Piatok, 19. apríl 2024

Kapitánska páska áno, dúhový štadióne už nie. UEFA zamietla požiadavku starostu Mníchova pred zápasom Nemcov proti Maďarsku

SITA/Philipp Guelland/Pool via AP

Mníchovská Allianz Aréna napokon nebude počas stredajšieho záverečného zápasu F-skupiny futbalových majstrovstiev Európy medzi Nemeckom a Maďarskom osvetlená v dúhových farbách.

Neutrálna organizácia

Návrh starostu metropoly Bavorska Dietera Reitera, ktorý mal byť reakciou na postoje maďarskej vlády k LGBT komunite a znakom podpory boja za rovnosť a toleranciu, v utorok odmietla Európska futbalová únia (UEFA).   

UEFA má vo svojich stanovách jasne napísané, že je politicky a nábožensky neutrálnou organizáciou. Keďže je táto požiadavka namierená proti konkrétnemu rozhodnutiu maďarského parlamentu, musíme ju odmietnuť,” odôvodnila UEFA vo svojom vyhlásení. Osvetlenie teda bude vo farbách UEFA a účastníkov turnaja.     

UEFA však vedeniu mesta Mníchov navrhla, aby s dúhovým osvetlením počkalo buď na 28. júna (Deň oslobodenia Christopher Street) alebo na týždeň medzi 3. a 9. júlom, keď sa v meste uskutočnia týždňové oslavy daného sviatku.

Politika so športom

V nadväznosti na rozhodnutie UEFA sa však pre dúhové osvetlenie v čase zápasu rozhodli štadióny vo Frankfurte a Kolíne, ktoré k tomuto kroku vyzývajú aj ďalších bundesligistov. “Keď v stredu nemôže Mníchov, musíme priznať farbu my ostatní. Poďme do toho, kolegovia,“ napísal Eintracht Frankfurt na svojich sociálnych sieťach.

Proti návrhu osvetliť mníchovský štadión v dúhových farbách v dueli Nemecka s Maďarskom sa v pondelok ostro ohradil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Šéf maďarskej diplomacie v prestávke stretnutia ministrov zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu povedal, že je nebezpečné miešať politiku so športom.

Páska nevadí

UEFA v nedeľu ukončila vyšetrovanie prípadu nemeckého brankára Manuela Neuera, ktorý s dúhovou kapitánskou páskou nastúpil na obe  stretnutia turnaja. Riešilo sa, či porušil striktné predpisy, ktoré futbalistom zakazujú v priebehu športového stretnutia akékoľvek gestá alebo prejavy. Nakoniec sa zhodli, že nie.

Zástupcovia UEFA nás informovali, že vyšetrovanie zastavili. V dopise to zdôraznili tým, že dúhová páska symbolizuje podporu rozmanitosti, čiže dobrú vec,“ napísal nemecký futbalový zväz na sociálne siete.

Ťažký boj

Hviezdy svetového futbalu v snahe zabrániť šíreniu rasizmu, sexizmu a homofóbie spolupracovali na vzniku nového dokumentu UEFA, ktorý vyšiel v decembri minulého roku. Prezident UEFA Aleksander Čeferin sa vyjadril: „Je veľmi dôležité, aby sa hráči vyjadrili. Sú to tí, ktorí sú diskriminovaní. Musíme hovoriť s tými, ktorí sú na ihrisku a cítia diskrimináciu na vlastnej koži.“

Slovinec zdôrazňoval, že futbal musí stáť v čele boja proti rasizmu: „Futbal sledujú miliardy ľudí na celom svete. Musíme preukázať, že diskriminácia je nesprávna. Musíme byť vzormi. Ak to nejaké odvetvie na svete dokáže, je to futbal.“

Po roka po prehlásení sa zdá, že boj UEFA je na dlhé lakte…

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera