Piatok, 24. máj 2024

Po Trnave môže mať zatvorený štadión aj Sparta. Niektorí ľudia na tribúnach sú jednoducho nepoučiteľní

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 04.08.2021

Mohol to byť krásny a bezproblémový európsky futbalový večer.

Český futbal je na míle dopredu oproti slovenskému, no ani do Prahy nechodí bežne tím kvalít AS Monaka. Francúzsky majster z pred štyroch rokov bol na Letnej miernym favoritom, napokon vyhral s prehľadom 0:2 a nebyť slabšej efektivity, mohlo to byť pre domácich aj horšie. Žiaľ, jednou z hlavných tém je aj vec nefutbalová.

Po prvom góle časť fanúšikov „z kotla“ nezvládla svoju frustráciu a rasistickým spôsobom dali najavo svoj hnev. Hráči hostí si prišli situáciu vysvetliť za postrannú čiaru a reálne hrozilo aj prerušenie či predčasné ukončenie zápasu. Monačania takýto scenár odmietli a českému vicemajstrovi dali ešte jeden „fík“.

Domáci hlásateľ musel krotiť vášne

Hneď po góle nebolo jasné, že sa fanúšikovia primitívne rasisticky prejavili. Smerom k hráčom padali rôzne predmety a aj to mohlo byť predmetom nešváru. Prosba hlásateľa o malú chvíľu prezradila, prečo hráči prišli za postrannú čiaru a čo sa im nepáčilo. Hlásateľ vyzval všetkých fanúšikov, aby sa zdržali rasistických prejavov. Potom sa režisér presunul aj na tribúny a z výrazov niektorých „fanúšikov“ bolo zrejmé, že nejednému hráčovi tmavej pleti neželajú práve pekný deň.

Áno, je v poriadku prejaviť na štadióne svoju frustráciu nahlas. Aj nadávať na hráčov súpera sa v rámci medzí dá. Občasný vulgarizmus ujde vo vypätých situáciách aj slušnejším fanúšikom. Na strane druhej, nikdy nie je v poriadku, ak sa fanúšikovia prejavujú rasisticky. Či už sú to rôzne rasistické „pazvuky“, opičie emoji či priame rasistické urážky. Prstom sme ukazovali na pokryteckú britskú spoločnosť, keď si oči zakrývala pred mnohými vlastnými nešvármi. Ukazujme preto prstom aj teraz na „našich“.

Hej, boli to Česi, no veľmi podobné problémy prežívame občas aj na slovenských štadiónoch. V minulosti sme mali prípadov viac než dosť, vo štvrtok bude mať zatvorený štadión Trnava, lebo pre časť ľudí počas zápasu so Sepsi bolo dôležité urážlivo skandovať “cigáni”…

Fanúšikov krotil aj Lafata

Bývalá útočná hviezda pražskej Sparty sa cez polčas snažila krotiť negatívne emócie pražského kotla, ktorého časť sa dopustila rasistických prejavov.

Žiaľ, v závere ešte z hľadiska smerom na hráčov tmavej pleti čo-to padlo a tak sa hlásateľ potil aj po záverečnom hvizde. Rezultát je zrejmý.

Sparta Praha zaslúžene prehrala s francúzskym mužstvom, jasnú prehru uznal po zápase aj tréner Vrba. Sparte teraz hrozí aj dodatočný trest a žiaľ, bol by na mieste. Človek si nemálo rasistických prejavov prečítal aj na sociálnych sieťach. Som fanúšikom FB stránky „Fotbal a vše kolem něj“, no práve na tejto stránke sa komentujúci často prejavujú otvorene rasisticky.

Na strane druhej, oficiálny FB Sparty Praha po zápase príjemne prekvapil. TOP komentáre obsahovali ostrú kritiku rasistických fanúšikov a jasné vymedzenie sa voči úbohým prejavom.

Článok som síce začal negatívne, ukončím ho ale v pozitívnom duchu. Verme, že sa časom tieto pomery aj v jadre najvernejších fanúšikov zmenia. Nijakým spôsobom nespochybňujem, že práve fanúšikovské jadrá vedia urobiť najlepšiu atmosféru, ktorá na futbal patrí a strhne aj inak „tichého“ sediaceho fanúšika, ktorý nutne nemá permanentku a nechodí veľmi často na zápasy českých či slovenských mužstiev. Aj medzi tými najvernejšími je veľa takých, ktorým rasistické prejavy na zápasoch vadia a ozývajú sa. A tak to má byť.

Emócie na štadión patria, rasizmus tam nemá žiadne miesto.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera