Pondelok, 22. apríl 2024

Pondelkové Tréneroviny – Aký zväz, také Wembley

FOTO TASR - Pavel Neubauer

Finále Slovnaft Cupu sa odohrá na Tehelnom poli. Na tejto správe by nebolo nič prekvapivé, ak by prišla v lete, na jeseň, alebo pokojne v januári. Vo svete je bežné, že sa finálové zápasy hrajú na národných štadiónoch, teda neutrálnej pôde, alebo je dejisko známe pred sezónou a mužstvá vedia, do čoho idú. Ale my sme iní, ako ostatní.  Vedeli sme kto s kým a kedy, ale nevedeli kde. Teda nevedeli. Vo vzduchu nejako začalo visieť, že aj keď bol dlho iba jeden záujemca o organizovanie finále, lístky sa budú predávať na iný štadión.

SFZ vydalo 15-sekundové video s jedným pánom, ktorý povedal, že zväz prijal žiadosť, aby sa zápas odohral na Národnom futbalovom štadióne. Aký super nápad, veď sa tam hrali aj posledné dva finálové zápas, že nám to nenapadlo pred polrokom. Inak, keby zabudli nominovať rozhodcu, čo keby to pískal Rišo Trutz? Z kanclu to má blízko a v šatni rozhodcov je aj tak stále varený-pečený.

K tomu národnému štadiónu, ktorý štát od Kmotríka nakoniec neodkúpil. Bavíme sa o tom národnom štadióne, na ktorom hrala naša futbalová reprezentácia päť z posledných 15 zápasov? Len, či sa správne chápeme. Kde sa hralo zvyšných desať, môžeme len hádať. Jedna nápoveda: v Seredi to nebolo.

Pán Kováčik a vaši kolegovia. Keď sa komukoľvek na Slovensku podarí urobiť pre náš ligový, alebo reprezentačný futbal krok dopredu, vy bez mihnutia oka urobíte osem skokov dozadu. Spočítajte si návštevy na ligových štadiónoch a pochváľte sa, ako dobre to robíte.

DAC Dunajská Streda – ŠK Slovan Bratislava 2:0, 6290 divákov

Vlado Weiss pokračoval v predsezónnom kempe a bojoch o zmluvy náhradníkov aj na Žitnom ostrove, keď dostali šancu hráči ako Lovat alebo Agbo. Znovu bez Vlada mladšieho proti namotivovanému súperovi, to smrdelo problémom. Napriek tomu, že keď si Slovan prečkal domáci úvod a potom absolvoval majstrovstvá sveta v centrovaných loptách. Greenov gól ale bol z ofsajdu, Baloghov v nadstavenom čase nie.

V druhom polčase sa do zápasu dostal Rabiu, ale po osi Balogh – Krstovič bolo zrazu 2:0 a nebyť ofsajdu o pár minút neskôr, je po vlastnom góle Kašiu 3:0. To už sa do hry dostal Adler, Mráz, Holman, pričom poslať tam za stavu 0:2 prvých dvoch menovaných bolo buď geniálne, alebo za trest.. Dať vtedy Weissovi na lavičku mikrofón, vyjde to na dva rapové albumy. Už bolo neskoro na to, aby Slovan napravil zápas, v ktorom do stavu 0:2 nejavil známky motivácie.

FC Spartak Trnava – MFK Ružomberok 0:0, 3138 divákov

Spartaku sa v posledných ligových zápasoch podarilo konečne nakopnúť motor, ale v priamom súboji o druhé miesto ho čakal neobľúbený súper. Ružomberok je pre Spartak dlhé roky ako interupcie pre Annu Záborskú a interpunkcie pre Andreja Danka. Nakoniec mu v celej sezóne nedokázal streliť ani gól. Mišo Gašparík mal v zápase k dispozícií takmer plnú silu, Ružomberok pricestoval bez Kochana, Masla a Domonkosa. Aby bol Mišo fér, na krídlo postavil Bamideleho.

Spartak mal navrch celý zápas, lenže finálna fáza bola na zaplakanie. Dychberúce centre, ktoré vyrážali dych prvému obrancovi, sedem rohov od Romana Procházku, z ktorých každý letel tak dlho, že Elon Musk dával do pozoru svoje vesmírne centrum na prípadné pristátia. A keď už lopta prešla do šestnástky, vždy sa našiel niekto, kto tú šancu s pokojom na kopačke zahodil. Za Redbull Ružomberok spálil milión percentnú šancu Regáli, dve pekné strely mal Lichý, ale hostia sú znova s bezgólovou remízou spokojní.

MŠK Žilina – ŠFK Sereď 1:1, 347 divákov

Nie je to tak dávno, čo Žilina v predkolách Konferenčnej ligy doma vyklepala Tobol Kostanay ako kuracie stehná a žlto-zelení lietali v oblakoch. Lenže Pavla Staňa neskôr nahradil jeho asistent Peter Černák, ktorého po zápase proti Seredi nahradil jeho asistent Ivan Belák. Černák skončil po vzájomnej dohode Karola s Belaníkom, ktorý od asistenta bývalého trénera očakával zmenu. Tá neprišla, lebo ani nemala ako.

Zápas proti Seredi symbolizuje sezónu šošonov. Šancí na tri zápasy, ak by domáci juniori premenili iba polovicu z nich, majú skóre aj na to aby hrali o stred tabuľky basketbalovej ligy. Ale v zakončení tomu vždy niečo chýbalo. Odpoveďou mal byť Elvis, ale ten sa v Žiline nestihol ani vybaliť. Seredi vyšiel brejk po nákope Chudého a tradičnej chybe dvoch obrancov Žiliny proti jednému útočníkovi Cobnanovi. Našťastie pre domácich po zmene strán vyrovnal Ďuriš, ale keď Radič v 93. minúte trafil Belkovi medzi nohy, spotil sa aj Ivan Belák na tribúne.

FC ViOn Zlaté Moravce – AS Trenčín 0:2, 478 divákov

ViOn potreboval začať bodovať vo veľkom, Senica si totiž body sama z tabuľky nezoberie, ak ich teda nebude možné meniť za bitcoin. Lenže Trenčín aj napriek absencii Kuba Kadáka vyzerá ako mužstvo, ktoré chce ísť do play-off o Európu a v prvom polčase to naplno ukázal.

Aj keď v prvej polhodine mohli domáci hospodári premaľovať bránky a farby by stihla vyschnúť, kým sa niečo udeje. ViOn mal jemnú optickú prevahu a snahu, ale Trenčín udrel z rohu. Radosť vo mne pocítil Ančic keď Yem spoza šestnástky prepálil všetko, aj ležiaceho spoluhráča Hollého. Do druhého polčasu to Benkovský zofenzívnil a postupne do hry dával viac a viac útočníkov. Lenže nebezpečnejší v ofenzíve boli stále Trenčania, ktorým stačilo počkať v strede ihriska na chybu domácich. A keďže žiadnemu obrancovi domácich sa už s ohľadom na vek neopláca začať si sporiť na dôchodok v druhom pilieri, hosťom táto taktika vychádzala. V utorkovej dohrávke si obidve mužstvá garde vymenia, hrať sa bude na umelke a potom má ViOn zápasy za odmenu proti Senici a Pohroniu.

MFK Tatran Liptovský Mikuláš – FK Pohronie 1:0, 390 divákov

Pohronie už mohlo do zápasu nastúpiť v totálnej pohodičke, výlet do Tatier je predsa to najlepšie, čo sa vám cez víkend môže stať. A pod novým trénerom Petrom Lérantom sa už začínajú prejavovať pozitívne zmeny. Napríklad to, že gól alebo penaltu tentokrát nezapríčinil Štrba, ale Milovan Kapor.

Liptáci ňou ale pohrdli, Staš ju kopol Le Giangovi akurát do dráhy letu. Hostia sa v prvom polčase kúpali v chybách, ako napríklad krížne prihrávky cez vlastné pokutové územie. Ako povedal Marek Arpáš, to sú chyby za ktoré by aj žiakov tréner bil kuželmi po hlave. Nulu Le Giangovi odoprel v druhom polčase Fľak.

MFK Zemplín Michalovce – FK Senica 1:0, 382 divákov

Ak má zostrih zápasu 58 sekúnd a v tom sú štyri opakovačky gólu viete, že sa pozeráte na skvost medzi zápasmi. Wagyu medzi steakmi. Senica znovu do zápasu nasadila takzvanú študentskú zmes a kopec lepiacej pásky na prelepenie mien na dresoch. A Michalovce utrpeli tri body z kategórie povinné. Prvú šancu zápasu mal po hlavičke Mário Mihál, ale bol to práve mladý stopér, ktorý si v druhom polčase do vlastnej brány tečoval Kotulovu strelu. Poraziť takto dorastencov, ktorí deň pred zápasom nevedia, čo ich zajtra čaká, to je na diplom.