Piatok, 24. máj 2024

Stĺpček Telovýchovného vedúceho: Slovákom chýba inštinkt zabijaka, inak šanca na Katar mohla byť reálna

TASR/Jakub Kotian

Po polovici super rýchlej kvalifikácie na netradičné MS 2022, ktoré sa o rok v novembri uskutočnia v Katare je zrejmé, že Slovensku na výlet za svetovým futbalovým výkvetom pomôže už len zázrak. V prvých piatich zápasoch získalo len šesť bodov, statilo deväť, no mohlo mať pokojne aj všetky. To by ale Slováci museli mať v krvi, žilách a DNA inštinkt zabijaka.

Pekný futbal, škaredý trávnik

Septembrový kvalifikačný zraz je najlepším dôkazom dôležitosti klubovej formy hráčov v reprezentácii, akú má Slovensko. To znamená nepríliš široký káder a nepríliš odvážny manažment zmeny, tobôž generačnej výmeny. Inými slovami stačilo, že v novej sezóne, po prestupoch a príchodoch nových trénerov začali reprezentačné opory hrávať. Pozeráme sa zrazu na úplne iný futbal.

Najvýraznejší je návrat starého Stana Lobotku. Pod novým vedením v Neapole hráva celé zápasy a v reprezentácii robí znova to, čo z neho robí unikátneho stredopoliara. Otočí sa hneď po prebratí lopty smerom hore ihriskom, nebojí sa ju vyviezť, či rýchlo rozohrať. Chorváti naňho tlačili v prvej polovici prvého polčasu, potom pressing povolil a zrazu bola sa radosť pozerať. Aj v Slovinsku patril k najlepším Slovákom, odoberal lopty a zakladal útoky, bol opäť motorovou myšou, ktorá umožňuje kvalitatívne inú hru.

Marek Hamšík vyliečil zranenia, hráva v Turecku a v Slovinsku bol ťahúňom a rozdielovým hráčom. Vysunul Weissa pred gólovým centrom, potom ukladal jednu loptu za druhou do šancí v šestnástke bez ohľadu na to, či kopal pravou alebo ľavou. Juraj Kucka prestúpil do Premier League, v prvých dvoch zápasoch si získal fanúšikov oduševnenou hrou a v reprezentácii potvrdil, že do stredu poľa stále patrí. Aj keď sa občas ukvapí a chce streliť gól bombou k tyči, spolu s Hamšíkom a Lobotkom je stred ihriska aktuálne výborne vybavený.

Proti Slovincom aj Chorvátom sme konečne útočili. Nezvyknutí, veď v lete na EURE Slovensko vystrelilo na bránku súperov dvakrát. V troch zápasoch. Ešte aj na škaredom trávniku na Tehelnom poli dokázali Weiss, Mak, Boženík a spol. kombinovať, útočiť v rýchlych vlnách a byť nebezpečnými na polovici favorita celej skupiny. Nehovoriac o množstve šancí v Ljubljane, nad tými sa rozčuľujeme dodnes. Boženík síce jeden gól dal, inak ale vyzeral ako hráč čo nehráva medzi rozohratými.

Iní ho majú, my nie

Vyrovnaný sobotňajší zápas v Bratislave, v ktorom by Tarkovič správne nebol spokojný s bodom, rozhodol chladnokrvný Chorvát päť minút pred koncom. Brozovič trafil volej po šandardke spoza šestnástky tak dobre, že ho Marek Rodák pohľadom len odprevadil do siete. Chorváti ukázali to, čo dokazovali desaťročia Nemci, čím nás Česi zakaždým zahanbia bez ohľadu na šport a čo závidíme Kanaďanom v hokeji. Neomylný inštinkt zabijaka.

My ho v krvi nemáme. Spotrebujeme milión šancí na gól všade tam, kde je na konci ihriska bránka. Gólového útočníka hľadáme vo futbale desať rokov, v hokeji podobne. Akoby nám bolo cudzie chladnokrvne skórovať. Nebrať do úvahy nič iné, mať jediný cieľ. My sme národ holubičí. Keď je desať minút pred koncom remíza, berieme ju všetkými desiatimi. Chorváti vyhrali zápas gólom z pološance v samom závere. To je ten rozdiel.

Keby sme národom holubičím neboli, vyhrali by sme aj v škaredom zápase na Cypre. Doma Maltu v druhom polčase dorazili, hoci prvý sme prespali. V Slovinsku nestrelili z toľkých tutoviek jeden, ale tri góly a keby sme aj nedokázali byť stopercentne efektívni proti Chorvátom, Slovensko by zapísalo do tabuľky bod.

Nechýbalo veľa a nemali by sme z pätnástich šesť, ale trinásť bodov, v tabuľke boli prví a pred náročným druhým kvalifikačným polčasom počítali permutácie priameho postupu. Keby sme tak mali hráčov s killer instinctom.

Čo teraz?

Domáci diváci zatlieskali, aj v druhom septembrovom zápase získalo Slovensko aspoň morálne víťazstvo. Futbal bol naozaj ľúbivejší, vzrušujúcejší, jedným slovom lepší ako jarné a letné trápenie. Body ale nikde. Potlesk riedko zaplneného Tehelného poľa je tak slabou náplasťou. Inak, 9-tisíc je pri 75% možnej kapacite 22-tisícového hľadiska ozaj bieda.

Je zrejmé, že po konci kvalifikácie a zostupe v Lige národov bude čakať na Slovensko futbalová prestavba. Bolo by možno vhodné zamerať sa na chladnokrvné typy hráčov, ktorí dokážu rozhodovať zápasy. Takým zabezpečiť hýčkanie a opateru v národnom tíme.

Včera bolo neskoro začať s ich hľadaním.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera