Pondelok, 22. apríl 2024

Silný príbeh Troya Deeneyho: Legenda Watfordu prestúpila do Birminghamu. Klubu, ktorého logo má vytetované na lýtku

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 01.09.2021
FOTO TASR/AP

“Deeneeeeey!!!! Do not scratch your eyes… you are really seeing the most extraordinary finish here“! Presne takto znel pôvodný komentár jedného z najlegendárnejších gólov vo futbalovej histórii. Písal sa rok 2013 a Watford hral v domácej odvete semifinále play-off o postup do Premier League proti Leicesteru, ktorý sa o tri roky neskôr stal šokujúco novým anglickým majstrom. Bežal záver zápasu a mladík Knockaert (dnes hráč Fulhamu) prifilmoval penaltu, ktorú následne na dvakrát nepremenil. Hrdina Almunia poslal loptu dopredu a hráči domácich predviedli ukážkový brejk v samom závere nadstaveného času.

Domáci museli skórovať, inak by do finále play-off postúpili Líšky. Na konci akcie bol Deeney, ktorý takmer roztrhol sieť a na štadióne Vicarage Road nastal chaos. Stovky divákov v obrovskej eufórii zaplnili ihrisko. Neuveriteľný moment, ktorý dodnes vyvoláva zimomriavky.

Troy Deeney má dnes 33 rokov, je legendou Watfordu (na konte má 140 gólov v 419 vystúpeniach). Po jedenástich rokoch opustil tím blízko Londýna a odchádza do rodného Birminghamu. Stal sa novou posilou Birminghamu City, ktorého je veľkým fanúšikom veď na lýtku má vytetované logo klubu. Prítomný bol aj vo Wembley pred desiatimi rokmi, keď birminghamský celok vo finále FA Cupu porazil Arsenal.

Veľký rozhovor s youtubermi

Poet a Vuj v kontexte britského futbalu znamenajú veľa. Obaja nie sú profesionálni futbalisti, venujú sa YouTube a novinárčine. Ich YouTube kanál hostil viaceré futbalové hviezdy, medzi ktorými bol aj Rio Ferdinand. Práve s Troyom mali 100-minútový rozhovor, v ktorom Deeney hovorí o rôznych témach. O futbale, rodine, životných chybách a skúsenostiach, Jamajke, vzťahu k otcovi a mame, o neľahkom vyrastaní v neúplnej rodine a ďalších, nemenej zaujímavých témach. Tento rozhovor bol mojim primárnym zdrojom pri písaní odstavcov o hráčovi, ktorý si zaslúži našu pozornosť. Dáva veľké životné lekcie a jeho životný príbeh môže byť inšpiráciou pre mladých, ktorí tiež nemajú jednoduchý a pohodlný background.

Normálnosť je veľmi subjektívna

Troy Deeney pochádza zo sveta, v ktorom nebolo normálne sa smiať či usmievať. Pochádza zo sveta, v ktorom dominovalo trápenie a chaos. Dnes sa už väčšinou smeje, no stále to nepovažuje za normálne. Normalita je zaujímavý koncept, nad ktorým sa nový hráč Birminghamu City pravidelne zamýšľa. Pre niekoho je normálne mať bezproblémové vzťahy, kvalitné vzdelanie či dostatok finančných prostriedkov. Iný človek považuje za normálne dennodenné hádky, tvrdú prácu, robenie chýb či nepoznať vlastného otca.

V mladom veku boli pre neho životným vzorom profesionálni futbalisti – a drogoví díleri. Dnes vie, aké je to nesprávne, no ako fagan sa vôbec nezamýšľal nad morálnou stránkou vecí. Takých ľudí mal aj vo svojom okolí a videl, že si užívajú bohatstva, majú okolo seba pekné ženy a naoko bezstarostný život. Na strane druhej, on sám vyrastal v neúplnej rodine a v chudobe. V takých životných podmienkach je náročné premýšľať nad morálkou.

Čo na srdci, to na jazyku

Troy pochádza z chudobnej rodiny a sám mal v živote depresie. Preto chápe, že mentálne problémy nie sú žiadna sranda. Na strane druhej si myslí, že niekedy sa ľudia až veľmi utápajú v negatívnych myšlienkach a nebojujú, aby sa veci obrátili v ich prospech. Troy je makač, ktorý pochádza z neľahkého prostredia, preto mu je tento prístup blízky. Je mu jedno, čo o ňom hovoria iní. Je typom človeka, ktorý nie je príliš pragmatický a preto je okolo neho veľa rozruchu. V médiách, ale aj na sociálnych sieťach.

Otvorene priznáva, že mu veľmi záleží na názoroch jeho rodiny a tam to končí. S biologickým otcom nemá žiaden vzťah a volá ho „darca spermií“. Spolu s mamou ho opustil, keď mal šesť mesiacov. Blízky vzťah mal s otcom, ktorý ho riadne vychoval. V čase rozhovoru bol, už sedem rokov po smrti. Ani jeho náhradný otec nebol bez chyby. Troya síce riadne vychoval, no mal problémy s drogami (užívanie a predaj) a zomrel na rakovinu. 

Úprimnosť vo futbale a podpora charity

V súčasnom futbale a dianí Deeneymu chýba viac úprimnosti a menej pragmatického komentovania. V britskom prostredí je téma aktuálna, zažili sme ju minulý rok aj v našom československom priestore. Deeneymu aj po dvoch rokoch médiá vyťahovali na oči výroky o tom, že hráči Arsenalu nemajú gule. Povedal to v kontexte konkrétneho zápasu preto, že pôvodne chcel vyslovi niečo vulgárnejšie.

33-ročný anglický futbalista má Troy Deeney Foundation. Je to charitatívna organizácia, vďaka ktorej pomohol viacerým školám v Anglicku, ale aj škole v Antigue, kde pred pár rokmi bol. Osobitnou podporou od neho majú autistické deti (a ich škola). Na kopačkách nosí nápis „autizmus“, na drahé a moderné si nepotrpí.

Väzenie i ponuka reprezentovať Jamajku

Do väzenia sa dostal keď mal 23 rokov, teda v období, kedy už bol profesionálnym futbalistom. Bol odsúdený spolu s kamarátmi za napadnutie viacerých študentov, ktorých viackrát kopol do hlavy. Áno, je to odsúdeniahodné a sám Troy po desiatich rokoch vie, aké zlé to vtedy bolo. Zložitá osobnosť so zložitým príbehom mala byť vo väzení desať mesiacov, napokon si odsedel tri. S odstupom času spomína aj na to, že v danom období stratil prababku, deda i otca. Neospravedlňuje svoje činy, hovorí celý svoj životný príbeh.

Jamajský futbalový zväz mu v minulosti dal ponuku reprezentovať krajinu. Deeney je veľmi úprimný človek a úprimnosťou prekypoval aj pri odpovediach smerom na otázky ohľadom Jamajky. V tejto krajine má predkov a aj časť rodiny, no nikdy tam doteraz nebol. Chystá sa až po skončení aktívnej kariéry, pretože k nej necíti žiadne väzby. Je pre neho cudzia a nepovažoval by za správne, aby reprezentoval krajinu, ku ktorej nemá vybudované citové väzby. Ak by Jamajku aj niekedy reprezentoval, všetky peniaze z toho plynúce by jej odovzdal. Dnes je to už pasé.

Životné lekcie

Keď šiel Troy na skúšku do Walsallu (v osemnástich, prvá profi zmluva), pravidelné chlastal. Problémy s alkoholom ho prenasledovali ešte niekoľko rokov, dokonca sa už ako profesionálny hráč dostal na protialkoholické a protidrogové liečenie. Bolo to v období, kedy mal problémy so zákonom a na tri mesiace sa dostal do väzenia. Na liečení boli viacerí starší chlapi, ktorí poznali jeho otca. Tí mu povedali, že ak by nemali k jeho otcovi veľký rešpekt, vyfackali by ho a že sám jeho otec by ho zmlátil. Dostal veľkú životnú lekciu a odvtedy sa slušne drží na uzde. Dnes ho na uzde drží aj manželka, s ktorou sa dal dokopy pár rokov dozadu.

Na záver dostal priestor, aby niečo ľuďom odkázal. Slová „posolstva“ adresoval smerom k rozmýšľaniu. Aj vo svojom okolí pozoruje, že ľudia oveľa viac konajú ako rozmýšľajú. Na internete je dnes množstvo možností, ktoré človek vie využiť. Kreativita a chcenie sú dnes vážené, ľudia majú veľký priestor na sebarealizáciu. V mladosti svoje prvé väčšie peniaze preflákal za týždeň a zo svojich vlastných chýb odkazuje, aby s nimi ľudia pracovali uvážene a rozmýšľali v dlhodobom, nie krátkodobom horizonte.

Tento mesiac legende Watfordu vyjde dlho očakávaná kniha. Troy Deeney: Redemption. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera