Piatok, 24. máj 2024

Parma, Stuttgart, ale aj Tatran Prešov. Našli sme dvadsať najkrajších dresov novej futbalovej sezóny

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 15.08.2021
SITA/AP Photo/Francois Mori

Futbalové výsledky, počínanie si individualít v rámci jednotlivých zápasov, výkony rozhodcov a mnohé ďalšie témy sa pravidelne riešia na odborných úrovniach, v trénerských kabínach, v rámci vedenia klubu, pred televíznymi obrazovkami, v reštauráciách, pohostinstvách či krčmách. Futbal je celosvetovo populárny šport a miesto má na pôde rôzneho spoločenského charakteru. Bavia sa o ňom bohatí i chudobní, mladí i starí, zdraví i chorí, chudí i tuční, očkovaní i neočkovaní. Jednou z hlavných predsezónnych tém je už tradične aj „dresová otázka“.

Výber dresov je takmer rovnako dôležitý, ako výkony futbalistov na ihrisku. Spoluvytvárajú identitu klubu, reprezentujú mužstvo nie len na trávniku a tiež sú generátorom nemalých klubových príjmov. Práve o dresoch sa dnes budeme baviť. Prebrázdili sme pár desiatok líg a prezreli si stovky dresov. Na pomyselnej futbalovej mape začali v Británii, tunelom prešili do Francúzska, pobudli i v Španielsku, Taliansku či Nemecku a nezabudli ani na Česko/Slovensko či krajiny východnej Európy.

Do širšieho výberu sa dostalo 49 (+1) kandidátov. 20 z nich sme vybrali do rebríčka, ďalším 29 (+1 bonus) „smoliarom“ venujeme aspoň zaslúžený shoutout.

Podmienky rebríčka

Suverénne najviac pekných kandidátov bolo v Anglicku. V prípade Premier League bolo nutné poriadne sa krotiť a niektoré veľmi pekné dresy sa nedostali ani do širšieho výberu. A hlavne, krása je subjektívny pohľad a preto žiadne hádky, ani prehnané spory, nie sú nutné. Samozrejme, doberačky a podpichovanie berieme 😉

Prvým pravidlom rebríčka je limit v rámci jednej ligy. Bola by trocha nuda, ak by polovica rebríčka bola z jednej (Premier) League. Limit je teda tri kluby z jednej ligy. Druhým pravidlom je to, že na jeden klub mohol do rebríčka pripadnúť len jeden dres/jedna sada (platí aj pre širší výber). Takto je garantované, že sa kluby budú meniť a nebude to o tom, že tri krásne dresy Norwichu zoberú všetky medaily. Tam je ale medzi nami konzistencia estetickosti a krásy na najvyššej úrovni.

Sezóna 21/22 prináša množstvo krásnych dresov, poďme najprv na spomínané shoutouty a potom už pôjdeme na samotný rebríček TOP20.

29 shoutoutov (tridsiaty je bonus na záver)

Chelsea domáci dres, Crystal Palace hostia, Everton hostia, Man United tretí dres, Arsenal tretí, Liverpool domáci, Man City brankársky dres, Southampton tretí, Watford hostia, Alavés tretí, Villareal domáci, Hellas Verona domáci, Barrow domáci, Walsall hostia/brankár (rovnaký dres), QPR hostia, Viktoria Plzeň domáci, Royal Antverpy tretí, Sampdoria domáci, Fürth domáci, Dortmund domáci, CSKA Moskva domáci, Galatasaray hostia, Zwolle hostia, PFC Sochi domáci, Fenerbahce domáci, RB Salzburg domáci, FC Schaktar domáci, FC Barcelona domáci, Spartak Trnava domáci.

20. Middlesbrough FC, domáci dres

Veľmi pekné logo druholigového Middlesbrough, sponzor Hummel na pravej strane je takisto na pohľad príjemný a červená farba na drese atraktívna. Sponzor neruší a celistvosť dresu skôr dotvára. Vzor na drese je inšpirovaný miestnym „Tees Transporter Bridge“ a je dokonca vyrábaný z viacerých plastových fliaš. Palec hore.

19. Benátky, domáci

Extravagancia v podobe nováčika Serie A. Do Benátok sa na futbal nechodí, miestni sú z návratu nadšení a dizajnéri si pre fanúšikov pripravili poriadnu „bombu“. Atraktivite dresu napovedá aj fakt, že domáce stránky hlásia vypredané. Tento dres si zaobstarajú aj mnohí mimo Talianska. Ja tu vidím elegantný módny kúsok oblečenia, no máličko to ťahá do gýču.

18. RB Lipsko, hostia

Lipsko má pravidelne veľmi pekné dresy a dizajnéri sa „hecli“ aj pred touto sezónou. Domáce dresy i tréningové sú na pohľad tiež fajn, najkrajšie sú tie hosťujúce. Hra farieb poteší oko (nie len) fanúšika futbalu, logo svetovej značky energeťákov na drese takisto pasuje.

17. Vitesse, domáci

K žlto-čiernej kombinácii má moje srdce blízko a domáci dres klubu z holandskej Eredivise nemôže v TOP20 chýbať. Klub má veľmi pekné logo a zaujímavého sponzora. eToro je celosvetovo známou platformou na trading, na drese Vitesse sedí takmer dokonale.

16. Bristol Rovers, hostia

V mojom výbere nechýba ani dres mužstva zo štvrtej ligy. Žlto-zelená kombinácia s veľmi zaujímavým vzorom na zelenej strane potešila moje oko. Dres je vyrábaný z recyklovaných fliaš a má aj certifikáciu od „Global Recycle Standard“.

15. PSG, hostia

Parížania pekné dresy nepotrebujú, oni majú Messiho, Mbappého a Neymara. Dokonca sa v prípade odchodu Mbappého špekuluje o príchode Ronalda, sick! Francúzsky vicemajster má aj tie dresy krásne. Do môjho výberu som vybral tie biele, hosťujúce. Sú jednoduché, elegantné, solídnych 8,5/10.

14. Beerschot, domáci

Antverpy sú významným belgickým prístavom a majú čo ponúknuť. V najvyššej lige majú od minulej sezóny dve mužstvá. Royal Antverpy je mužstvo zvučnejšieho mená, ja som pre tento rebríček vybral domáce dresy Beerschotu. Fialová tu sedí, robí dres výnimočným, palec hore dávam aj za pekné medvedie logo.

13. Aston Villa, hostia

Boli to dlhé a náročné rozhodovania. Watford má krásne červené hosťujúce dresy, domáce dresy Liverpoolu či Chelsea sú tiež veľmi pekné. A to tu máme ešte tretí dres Arsenalu či Man United! Bielo-červená kombinácia spolu s nepravidelnými tenkými pásikmi tu robí divy. Dres, ktorý zaujal hneď na prvý pohľad.

12. Hibernian, domáci

Do výberu TOP20 sa dostal aj dres zo škótskej ligy. Hibernian sídli v Edniburghu, ich domáci dres má veľmi zaujímavý vzor, ktorý zobrazuje uličky škótskej metropoly a odkazuje na hrdosť, ktorú klub voči mestu a svojim koreňom cíti.

11. FC Utrecht, tretí dres

Ďalší holandský celok, ktorý sa dostal do môjho výberu. Zlatistá farba dresu je doplnená o telekomunikačného operátora, ktorý sa na drese solídne vyníma. Logo je pekné, vzory na čiernej farby ikonické.

10. Atletico Madrid, domáci

Uff! Ideme vyššie a v TOP10 sú už len tie najkrajšie kúsky. Domáca červeno-biela kombinácia má v tejto sezóne umelecký nádych. Červené zásahy do bielej časti vyšli dizajnérom na jednotku, na defenzívnu hru Atletica sa bude vďaka ich dresom pozerať o niečo lepšie.

9. Dynamo Kyjev, domáci

V mojom výbere som nezabudol ani na TOP ukrajinské tímy a domácim dresom bola evidentne venovaná najväčšia pozornosť. Dynamo si pre svojich fanúšikov pripravilo viacero odtieňov modrej. V tomto prípade platí, že „modrá je dobrá“! Ukrajinská vlajočka na dresoch neprekáža, dresom pridáva na autenticite.

8. Tatran Prešov, domáci

Návrat k starému znaku, mestský emblém a veľmi atraktívny „hadí vzor“. Prešov prišiel s domácou kráskou a hoc hrá dnes len tretiu ligu, na Slovensku je s dresom mojou jednoznačnou dvojkou. Vyššie nie je preto, že Inter (Milan) prišiel s týmto vzorom prvý. Koňare, dobre sce zrobili!

7. Parma, hostia

Parma je dnes „len“ druholigová. Už v nej nie je Kuco, opačným smerom putovala legenda menom Buffon. Ich dresy každoročne pútajú pozornosť, inak tomu nie je ani tentoraz. Domáce dresy sú veľmi pekné, hosťujúce zas ikonické. Žlto-modrá kombinácia Parmy nikdy neomrzí.

6. FC Porto, hostia

Modru krásku predstavilo aj portugalské FC Porto. Trochu mi pripomína dres slovenskej reprezentácie, ktorého som hrdým vlastníkom. Zlatisté nápisy a logo amerického „New Balance“ dresu pridávajú na atraktivite.

5. Norwich, domáci

„Kanárici“ majú krásne tradičné logo, snáď si to nepokazia ako Michalovce či Dunajská Streda. Každopádne, všetky ich tri dresy pre novú sezónu sú krásne. Oranžová „tretia“ sada je dych berúca, no pre môj rebríček som zvolil domácu žltú sadu. Predsa len, zaujať domácim dresom je náročnejšie, dizajnér musí byť o niečo konzervatívnejší. Sponzor „Lotus“ je tam ako uliaty, dres je veľmi príjemný i elegantný.

4. Pohronie, hostia

Prešovský dres je jednoznačná dvojka, Pohronie u mňa jednoznačná jednotka! Wow! Domáce i vonkajšie dresy Pohronia mi vyrazili dych. Modrý „tetris“ na ich vonkajšom drese je doplnený logom na pravom boku. Modré dresy majú žltý znak a naopak. Neviem sa na to vynadívať. Pohronie do toho!

3. Newcastle, hostia

Bronzová priečka patrí Newcastlu a jeho vonkajším dresom. Sponzor nie je úplne najšťastnejší, domáce dresy sú opäť jedny z najmenej pekných. Hosťujúci dres je na úplne opačnom konci. Dizajnéri to tými čiernymi vlnami úplne „zabili“ (v dobrom). Logo britského „Castore“ je cool, jednoducho láska na prvý pohľad.

2. Vfb Stuttgart, hostia

Nemôžem sem napísať moju prvotnú reakciu, také slová sú v TV povolené až po desiatej večer. Hosťujúci dres Stuttgartu má všetko. Prekrásny vzor, ich samotné logo je na jednotku, celý dres ma trblietavý nádych, ktorý ale zároveň nie je rušivý ani prehnaný. Čierny pás a logo/nápis Mercedesu tam sedí dokonale. Dokonalý dres, jasných 10/10.

1. Inter, domáci

Pri prvotnej reakcii k tomuto dresu by ma vypli aj po tej večernej desiatej. Inter po 26 rokoch už na drese nemá ikonické Pirelli, no novým dresom uchvátil srdcia fanúšikov po celom svete. Modrý hadí vzor je krásny, nové logo má tiež veľa do seba. Ďalšia láska na prvý pohľad (koľko ich už bolo?), toto nie je len dres, toto je umelecké dielo!

Bonus na záver – Atlético Mineiro

Mineiro, prirodzene, nie je v Európe. Klub sídli v meste Belo Horizonte, ktoré má 2,7 milióna obyvateľov. Tím pravdepodobne posilní Diego Costa, ktorý má s klubom ústnu dohodu. Aj on by tak mal nosiť prekrásny dres, ktorý je výnimočný. Klub dal jedinečnú príležitosť svojim fanúšikom navrhnúť dizajn domáceho nového dresu. Najlepší z nich vytvoril umelecké dielo. Ak by bol tento dres zaradený do rebríčka, bol by najhoršie druhý. Mapa, nápis i logo, všetko je tam dokonalé.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera