili tzv. „udržiavaciu powerplay“ a či z nej v kritických momentoch dokážeme skórovať. Lebo to je najmodernejší futsal, dokázať vďaka powerplay zničiť súpera, otupiť jeho zbrane a meniť rytmus hry. Len na to treba stopercentný nácvik, mentalitu a psychickú odolnosť. Snáď niečo nadobudli v príprave.

Predikcia

Ak ich tréner nastavil v hlavách, že idú turnaj vyhrať, naši postúpia do semifinále. Ak tréner nastavil hráčov aby postúpili zo skupiny, tak postúpia zo skupiny.

Každopádne zápasy slovenskej reprezentácie na futsalovom EURO 2022 si naozaj nenechajte ujsť! Nájdite si čas a budete znova hrdý fanúšik.

Držíme palce! a chalani pošlite mi odtiaľ dve cédečka holandskej hudby.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera